Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Choroby Języka

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Choroby Języka
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Jak wygląda język u zdrowej osoby?

Choroby Języka

Fizjologicznie język u zdrowej osoby ma różowy lub różowo-czerwony kolor, jest lekko wilgotny, ruchomy we wszystkich kierunkach, posiada szorstką powierzchnię i gładki obrys.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Język suchy

Język suchy sygnalizuje brak wystarczającej ilości płynów w organizmie

Powiększenie języka

Powiększenie mowy często występuje przy akromegalii, amyloidozie oraz obrzęku śluzowatym w przypadku niedoczynności tarczycy.

Zanikowe zapalenie języka

Język staje się gładki i czerwony, a brodawki zanikają. Charakterystyczne zmiany zazwyczaj zaczynają się na końcu języka i rozprzestrzeniają do jego wnętrza. Ten rodzaj wygładzenia języka może być spowodowany niedoborami witamin B12, B6, kwasu foliowego i żelaza, a także problemami z wydzielaniem soku żołądkowego. Czasami może wystąpić w wyniku przyjmowania określonych leków. Objawy towarzyszące, takie jak ból, pieczenie i swędzenie języka, mogą wskazywać na zanikowe zapalenie języka, które może być wywołane przez niedobory żywieniowe (żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego), infekcję grzybiczą jamy ustnej spowodowaną przez rodzaj Candida, niedożywienie u osób starszych, celiakię lub liszaj płaski jamy ustnej. Osoby cierpiące na zanikowe zapalenie języka często doświadczają uczucia pieczenia i zwiększonej wrażliwości podczas spożywania kwaśnych lub słonych pokarmów. Przynależne leczenie zależy od głównej przyczyny zanikowego zapalenia języka.

Język geograficzny

Język geograficzny jest podobny do mapy, na której widoczne są nieregularne czerwone plamy, gładkie i bez brodawek, wyraźnie odgraniczone od białawych lub białoszarawych obszarów błony śluzowej. Te zmiany mogą szybko zmieniać swoją lokalizację, wzór i wielkość, mogą zniknąć i pojawić się ponownie. Zazwyczaj nie powoduje on żadnych dolegliwości, czasami tylko lekki dyskomfort w jamie ustnej, pieczenie oraz wrażliwość na niektóre pokarmy.

Przyczyna występowania języka geograficznego nie jest jeszcze do końca poznana, ale podejrzewa się, że może on być związany z łuszczycą, atopią lub reaktywnym zapaleniem stawów.

Leczenie zwykle nie jest konieczne. W przypadku występowania dolegliwości związanych z językiem geograficznym, lekarz może zalecić odpowiednie leczenie.

Język bruzdowaty (mosznowy)

Język z fałdami, zwany inaczej językiem bruzdowatym, charakteryzuje się obecnością nieregularnych rowków na górnej stronie języka. Może występować u osób zdrowych lub być związany na przykład z zespołem Downa. W przypadku języka bruzdowatego, ważne jest regularne czyszczenie, ponieważ zanieczyszczenia pokarmowe mogą gromadzić się w fałdach i sprzyjać stanom zapalnym. Aby zapobiec temu problemowi, zaleca się szczotkowanie języka lub używanie irygatora doustnego. Dodatkowo, język z fałdami może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, czyli halitozy.

Język czarny włochaty

Język czarny włochaty polega na nieprawidłowym rogowaceniu brodawek nitkowatych języka, które zmieniają się pod wpływem różnych czynników. Często może wystąpić u pacjentów hospitalizowanych z rurką gastrostomijną. Nie wymaga specjalistycznego leczenia, a jedynie odpowiedniej higieny jamy ustnej poprzez szczotkowanie lub skrobanie języka specjalnymi przyrządami.

Biały, szary lub żółty nalot na języku

Nalot o różnym kolorze na języku często pojawia się w przypadku infekcji układu pokarmowego, nieodpowiedniej diety, palenia papierosów oraz braku dbałości o higienę jamy ustnej. Może także towarzyszyć chorobom wątroby, żołądka lub stanom zapalnym w jamie ustnej.

Białe plamy na języku

Jasne, gładkie plamy na języku przypominające suchą, białą farbę oznaczają obecność leukoplakii, która jest stanem przedrakowym i wymaga regularnej obserwacji.

Biały nalot w jamie ustnej

Biała warstwa na śluzówce jamy ustnej, szczególnie jeśli obejmuje nie tylko język, może sugerować obecność infekcji grzybiczej, która często wynika z długotrwałego stosowania antybiotyków, szczególnie u pacjentów z niedoborami odporności, zakażeniem HIV lub nowotworami. Inne objawy infekcji grzybiczej mogą obejmować zanikowe zapalenie języka, objawiające się wygładzeniem i zaczerwienieniem języka.

Język malinowy o charakterystycznym, silnie różowym zabarwieniu, gładki towarzyszy płonicy.

Język truskawkowy ma wygląd przypominający powierzchnię truskawki, jest żywoczerwony z drobnymi punktami rozsianymi na grzbiecie. Może występować w chorobie Kawasaki, infekcjach paciorkowcowych, gronkowcowych oraz przy COVID-19.

Język malinowy, charakteryzujący się silnym różowym zabarwieniem i gładką powierzchnią, towarzyszy płonicy.

Romboidalne środkowe zapalenie języka

Romboidalne środkowe zapalenie języka to sytuacja, w której na środkowej części języka pojawia się charakterystyczna czerwona plama w kształcie rombu. Zwykle nie towarzyszą jej żadne dolegliwości. U niektórych osób można zaobserwować podobne zmiany na podniebieniu, przypominające odbicie lustrzane. Najczęściej jest to objaw infekcji grzybiczej jamy ustnej, ale czasami może wystąpić bez wyraźnej przyczyny.

Guz ziarnistokomórkowy

Guz ziarnistokomórkowy to łagodny nowotwór pochodzenia nerwowego, który ma postać różowego, żółtawego lub szarego małego guzka. Najczęściej guzki występują na grzbiecie języka, ale mogą również występować na skórze, w piersiach i przewodzie pokarmowym. Leczenie polega na chirurgicznym wycięciu.

Bolesne nadżerki w jamie ustnej to afty.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł