Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Oczopląs

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Oczopląs
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest oczopląs i jakie są przyczyny?

Oczopląs

Oczopląs (inaczej nazywany nystagmusem) polega na niekontrolowanych, drgających ruchach oczu, w których kierunku mogą występować różnice w szybkości. Ruchy te mogą być stałe lub zmieniać się w zależności od kierunku patrzenia.

Jeśli oczy poruszają się rytmicznie w obie strony (np. w prawo i lewo lub w górę i w dół) z jednakową prędkością, to mówimy o oczopląsie wahadłowym. Natomiast oczopląs skaczący występuje, gdy ruch oka w jednym kierunku jest szybszy niż w drugim. Kierunek oczopląsu najczęściej określa się według fazy, w której ruch jest szybszy. Nieregularne ruchy oczu mogą prowadzić do pogorszenia ostrości wzroku, głównie w odległości.

Oczopląs może mieć różne podłoże, np. fizjologiczne (np. okoruchowy) czy pochodzenia ocznego. W przypadku uszkodzeń układu nerwowego centralnego, który przekazuje impulsy wzrokowe, nie jest możliwe wywołanie oczopląsu optokinetycznego.

Patologiczny oczopląs błędnikowy jest związany z chorobami ucha wewnętrznego, natomiast patologiczny oczopląs pochodzenia ocznego występuje w przypadku wrodzonych wad gałki ocznej, takich jak zaćma czy bielactwo.

Patologiczny oczopląs pochodzenia ośrodkowego może występować przy uszkodzeniach mózgu, móżdżku czy nerwu VI. W przypadku uszkodzeń śródmózgowia można zaobserwować różne rodzaje oczopląsu, takie jak konwergencyjno-retrakcyjny, okresowo-naprzemienny czy huśtawkowo-naprzemienny.

Niekiedy pojawia się oczopląs wrodzony o nieznanej przyczynie, który może obniżać ostrość wzroku. W tym przypadku może pomóc wyrównawcze ustawienie głowy, które pozwala zmniejszyć ruchy oczopląsowe i poprawić ostrość wzroku.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje?

Nie ma informacji na temat częstości występowania patologicznego oczopląsu. W praktyce jest to rzadko obserwowane zjawisko.

Jak lekarz stawia diagnozę?

Aby dokładnie zdiagnozować przyczyny oczopląsu, konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu, kompleksowego badania okulistycznego, a także ewentualnych dodatkowych badań, takich jak rezonans magnetyczny. Niezbędne są także konsultacje z neurologiem i laryngologiem.

Jakie są sposoby leczenia oczopląsu?

Specjaliści zajmujący się leczeniem oczopląsu to neurolog, neurochirurg, laryngolog, onkolog oraz okulista.

W przypadku oczopląsu o nieokreślonej przyczynie z wyrównanym ustawieniem głowy i zablokowanym przez konwergencję zaleca się stosowanie okularów pryzmatycznych. Alternatywnie można podać toksynę botulinową A do odpowiednich mięśni gałkoruchowych. Istnieje również możliwość przeprowadzenia operacji na mięśniach gałkoruchowych w celu korekcji ustawienia gałek ocznych i zmniejszenia ruchów oczopląsowych, co może poprawić ostrość widzenia. Należy jednak pamiętać, że operacje oczopląsu nie zawsze przynoszą trwałe rezultaty.

Co zrobić po zakończeniu leczenia?

Po zakończeniu terapii przyczynowej oraz okulistycznej należy regularnie sprawdzać stan zdrowia u odpowiednich lekarzy specjalistów.

Jak uniknąć zachorowania?

Nie da się uniknąć chorób powodujących oczopląs, ani zapobiec wrodzonemu oczopląsowi o niezidentyfikowanej przyczynie. Dlatego regularne kontrole okulistyczne są istotne, zwłaszcza u dzieci poddawanych badaniom bilansowym w konkretnych okresach życia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł