Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Chrypka I Kaszel

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Chrypka I Kaszel
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest chrypka i jaki jest mechanizm jej powstawania?

Chrypka to zmiana w głosie, która charakteryzuje się szorstkim i matowym brzmieniem. Pojawia się, gdy struny głosowe drgają w sposób nieprawidłowy lub gdy ich elastyczność jest zaburzona z powodu chorób.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Chrypka - przyczyny

Chrypka może być spowodowana przez różnego rodzaju choroby, takie jak zapalenie krtani, choroby osłabiające mięśnie lub nadużycie głosu. W niektórych przypadkach, przyczyna chrypki może być nieorganiczna i uznawana za problem czynnościowy.

Najczęściej jednak chrypka jest efektem ostrej choroby krtani, takiej jak zapalenie krtani czy krup. Może również być objawem nowotworu, takiego jak rak krtani, gardła czy przełyku. Rzadsze przyczyny chrypki to wtórne choroby krtani, takie jak niedoczynność tarczycy, miastenia gravis czy choroby reumatyczne. Chrypka może również wystąpić po nadużyciu głosu, ale wtedy zazwyczaj ustępuje samoistnie.

Co robić w razie wystąpienia chrypki?

Jeśli nagła chrypka pojawia się podczas infekcji (z gorączką, suchym kaszlem, złym samopoczuciem, dyskomfortem przy mówieniu lub połykaniu, uczuciem suchości w gardle, odchrząkiwaniem), nie wymaga szczegółowej diagnostyki. Wystarczy ograniczyć używanie głosu, unikać czynników drażniących struny głosowe, stosować inhalacje nawilżające i leki przeciwkaszlowe.

Jeśli chrypka trwa dłużej niż 2 tygodnie (szczególnie u palaczy tytoniu) lub towarzyszą jej inne objawy, konieczna jest ocena przez laryngologa.

Chrypka – diagnostyka

Podczas rozmowy z lekarzem będziesz musiał powiedzieć, jak długo trwa chrypka i czy towarzyszą jej inne objawy infekcji lub tylko pojedynczy symptom. Lekarz zapyta, czy używamy naszego głosu nadmiernie lub czy przyjmujemy regularnie leki, które mogą drażnić krtań (takie jak wziewne leki steroidowe stosowane w leczeniu astmy). Będzie również pytał o choroby lub zabiegi, które mogą prowadzić do chrypki (na przykład choroby tarczycy lub operacje tarczycy, miastenia gravis). Ważne jest także, aby lekarz dowiedział się o naszych nałogach, zwłaszcza o paleniu papierosów, które często jest przyczyną przewlekłego zapalenia krtani. Podczas badania laryngologicznego kluczowym elementem jest ocena krtani za pomocą lusterka krtaniowego.

Lekarz będzie oceniał wygląd i ruchomość strun głosowych oraz sprawdzał węzły chłonne szyi dotykiem. Jeśli zostaną znalezione zmiany na strunach głosowych, diagnostykę uzupełnia się laryngoskopią bezpośrednią, która umożliwia dokładniejsze sprawdzenie krtani oraz pobranie wycinka do analizy histopatologicznej. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie dodatkowych badań, takich jak USG szyi, tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MR).

U osób pracujących zawodowo głosem zaleca się także przeprowadzenie badania stroboskopowego krtani, które pozwala ocenić stan strun głosowych i wykryć ewentualne zmiany, w tym nowotwory. Badanie to wykonuje się z użyciem laryngostroboskopu lub elastycznego laryngofiberoskopu, aby umożliwić obserwację krtani w warunkach fizjologicznych. Leczenie chrypki zależy bezpośrednio od leczenia choroby, która ją spowodowała.

Domowe sposoby na chrypkę

Jeżeli chrypka występuje w związku z infekcją, zazwyczaj ustępuje samoistnie wraz z ustąpieniem infekcji. Leczenie polega na łagodzeniu objawów poprzez eliminację czynników drażniących, oszczędzanie głosu (mówienie ciszej, unikanie szeptania) oraz nawilżanie powietrza.

Przewlekła chrypka

Jeśli chrypka utrzymuje się przez dłużej niż 2 tygodnie i nie była poprzedzona infekcją, należy skonsultować się z laryngologiem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł