Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Clostridium Difficile

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Clostridium Difficile
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest zakażenie Clostridioides difficile (C. difficile) i jakie są przyczyny?

Clostridium Difficile

jest bakterią beztlenową, która może powodować zapalenie jelita grubego w odpowiednich warunkach. Zakażenie przenosi się głównie drogą pokarmową i dotyczy przede wszystkim osób starszych przebywających w placówkach medycznych.

Infekcja przez (dawniej znana jako ) objawia się biegunką o różnym nasileniu.

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit (RZJ) jest ciężką postacią zakażenia , charakteryzującą się obecnością szarych tarczek (tzw. błony rzekome) na błonie śluzowej jelita grubego.

Przyczyną choroby są toksyny A i B wydzielane przez , które rozmnażają się w jelicie z powodu zaburzenia równowagi flory bakteryjnej, najczęściej w wyniku stosowania antybiotyków o szerokim spektrum działania.

Główne czynniki ryzyka zakażenia to między innymi aktualne lub niedawne stosowanie antybiotyków, długotrwała hospitalizacja, wiek, obecność poważnych współistniejących chorób, stosowanie leków hamujących kwas solny żołądka, zabiegi chirurgiczne w jamie brzusznej oraz używanie zgłębnika nosowo-żołądkowego.

Ryzyko zakażenia jest największe podczas stosowania antybiotyków, a maleje stopniowo po zakończeniu terapii. U większości chorych objawy pojawiają się w pierwszym tygodniu przyjmowania antybiotyków.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak można się zakazić Clostridioides difficile?

występuje w glebie oraz w środowisku zewnętrznym, zwłaszcza w placówkach medycznych, takich jak szpitale, domy opieki długoterminowej oraz żłobki. Może również przebywać u nosicieli, czyli osób zakażonych, ale niewydających żadnych objawów choroby. Szacuje się, że od 2 do 4% dorosłych oraz aż do 50% noworodków i niemowląt może być nosicielami . Zakażenie następuje drogą pokarmową poprzez spożycie spora tej bakterii przy niewystarczających standardach higieny.

Okres inkubacji choroby wynosi zwykle od 2 do 3 dni, ale może być również dłuższy, wynoszący ponad 7 dni. Chorzy pacjenci mogą zarażać innych przez cały okres trwania choroby oraz podczas wydalania bakterii w stolcu, nawet jeśli nie wykazują żadnych widocznych objawów (nosicielstwo).

Jak często występuje zakażenie Clostridioides difficile (C. difficile)?

W roku 2020 w Polsce odnotowano 10 047 przypadków zakażeń spowodowanych przez (współczynnik zachorowań 26,2/100 000).

Zakażenie Clostridioides difficile (C. difficile) - objawy

Głównym symptomem jest biegunka o różnym nasileniu, od sporadycznych luźnych stolców do 30 wodnistych wypróżnień dziennie. Rzadko można zauważyć obecność krwi w kale.

Oprócz tego mogą pojawić się bóle brzucha i gorączka. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą wystąpić odwodnienie, wstrząs, oraz obrzęki.

U wielu pacjentów przebieg zapalenia jelit po antybiotykoterapii jest łagodny, z samoistnym ustąpieniem biegunki w ciągu 5-10 dni po zakończeniu leczenia antybiotykami odpowiedzialnymi za rozwój infekcji. Nawroty zapalenia występują u 20-25% chorych.

W najcięższych przypadkach może wystąpić gwałtowny przebieg choroby z wstrząsem, niedrożnością jelit i rozdęciem okrężnicy. Malejąca liczba wypróżnień przy narastającym wzdęciu i bólu brzucha mogą wskazywać na zagrożenie życia.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Jeśli pojawią się symptomy, należy udać się do lekarza.

Clostridioides difficile (C. difficile) – badania

Najważniejszym potwierdzeniem zakażenia są badania kału w celu wykrycia tych bakterii i ich toksyn, które mogą uszkadzać jelito grube. W niektórych przypadkach konieczne jest również przeprowadzenie kolonoskopii z pobraniem wycinków do badania pod mikroskopem.

Dodatkowo lekarz może zlecić badania krwi (morfologię, elektrolity, albuminy) oraz czasem zdjęcia rentgenowskie jamy brzusznej, które mogą pomóc w diagnozie ostrego rozedmy okrężnicy, będącej powikłaniem zakażenia .

Leczenie zakażenia Clostridioides difficile (C. difficile)

Leczenie zależy od stadium choroby. W przypadku łagodnej postaci lekarz zaleci odstawienie antybiotyku, który może być przyczyną problemu. Jeśli konieczne jest leczenie podstawowego zakażenia, można rozważyć zmianę leku na inny, który jest równie skuteczny, ale ma mniejsze ryzyko powikłań. W przypadku cięższej postaci konieczna jest hospitalizacja. Leczenie obejmuje stosowanie antybiotyków oraz korygowanie zaburzeń spowodowanych przez zakażenie. W przypadku pacjentów z rozszerzeniem jelita grubego i niedrożnością niezbędne może być leczenie chirurgiczne.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Przeważnie istnieje możliwość całkowitego wyleczenia. Nawet w przypadku ponownego wystąpienia, leczenie może być skuteczne.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Nie ma konkretnej metody zapobiegania zakażeniu . Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, zaleca się:

  1. Ograniczenie stosowania antybiotyków do niezbędnego minimum
  2. Regularne mycie rąk i stosowanie jednorazowych rękawic przez personel medyczny i opiekunów pacjentów, zwłaszcza w placówkach zdrowia i domach opieki
  3. Izolacja chorych zakażonych bakterią .

Czy zakażenie Clostridioides difficile jest groźne dla życia?

Zaatakowanie organizmu przez bakterię może prowadzić do poważnego zapalenia jelita grubego, co może zagrażać życiu ze względu na obrzęk i zablokowanie jelit. Grupa najbardziej narażonych obejmuje starsze osoby, pacjentów leżących w łóżku oraz chorych przyjmujących leki osłabiające system immunologiczny i przeciwnowotworowe.

Czy stosowanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku sprzyja zakażeniom Clostridioides difficile?

Ostatnie analizy sugerują, że rzeczywiście tak jest.

Czy badanie kolonoskopowe przy podejrzeniu zakażenia Clostridioides difficile jest konieczne?

Kolonoskopia nie jest wykorzystywana do diagnozowania zakażenia bakterią i nie jest standardowo wykonywana u pacjentów z podejrzeniem infekcji.

Czy można się zarazić Clostridioides difficile bezpośrednio od chorych? Jak się ustrzec?

Tak, bakterie przenoszą się między ludźmi, a także poprzez przedmioty z otoczenia chorego, w tym w postaci przetrwalnikowej. Aby zapobiec zakażeniu, należy stosować rękawiczki i regularnie myć ręce po kontakcie z chorym. Wszelkie przedmioty powinny być dezynfekowane za pomocą środków zawierających chlor.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł