Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Clostridium Perfringens

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Clostridium Perfringens
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest Clostridium perfringens?

Bakterie z rodzaju Clostridium występują powszechnie w środowisku, gdzie większość gatunków jest drobnoustrojami saprofitycznymi, a niektóre są chorobotwórcze. Bakterie te są obecne w ludzkim przewodzie pokarmowym oraz żeńskich drogach rodnych, będąc częścią flory bakteryjnej okrężnicy.

Szczepy Clostridium perfringens dzielą się na pięć grup na podstawie wytwarzanych toksyn. Laseczka ta może wytwarzać kilkanaście toksyn tkankowych i enterotoksyn, co powoduje częste zatrucia pokarmowe. Najczęściej zatrucia wywołują szczepy wytwarzające toksynę typu A, która pobudza wydzielanie soku jelitowego.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jakie są przyczyny zakażenia wywołanego przez Clostridium perfringens?

Wypadki związane z zatruciem pokarmowym mają miejsce, gdy dochodzi do przerwania łańcucha chłodniczego i niewłaściwego przechowywania produktów spożywczych, szczególnie gotowanych w dużych ilościach. Najczęściej dotyczy to mięsa, produktów mięsnych i drobiu.
 
Warunki do rozwoju bakterii Clostridium perfringens pojawiają się, gdy mięso jest gotowane, schładzane i ponownie poddawane gotowaniu następnego dnia.
 
Bakterie te, zanieczyszczające mięso, są w stanie przetrwać gotowanie pierwszego dnia, a w trakcie kolejnego długotrwałego procesu gotowania dużej ilości mięsa mają możliwość wytworzenia toksyny. Zatrucie pokarmowe spowodowane toksyną Clostridium perfringens charakteryzuje się wysoką zapadalnością - aż 7 na 10 osób, które spożyły toksynę, ulega chorobie.

Jakie są objawy zakażenia wywołanego przez Clostridium perfringens?

Objawy zatrucia pokarmowego pojawiają się po 8-24 godzinach od spożycia zanieczyszczonej żywności. Charakterystyczne symptomy to ból brzucha, nudności oraz biegunka, która utrzymuje się przez około 12-24 godziny. W rzadkich przypadkach może pojawić się gorączka i wymioty. Bakteria Clostridium perfringens czasem powoduje nasilone objawy biegunkowe, trwające dłużej niż zwykle, oraz towarzyszące im bóle brzucha. Cięższy przebieg choroby związany jest przede wszystkim z wiekiem i stosowaniem antybiotyków. Wywołane przez toksynę szczepów C. perfringens martwicze zapalenie jelit charakteryzuje się ostrym bólem brzucha, krwawą biegunką, wymiotami, wstrząsem i zapaleniem otrzewnej. Martwicze zapalenie jelit może prowadzić do śmierci nawet u 40% chorych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł