Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Estradiol

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Estradiol
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest estradiol i na czym polega badanie estradiolu?

Estradiol to kluczowy hormon płciowy produkowany przez ludzi. Jego produkcja przeważnie zachodzi w jajnikach u kobiet, ale także w niewielkich ilościach w jądrach u mężczyzn. Estrogeny regulują rozwój żeńskich narządów rozrodczych oraz mają korzystny wpływ na emocje i libido.

U kobiet w wieku rozrodczym poziom estradiolu we krwi zależy od fazy cyklu menstruacyjnego. Największe stężenie estradiolu występuje pomiędzy 12. a 14. dniem cyklu, czyli w okresie okołowowulacyjnym. Badanie poziomu estradiolu w tym okresie potwierdza owulację. Po menopauzie poziom estradiolu maleje. Hormonalna terapia zastępcza wykorzystuje syntetycznie wytwarzany estradiol.

Obniżenie poziomu estradiolu może wystąpić u kobiet z uszkodzonymi jajnikami, zarówno w przypadku wrodzonych (np. zespół Turnera) jak i nabytych (np. zniszczenie jajnika w wyniku nowotworu). Spadek poziomu może również wystąpić, gdy jajniki nie są zdolne do produkcji hormonów (np. w wyniku uszkodzenia przysadki lub podwzgórza). Podwyższone stężenie estradiolu zauważa się u kobiet w ciąży oraz w przypadku obecności guzów jajnika. U mężczyzn poziom estrogenów wzrasta przy obecności guzów jąder (np. nasieniak). Noworodki mają bardzo wysoki poziom estradiolu, który normalizuje się w ciągu kilku dni po urodzeniu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jakie są wskazania do badania stężenia estradiolu?

Testowanie poziomu estradiolu jest przydatne do diagnozowania braku miesiączki u dziewcząt, zatrzymania regularnego cyklu u kobiet, które regularnie menstruowały, nieregularnych okresów, a także do diagnozowania nowotworów produkujących estrogeny lub ginekomastii u mężczyzn. Pomiar stężenia estradiolu jest również stosowany do monitorowania owulacji u kobiet poddanych hormonalnej stymulacji oraz tych planujących procedurę zapłodnienia in vitro. Poziom estrogenów jest monitorowany u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą.

Jak przebiega badanie?

Analiza przeprowadzana jest na próbce krwi pobranej z żyły kończyny górnej za pomocą jednorazowej igły.

Jak przygotować się do badania?

Przygotowanie do badania nie wymaga żadnych specjalnych zaleceń. Ponieważ stężenie estradiolu we krwi może się różnić w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, najlepiej oznaczać je w drugim lub trzecim dniu cyklu z próbki krwi pobranej z żyły. Zakres norm powinno określić każde laboratorium, biorąc pod uwagę używaną metodę oznaczania.

Jakie są przeciwwskazania do badania?

Nie ma żadnych przeszkód dla przeprowadzenia badania.

Jakie powikłania mogą wystąpić po wykonaniu badania? Jak postępować po badaniu?

Mogą wystąpić komplikacje po zabiegu pobrania krwi z żyły, takie jak ból, siniak w miejscu nakłucia oraz miejscowe zapalenie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł