Fibrynogen
Co znajduje się w tym artykule?
Co to jest badanie stężenia fibrynogenu i na czym polega?
Fibrynogen to białko obecne we krwi, produkowane w wątrobie. Ma kluczową rolę w tworzeniu skrzepu, zapobiegając krwawieniom. Jego ilość we krwi może wskazywać na sprawne krzepnięcie krwi oraz stan wątroby. Zmiany stężenia fibrynogenu mogą wystąpić w przypadku uszkodzeń wątroby, wrodzonych zaburzeń produkcji białka, zwiększonego zużycia, stanach ostrych, u osób w wieku podeszłym, otyłych, palących tytoń oraz u kobiet ciężarnych. Prawidłowe wartości wynoszą 1,5–3,5 g/dl.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł
Jakie są wskazania do badania stężenia fibrynogenu?
Badanie jest przeprowadzane wraz z innymi wskaźnikami pozwalającymi na kompleksową ocenę krzepnięcia – zarówno w przypadku nadmiernych krwawień, jak i zwiększonego krzepnięcia krwi. Dodatkowo, stężenie fibrynogenu pozwala pośrednio ocenić funkcję wątroby, co czyni go istotnym parametrem u pacjentów z chorobami tego narządu.
Jak przebiega badanie stężenia fibrynogenu?
Proces badawczy polega na pobraniu próbki krwi z żyły i przeprowadzeniu analizy, po czym otrzymujemy wynik.
Jakie powikłania mogą wystąpić po wykonaniu badania stężenia fibrynogenu? Jak postępować po badaniu?
Pobieranie krwi jest standardową procedurą, która jest wykonywana rutynowo i bezpiecznie. Rzadko występują powikłania, takie jak zasinienia i niewielkie opuchlizny w miejscu wkłucia. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, pielęgniarka może poprosić o uciskanie miejsca pobrania krwi jałowym gazikiem.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł