Olejek goździkowy – właściwości
Eugenol to substancja obecna w największych ilościach w olejku goździkowym, której przypisuje się potencjalne działanie prozdrowotne oraz toksyczność po spożyciu w nadmiernych ilościach.
W badaniach in vitro stwierdzono działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające oraz przeciwnowotworowe eugenolu. Substancja ta wykazuje również miejscowo znieczulające oraz antyseptyczne działanie, co sprawia, że jest wykorzystywana w stomatologii.
Olejek goździkowy może być korzystny w łagodnych dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, jednak brakuje badań klinicznych potwierdzających jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w tych przypadkach.
Wykorzystanie goździków w kuchni
Goździki to jedna z najstarszych przypraw na świecie, charakteryzująca się oryginalnym zapachem korzennym i lekko ostrym smakiem. Służą do przyprawiania potraw, tworzenia mieszanek przyprawowych, marynat mięsnych, grzanego wina oraz herbat rozgrzewających w zimie. Olejek goździkowy natomiast jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym do aromatyzowania wyrobów cukierniczych i likierów.
Skutki uboczne spożywania goździków
Stosując goździki w umiarkowanych ilościach, jako przyprawę, nie wystąpiły działania niepożądane.