Czy są inne sposoby usunięcia kleszcza oprócz wyciągania?
Nie zaleca się używania ognia ani tłustych substancji do usuwania kleszczy, ponieważ może to zwiększyć ryzyko zakażenia boreliozą.
Czy pozostawienie fragmentu kleszcza zwiększa ryzyko zakażenia?
Nawet w przypadku poprawnie wykonanego zabiegu często pozostaje w skórze fragment kleszcza. W takiej sytuacji zaleca się jedynie wykonanie dezynfekcji, ponieważ pozostawiony fragment nie zwiększa ryzyka zakażenia. Zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie tego fragmentu są zbędne i mogą przynieść dodatkowe ryzyko zakażenia związanego z uszkodzeniem skóry.
Zobacz odpowiedź dr. hab. med. Ernesta Kuchara na pytanie pacjenta dotyczące usuwania główki kleszcza.
Usuwanie kleszcza w pytaniach i odpowiedziach
Czy kleszcze mogą przejść niezauważone?
Tak, zdarza się to dość często. Wielu ludzi chorych na boreliozę nie pamięta ukłucia kleszcza.
Czy kleszcz sam odpada z ciała? Czy kleszcz może sam się usunąć?
Tak, jeśli kleszcz nie zostanie usunięty, w końcu sam odpadnie.
Po ilu dniach opada kleszcz?
Kleszcz zazwyczaj odpada po kilku dniach, maksymalnie po kilkunastu.
Co robić po odpadnięciu kleszcza?
Jeśli zauważysz kleszcza, niezależnie od jego rozmiaru czy stopnia przytwierdzenia do skóry, należy go natychmiast usunąć. Nie czekaj, aż kleszcz odpadnie sam! Im dłużej kleszcz pozostaje w ciele, tym większe ryzyko zachorowania na boreliozę (jeśli jest zakażony). Koniecznie obserwuj miejsce ukąszenia kleszcza przez co najmniej 30 dni. W przypadku pojawienia się rumienia, który może być objawem boreliozy, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.
Jak wygląda ślad po ukąszeniu kleszcza?
Kleszcze nie gryzą, tylko kłują. Ślad po ukłuciu kleszcza może przybrać różne formy, w zależności od tego, czy kleszcz został usunięty czy odpadł sam. Często jest to jedynie zaczerwienienie, czasem z niewielkim obrzękiem, oraz może towarzyszyć mu swędzenie i większa temperatura (miejsce jest cieplejsze niż otaczająca skóra). Działanie to nie jest związane z boreliozą. Koniecznie obserwuj miejsce ukłucia przez co najmniej 30 dni. W razie jakichkolwiek podejrzeń, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym.