Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Kawasaki Choroba

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Kawasaki Choroba
04.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest choroba Kawasakiego i jakie są jej przyczyny?

Zapalenie tętnic, zwane chorobą Kawasakiego, dotyczy głównie małych i średnich naczyń. Przeważnie występuje u dzieci poniżej piątego roku życia i zazwyczaj ustępuje bez powikłań. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, ale predyspozycje genetyczne oraz infekcje mogą odgrywać rolę. Istnieje większe ryzyko wystąpienia choroby u dzieci z Azji niż u dzieci z Europy.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje choroba Kawasakiego?

Choroba Kawasakiego zazwyczaj występuje u dzieci przed ukończeniem 5 lat, ale rzadko przed ukończeniem 6 miesiąca życia. Dorośli chorują bardzo rzadko. Najwięcej przypadków choroby Kawasakiego odnotowuje się w Japonii, gdzie co roku ponad 100 nowych zachorowań na 100 000 dzieci w wieku do 5 lat. Natomiast w populacji europejskiej liczba zachorowań jest niższa, wynosząc około 9 na 100 000 osób.

Jak się objawia choroba Kawasakiego?

Objawy choroby Kawasakiego obejmują gorączkę, zapalenie spojówek (bolesne, czerwone oczy), zapalenie błon śluzowych jamy ustnej, gardła i nosa, powiększenie węzłów chłonnych, zmiany skórne, zapalenie stawów oraz powikłania sercowo-naczyniowe.

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia błon śluzowych jamy ustnej jest tak zwany język truskawkowy. Jest to zaczerwienienie języka z przerostem brodawek, co powoduje, że powierzchnia języka wyglądem przypomina truskawkę. Poza tym może występować zaczerwienienie i owrzodzenia w innych lokalizacjach.

Objawy skórne obejmują rumień i wysypkę. Do zmian typowych należy rumień policzków o wyglądzie siateczki. Charakterystyczna jest wysypka i łuszczenie się skóry na kroczu. Niekiedy występuje zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki przeciwko gruźlicy.

Powiększenie węzłów chłonnych dotyczy głównie węzłów na szyi, zazwyczaj po jednej stronie.

Zapalenie stawów objawia się przede wszystkim bólem i obrzękiem stawów. Występuje u około 1/4 chorych. Zazwyczaj zajmuje kilka dużych stawów.

Powikłania sercowo-naczyniowe są związane z zapaleniem naczyń wieńcowych, czyli tętnic doprowadzających krew do mięśnia sercowego. Najczęstszym objawem jest przyspieszenie czynności serca, większe, niżby to wynikało z gorączki. U części chorych występuje nieprawidłowe poszerzenie naczyń wieńcowych, co może prowadzić do zawału i innych komplikacji w mięśniu sercowym. U około 10% chorych dochodzi do rozwoju tętniaków (patologicznych rozszerzeń) tętnic wieńcowych.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów choroby Kawasakiego?

Jeśli zauważysz u dziecka objawy sugerujące chorobę Kawasakiego, takie jak przewlekła gorączka, zmiany skórne, zapalenie spojówek lub język truskawkowy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą.

Choroba Kawasakiego jest rzadka, a wiele jej objawów, takich jak gorączka, zapalenie gardła czy wysypka, może być myląca i występować również w innych, bardziej powszechnych chorobach (np. przeziębieniu, zapaleniu gardła). Jeśli objawy utrzymują się, są poważne lub stan dziecka się pogarsza, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie choroby Kawasakiego?

Lekarz przede wszystkim przeprowadza dokładne wywiad z pacjentem lub opiekunami (jeśli chodzi o dziecko). Pyta o przebieg dolegliwości, czas trwania, nasilenie, choroby współistniejące, stosowane leki i historię chorób w rodzinie. Następnie przeprowadza badanie pacjenta.

Jeśli konieczne, lekarz może zlecić dodatkowe badania, jednak nie istnieje specificzne badanie, które pozwala postawić diagnozę choroby Kawasakiego. Diagnoza jest ustalana na podstawie całości objawów.

Jakie są metody leczenia choroby Kawasakiego?

W przypadku ostrej fazy choroby zaleca się podawanie immunoglobulin drogą dożylną oraz stosowanie kwasu acetylosalicylowego i metyloprednizolonu. W obecności powikłań, takich jak tętniaki, konieczne jest zastosowanie dodatkowego leczenia specjalistycznego.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie choroby Kawasakiego?

Większość pacjentów wyzdrowieje po chorobie Kawasakiego, jednak niektóre komplikacje mogą spowodować trwałe pogorszenie zdrowia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł