Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Kłykciny

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Kłykciny
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Kłykciny kończyste – co to jest?

Kłykciny

Kłykciny kończyste, nazywane również brodawkami płciowymi, to łagodne zmiany proliferacyjne występujące głównie na narządach płciowych, ale także na błonach śluzowych jamy ustnej oraz w okolicach odbytu. Charakteryzują się miękkimi, różowymi tworami o brodawkującej powierzchni o średnicy od 1 do 5 mm. Gdy osiągają większe rozmiary, mogą przybrać barwę brunatną. Na początku mają obraz małych czerwonawych grudek, które stopniowo zlewają się w uszypułowane wykwity przypominające kalafiora.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kłykciny kończyste – umiejscowienie wykwitów

Kłykciny kończyste u mężczyzn najczęściej występują na prąciu, najczęściej w okolicach brzegu żołędzi, w okolicy wędzidełka, na wewnętrznej blaszce napletka. Rzadziej można je spotkać w okolicach ujścia cewki moczowej, na mosznie lub w pachwinach.

U kobiet kłykciny kończyste zazwyczaj pojawiają się na wargach sromowych większych i mniejszych oraz w przedsionku pochwy. Czasami mogą występować także w okolicach szyjki macicy.

Zmiany w okolicy odbytniczej mogą być obserwowane zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, chociaż są one zazwyczaj częstsze u mężczyzn. Natomiast zmiany w obrębie jamy ustnej zazwyczaj lokalizują się na języku i wargach.

Kłykciny kończyste - objawy

W protruding papillomas take the form of cauliflower-like formations, other than that they are usually asymptomatic, sometimes causing itching. Genital warts may also be accompanied by oozing and an unpleasant odor.

Kłykciny kończyste - przyczyny

Przyczyną powstawania kłykcin kończystych jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), głównie typami 6 i 11 (ponad 95% przypadków). Brodawki płciowe mogą być zainfekowane wieloma typami HPV, w tym typami onkogennymi (zdolnymi do wywołania nowotworu złośliwego), takimi jak 16 i 18.

Zakażenie najczęściej dotyczy kontaktu seksualnego (genitalnych, oralno-genitalnych i analno-genitalnych). Możliwe jest również zarażenie się HPV podczas porodu lub poprzez brak higieny (np. używanie wspólnych ręczników).

Kłykciny kończyste - epidemiologia

Zachorowalność związana z zakażeniem HPV wynosi od 9 do 13% populacji światowej. Kłykciny kończyste stanowią poważny problem zdrowotny, a globalne statystyki mówią o 160–289 przypadkach na 100 000 osób. Infekcja HPV jest bardzo zakaźna i może przenosić się między partnerami seksualnymi bez widocznych objawów. Przeważnie przebiega bezobjawowo, a kłykciny kończyste występują tylko u niewielkiej liczby chorych, głównie u osób dorosłych aktywnych seksualnie. Czynniki takie jak liczba partnerów seksualnych, infekcja chlamydią czy dwoinką rzeżączki, palenie tytoniu oraz zakażenie HIV mogą zwiększać ryzyko zakażenia. W Polsce i na świecie obserwuje się wzrost zachorowań na HPV. Okres inkubacji między zakażeniem a pojawieniem się brodawek płciowych jest zmienny i krótszy u kobiet niż u mężczyzn.

Kłykciny kończyste – jak zdiagnozować?

Rozpoznanie brodawek płciowych opiera się głównie na charakterystycznym wyglądzie dermatologicznym, czasami wymagane jest przeprowadzenie badania histopatologicznego (pobranie próbki zmiany i analiza pod mikroskopem).

W niektórych sytuacjach diagnostyki brodawek płciowych używa się kolposkopu, który umożliwia wykrycie drobnych zmian subklinicznych. U kobiet z brodawkami kłykcinowymi na zewnętrznych narządach płciowych zaleca się także wykonanie badania cytologicznego szyjki macicy, w którym często obserwuje się obecność koilocytów i komórek dyskeratotycznych (cechy typowe dla zakażenia HPV). Badania wirusologiczne, takie jak genotypowanie onkogennych i nieonkogennych typów HPV, mają znaczenie pomocnicze i nie są zalecane w przypadku standardowych brodawek płciowych.

Kłykciny kończyste – z czym różnicować?

Brodawki narządów płciowych można odróżnić między innymi poprzez obecność włókniaków miękkich, kłykcin kiłowych, infekcyjnego mięczaka, grudek perlistych prącia oraz brodawek łojotokowych.

Kłykciny kończyste – powikłania

Powszechnie znany jest negatywny wpływ obecności brodawek płciowych na życie intymne oraz samopoczucie. Choroba może wywoływać niepokój, frustrację, a także obniżać poczucie własnej wartości. Istnieje także ryzyko związane z płodnością oraz możliwość wystąpienia raka. Oznacza to, że brodawki płciowe, mimo że z definicji są łagodne, mogą również być powiązane z zmianami nowotworowymi. Dlatego w przypadku podejrzeń o obecność nowotworu ważne są badania histopatologiczne i pilna biopsja zmiany. Zawsze należy zwracać uwagę na wszelkie nietypowe objawy, takie jak krwawienie czy zmiana wyglądu brodawek.

Kłykciny kończyste a związek z nowotworami

Istnieje około 200 różnych typów HPV. Większość z nich należy do kategorii nieonkogennych, czyli o niskim ryzyku, takich jak HPV 6 i 11, które są odpowiedzialne za pojawienie się brodawek płciowych. Są także genotypy HPV uznawane za wysokiego ryzyka, np. 16 i 18, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworów, takich jak rak szyjki macicy, rak odbytu, rak jamy ustnej i gardła. W niektórych przypadkach u pacjentów można zaobserwować obecność różnych typów HPV, zarówno o niskim, jak i wysokim ryzyku. Ważne jest jednak, że nie każda osoba z kłykcinami kończystymi zachoruje na raka. W większości przypadków zakażenie HPV zanika samoistnie lub jest skutecznie leczone bez powikłań. Jednakże, gdy układ odpornościowy nie jest w stanie zwalczyć infekcji HPV wysokiego ryzyka, może dojść do rozwoju stanów przedrakowych. Bez odpowiedniego leczenia istnieje ryzyko przekształcenia się tych stanów w nowotwór złośliwy.

Kłykciny kończyste – postępowanie

Pacjenci, u których występują kłykciny kończyste powinni przejść regularne badania mające na celu wykrycie innych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak zakażenia HBV, HCV, HIV, kiła, chlamydioza i rzeżączka. Wszyscy partnerzy chorych zakażonych HPV powinni jak najszybciej zostać poddani ocenie lekarskiej w celu wykrycia i leczenia brodawek płciowych. U partnerów również zaleca się przeprowadzenie testów w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Kłykciny kończyste – leczenie

-Istnieje wiele różnych metod leczenia kłykcin kończystych, ale nie ma specyficznego leku skierowanego tylko przeciwko HPV. Część ekspertów sugeruje podejście konserwatywne, ponieważ większość brodawek płciowych ustępuje samoistnie w ciągu 2 lat. Istnieją jednak metody farmakologiczne, takie jak imikwimod, podofilotoksyna, kwas trójchlorooctowy (TCA), synekatechina i wodorotlenek potasu, które mogą być stosowane samodzielnie przez pacjenta. Z kolei metody inwazyjne obejmują wyłyżeczkowanie, wycięcie chirurgiczne, terapię fotodynamiczną, laseroterapię i kriochirurgię. W każdym rodzaju terapii konieczna jest regularna ocena postępów leczenia i zmiana kuracji w razie braku efektów. Każda z tych metod leczenia niesie ryzyko nawrotu wykwitów u około 20-30% pacjentów.-Jednym z popularnych zabiegów dermatologicznych wybieranych przez pacjentów z brodawkami płciowymi jest kriodestrukcja z użyciem ciekłego azotu. Inne metody, takie jak terapia laserem CO2, pozwalają na precyzyjne usuwanie brodawek płciowych, szczególnie tych o dużych rozmiarach i trudnej lokalizacji.

Czy można trwale pozbyć się HPV z organizmu?

Większość osób samoistnie zwalcza zakażenie wirusem w ciągu 12–24 miesięcy, ale nie u wszystkich organizm radzi sobie z eliminacją HPV. Obecnie nie ma trwałego lekarstwa na wirusa. Możliwe jest jedynie leczenie objawów zakażenia, takie jak usuwanie kłykcin, oraz regularne badania kontrolne, w tym cytologia szyjki macicy.

Kłykciny kończyste – czy można współżyć?

Osoby dotknięte zakażeniem brodawek płciowych powinny stosować prezerwatywy do momentu pełnego wyleczenia. Chociaż prezerwatywy nie zapewniają całkowitej ochrony przed wirusem HPV, mogą zmniejszyć ryzyko zakażenia i przeniesienia chorób przenoszonych drogą płciową.

Kłykciny kończyste – czy da się im zapobiec?

Aby uniknąć infekcji wirusem HPV, które może prowadzić do kłykcin kończystych i pewnych nowotworów narządów płciowych, zaleca się stosowanie odpowiednich szczepień, które pomagają chronić przed najczęstszymi typami wirusa.

W Polsce dostępne są trzy rodzaje szczepionek przeciwko HPV: dwuwalentna CERVARIX (działająca przeciwko HPV 16 i 18), czterowalentna GARDASIL (działająca przeciwko HPV 6, 11, 16 i 18) oraz dziewięciowalentna GARDASIL 9 (działająca przeciwko HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58).

Szczepionki te są ważne zwłaszcza w zapobieganiu raka szyjki macicy (zmniejszają ryzyko zachorowania nawet o 70–90%) oraz raka odbytu, które są związane z onkogennymi podtypami HPV. Szczepionki cztero- i dziewięciowalentne dodatkowo chronią przed HPV 6 i 11, które odpowiadają za powstawanie brodawek płciowych.

Najlepsze efekty szczepienia można osiągnąć, gdy jest ono podane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, dlatego zaleca się szczepienie w wieku 11–12 lat. Minimalny wiek rozpoczęcia szczepienia to 9 lat.

Szczepienie polega na podaniu dwóch lub trzech dawek, w zależności od wieku, w którym podano pierwszą dawkę. Jedynym częściowo refundowanym preparatem w Polsce jest CERVARIX (refundacja w wysokości 50%).

Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) zaleca szczepienia przeciwko HPV dla wszystkich osób do 26. roku życia, które nie zostały zaszczepione w młodości, zarówno dla dziewczynek/kobiet, jak i chłopców/mężczyzn. U osób powyżej 26 roku życia profilaktyka ta przynosi mniejsze korzyści głównie dlatego, że większość dorosłych osób aktywnych seksualnie miała już kontakt z wirusem HPV.

Badania na obecność HPV u kobiet i mężczyzn – czy to ma sens?

Nie zaleca się przeprowadzania regularnych badań w kierunku obecności wirusa HPV u każdej osoby aktywnej seksualnie, ponieważ infekcja jest powszechna i zazwyczaj samoistnie ustępuje w ciągu 1-2 lat. Ponadto większość infekcji przebiega bezobjawowo, a obecność wirusa nie zawsze prowadzi do rozwoju kłykcin kończystych czy nowotworów złośliwych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł