Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Kolano Skoczka

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Polip Endometrialny

Polip Endometrialny

29.08.2024
Huntington

Huntington

29.08.2024
Mcv Za Wysokie

Mcv Za Wysokie

29.08.2024
Kolano Skoczka
29.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Czym jest kolano skoczka i jakie są jego przyczyny?

Kolano Skoczka

Kolano skoczka to popularnie nazywane zwyrodnienie więzadła rzepki, zwłaszcza tej części, która przyczepia się do szczytu rzepki. Choroba ta należy do grupy entezopatii, polegających na degeneracji włókien w przeciążonym obszarze więzadła (najczęściej w miejscu przyczepu do rzepki) na skutek nakładania się mikrouszkodzeń tej struktury.

Tego typu zmiany najczęściej występują u osób aktywnych fizycznie, szczególnie uczestniczących w dyscyplinach wymagających gwałtownego podbiegania (np. piłka nożna) lub intensywnych wyskoków (np. siatkówka). Niewłaściwie zaplanowany, przeciążający trening oraz techniczne błędy w wykonywaniu ćwiczeń sprzyjają występowaniu tej choroby. częściej dolega ona osobom z nadmierną masą ciała.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często zdarza się kolano skoczka?

W zależności od dziedziny sportu, szacuje się, że około jednego na dziesięciu sportowców może cierpieć na uraz zwanego kolano skoczka - zazwyczaj dotyka to amatorów. Mężczyźni są dwukrotnie bardziej podatni na tę kontuzję niż kobiety.

Jakie są objawy kolana skoczka?

Głównym symptomem urazu rzepki jest ból i tkliwość w okolicy więzadła rzepki, z przodu kolana. Następuje nasilenie bólu podczas aktywności fizycznej, zwłaszcza podczas skakania i biegania. Może również pojawić się dyskomfort podczas wchodzenia po schodach. Intensywny ból może powodować utykanie. W miejscu bólu może pojawić się obrzęk.

Co zrobić w przypadku podejrzenia kolana skoczka?

Jeśli masz taki problem, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą w dziedzinie ortopedii.

Jak lekarz ustala rozpoznanie kolana skoczka?

Specjalista od chirurgii ortopedycznej przeprowadza wywiad i dokładne badanie kolana, po czym zleca dodatkowe testy obrazowe w celu postawienia diagnozy. Zmiany są łatwo zauważalne w badaniu USG, jednak często lekarze decydują się na wykonanie rezonansu magnetycznego (MRI). To drugie badanie dostarcza obiektywnych i precyzyjnych obrazów całego kolana, co umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie obecności innych problemów, które mogą nie być widoczne w USG.

Wskazane jest także przeprowadzenie zdjęcia rentgenowskiego (RTG) kolana, które może nie pokazywać samych więzadeł, ale pozwala ocenić miejsce ich przyczepu do rzepki pod kątem ewentualnych zwapnień czy zaostrzeń kości w tym obszarze.

Jakie są metody leczenia kolana skoczka?

Doraźnie używa się odpoczynku, schładzania bolesnej okolicy i leków przeciwbólowych.

Przypadkowe rozpoznanie kolana skoczka – na przykład podczas wykonywania rezonansu magnetycznego z powodu uszkodzenia łąkotki – zazwyczaj nie wymaga leczenia. Terapii wymagają jedynie zmiany, które powodują dolegliwości.

Kolano skoczka - fizjoterapia

Podstawą skutecznego leczenia jest fizjoterapia, która ma na celu odciążenie bolesnej okolicy, uelastycznienie więzadła i poprawę balansu mięśniowego całej kończyny dolnej. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do powrotu do treningu, nauka prawidłowej techniki uprawiania danej dyscypliny, zwrócenie uwagi na rozgrzewkę przed ćwiczeniami i rozciąganie po nich. Stosunkowo często fizjoterapeuci proponują stosowanie tapingu, czyli specjalnych taśm przyklejanych w odpowiedni sposób w bolesnej okolicy.

Kolano skoczka - zastrzyki

W leczeniu kolana skoczka można, w niektórych sytuacjach, zastosować także leki w postaci iniekcji. Fizjoterapię można wspomagać miejscowymi zastrzykami z użyciem czynników wzrostu wyizolowanych z krwi pacjenta, które wpływają na regenerację uszkodzonych tkanek. Zdecydowanie odradza się miejscowe podawanie leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym – glikokortykosteroidów, które krótkotrwale skutecznie znoszą dolegliwości, ale mogą zwiększać obszar uszkodzenia.

Kolano skoczka - leczenie operacyjne

Niekiedy kolano skoczka wymaga leczenia operacyjnego. W przypadku bardzo rozległych zmian, a także takich, które długo nie poddają się leczeniu, ortopeda może rozważyć leczenie operacyjne. Zabieg polega na wycięciu uszkodzonej części więzadła i odpowiednim jego zszyciu. Metodę i zakres operacji ustala operujący ortopeda. Po operacji może być konieczne okresowe stosowanie ortezy. Pacjent jest czasowo wyłączony z treningów i wymaga rehabilitacji. Jej długość zależy od metody i zakresu operacji.

Jakie jest rokowanie w przypadku kolana skoczka?

Prognozowanie zwykle kończy się pomyślnie - większość zmian udaje się skorygować bez potrzeby interwencji chirurgicznej, a gdy konieczna jest operacja, pacjenci po zakończeniu rehabilitacji powracają do pełnej sprawności. Jednak proces powrotu do zdrowia jest długi - rehabilitacja jest długotrwała i wymaga modyfikacji w treningach.

W przypadku rozległych zmian zwyrodnieniowych więzadła rzepki może dojść do całkowitego zerwania. Zazwyczaj takie sytuacje mają miejsce po urazie. W takiej sytuacji leczenie zachowawcze nie daje dobrych wyników, konieczna jest operacja, po której rokowanie co do pełnej sprawności jest gorsze niż w przypadku leczenia zmian w kolanie skoczka.

Co zrobić, żeby uniknąć wystąpienia kolana skoczka?

Planowanie treningów jest kluczowe, aby uniknąć przeciążenia kolan. Ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia poprawnie, a także rozgrzewać się, rozciągać i wykonywać ćwiczenia ogólnomotoryczne.

Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł