Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Kwasica Ketonowa

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Kwasica Ketonowa
12.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest kwasica ketonowa i jakie są jej przyczyny?

Kwasica to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, które występuje, gdy pH krwi spada poniżej 7,35. Kwasica ketonowa to poważne powikłanie cukrzycy, charakteryzujące się obecnością ciał ketonowych w moczu. Rozwija się ona w sytuacji nagłego niedoboru insuliny, hormonu produkowanego przez trzustkę. Insulina reguluje stężenie glukozy we krwi oraz bierze udział w metabolizmie białek i tłuszczów. Nagły brak insuliny powoduje znaczny wzrost stężenia glukozy we krwi oraz niekorzystne zmiany w metabolizmie białek i tłuszczów, prowadząc do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych.

Kwasica ketonowa może być pierwszym objawem cukrzycy typu 1, której leczenie wymaga insulinoterapii. Może również wystąpić u osób leczonych wcześniej z powodu cukrzycy, na przykład w przypadku zaprzestania stosowania insuliny, nieprawidłowego jej stosowania, ciężkich zakażeń, zawału serca, udaru mózgu, zapalenia trzustki, nadużywania alkoholu, ciąży oraz innych ostrych stanów chorobowych zwiększających zapotrzebowanie na insulinę.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje kwasica ketonowa?

Ketoacidoza może wystąpić z powodu każdego rodzaju cukrzycy, gdy organizm potrzebuje więcej insuliny. Jest to poważny stan, który zagraża życiu.

Warto zauważyć, że nie każdy wzrost poziomu glukozy we krwi prowadzi do ketoacydozy.

Jak się objawia kwasica ketonowa?

Pacjenci, u których rozwinęła się kwasica ketonowa, mogą mieć różnorodne objawy, takie jak nadmierne pragnienie, suchość w ustach, częste oddawanie dużych ilości moczu, osłabienie, senność, zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha oraz klatki piersiowej.

Może także wystąpić zaburzenie świadomości oraz nawet spiaczka.

Lekarz podczas badania pacjenta z kwasicą ketonową może zauważyć charakterystyczny zapach acetonu z ust, objawy odwodnienia, niskie ciśnienie tętnicze, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia oddychania (tj. oddech kwasiczy) oraz wzmożone napięcie podczas badania brzucha i zaburzenia neurologiczne.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów kwasicy ketonowej?

Kwasica ketonowa to poważne zagrożenie życia. Dlatego każda osoba cierpiąca na cukrzycę, w przypadku wystąpienia nasilających się niepokojących objawów oraz po potwierdzeniu wysokiego stężenia glukozy we krwi, powinna natychmiast skontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub udać się do szpitala.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie kwasicy ketonowej?

Aby zdiagnozować kwasicę ketonową, lekarz może podejrzewać ją w przypadku wysokiego poziomu glukozy we krwi i charakterystycznych objawów zgłaszanych przez pacjenta, a także na podstawie obserwacji podczas badania fizyczne. Diagnozę potwierdza się, gdy stężenie glukozy we krwi przekracza 250 mg/dl (13,9 mmol/l), pH krwi spada poniżej 7,35, co jest potwierdzone w badaniu gazometrii krwi tętniczej lub włośniczkowej, a także obecności ciał ketonowych w moczu.

Jakie są metody leczenia kwasicy ketonowej?

Kwasica ketonowa najczęściej wymaga hospitalizacji. Podczas leczenia stosuje się nawadnianie dożylnie oraz podawanie insuliny, zazwyczaj najpierw w postaci wlewu dożylnego, a następnie wstrzyknięć podskórnych. Ważne jest także leczenie ewentualnych chorób towarzyszących, które mogą przyczynić się do rozwoju kwasicy ketonowej. Po ustąpieniu objawów ostrego stanu lekarz dokładnie przeanalizuje dotychczasowe leczenie cukrzycy i dokona ewentualnych korekt w dawkowaniu oraz sposobie podawania insuliny.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie kwasicy ketonowej?

Zwykle wprowadzenie odpowiedniego leczenia kwasicy ketonowej prowadzi do normalizacji poziomu glukozy we krwi oraz wyregulowania zaburzeń wodno-elektrolitowych i kwasowo-zasadowych. Ważne jest jednak, że jest to sytuacja, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia kwasicy ketonowej?

Po zakończeniu terapii należy szczegółowo porozmawiać z lekarzem o dalszym postępowaniu, w tym o zasadach diety dla osób z cukrzycą oraz poprawnej technice podawania insuliny. Ważne jest także regularne odwiedzanie Poradni Diabetologicznej w celu kontroli stanu zdrowia.

Lekarz prowadzący będzie decydował o częstotliwości badań i wizyt kontrolnych.

Co robić, aby uniknąć wystąpienia kwasicy ketonowej?

Osoba z cukrzycą powinna być świadoma ryzyka powikłań cukrzycy podczas infekcji lub innych ostrej choroby, takich jak kwasica ketonowa. W takich sytuacjach należy częściej monitorować poziom glukozy we krwi, dostosować dawkę insuliny oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie. W aptekach dostępne są testy paskowe do pomiaru acetonu w moczu, co pozwala na wczesne wykrycie niekorzystnych zmian metabolicznych i szybsze skonsultowanie się z lekarzem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł