Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Leptospiroza

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Leptospiroza
07.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest leptospiroza i jakie są jej przyczyny?

Leptospiroza to choroba zakaźna spowodowana przez bakterie z rodzaju , które występują na całym świecie, z wyjątkiem strefy polarna. Jest to powszechna choroba przenoszona przez zwierzęta. Bakterie te mają różne rezerwuary, w tym ssaki, ptaki, gady i płazy.

Zakażenie u ludzi może nastąpić przypadkowo poprzez błony śluzowe lub uszkodzoną skórę w kontakcie z płynami ustrojowymi zarażonego zwierzęcia lub poprzez ekspozycję na wodę (źródło słodkowodne) lub glebę zanieczyszczoną moczem przewlekle zakażonych zwierząt. Może również dojść do zakażenia poprzez ugryzienie przez zwierzę, drogą inhalacyjną lub wewnątrzmaciczną podczas ciąży. Choroby leptospirozy są najczęstsze wśród osób pracujących w określonych zawodach, takich jak rolnictwo, weterynaria, rybołówstwo, ubój zwierząt, prace melioracyjne, górnictwo oraz służba wojskowa. Złe warunki higieniczne i niski status społeczno-ekonomiczny również zwiększają ryzyko zakażenia krętkami . Po dostaniu się do organizmu, bakterie rozprzestrzeniają się przez krew (co powoduje gorączkę), a następnie atakują narządy, zwłaszcza wątrobę i nerki. Choroba może przebiegać łagodnie - bez żółtaczki - lub ciężko - z żółtaczką i niewydolnością wielonarządową (choroba Weila).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje leptospiroza?

Leptospiroza jest rozpowszechniona na całym globie. Zachorowania są szczególnie częste w obszarach tropikalnych i subtropikalnych, zwłaszcza w okresie deszczowym. Eksperci przewidują, że liczba przypadków leptospirozy u ludzi będzie wzrastać w związku z zmianami klimatu. Choroba ta najczęściej dotyczy osób narażonych zawodowo. Jednak coraz częściej leptospiroza pojawia się u osób narażonych na krętki podczas aktywności rekreacyjnych, na przykład podczas wycieczek trekkingowych, uprawiania sportów wodnych lub w wyniku powodzi.

Handel zwierzętami egzotycznymi również zwiększa ryzyko szerzenia się leptospirozy w krajach o klimacie umiarkowanym. W obszarach tropikalnych szacuje się, że aż 80% populacji miało kontakt z krętkami . W krajach umiarkowanych zachorowania na leptospirozę występują zazwyczaj pod koniec lata i na początku jesieni. W niektórych miejskich społecznościach w USA odsetek osób z kontaktem z krętkami wynosi od 15 do 30%. W Polsce leptospiroza jest rzadko diagnozowana. W 2012 roku zgłoszono jedynie 2 przypadki tej choroby zakaźnej, natomiast w 2013 roku nie odnotowano żadnych zachorowań. Niewielka liczba rozpoznawanych przypadków leptospirozy w krajach Europy Zachodniej i w Polsce może wynikać z niedostatecznej świadomości dotyczącej tej choroby.

Jak się objawia leptospiroza?

Objawy leptospirozy pojawiają się nagle po okresie inkubacji trwającym zazwyczaj 5-14 dni lub dłużej.

U większości chorych (90%) leptospiroza może przebiegać jako łagodna, samoograniczająca się choroba o nagłym początku z objawami grypopodobnymi takimi jak bóle głowy, gorączka, dreszcze, kaszel, bóle gardła, zapalenie spojówek, bóle mięśniowe, które mogą być towarzyszone przez nudności, wymioty, utratę apetytu, biegunkę oraz zmiany skórne w postaci wysypki. Objawy zazwyczaj utrzymują się 5-7 dni, a następnie ustępują samorzutnie. U około 50% chorych przez 1-2 tygodnie mogą utrzymywać się cechy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych z bólami głowy i sztywnością karku, które ustępują samoistnie.

Czasem po kilku dniach poprawy choroby dochodzi do zaostrzenia jej przebiegu i progresji do postaci ciężkiej z niewydolnością wątroby i nerek, a czasem niewydolnością wielonarządową. Tę postać określa się jako chorobę Weila. Manifestacje kliniczne tej postaci choroby obejmują gorączkę, żółtaczkę, niewydolność nerek, krwawienia, masywne krwotoki, niewydolność oddechową, wysypkę skórną. Chory może zgłaszać objawy biegunki lub zaparcia, nudności, wymioty, silne bóle brzucha, kaszel, duszność, bóle w klatce piersiowej, krwioplucie. Objawem niewydolności nerek w leptospirozie jest krwiomocz oraz wydalanie zmniejszonej objętości moczu (skąpomocz). Najczęstszym powikłaniem ocznym leptospirozy, niezależnie od fazy choroby, są zaczerwienione spojówki oczu oraz zapalenie siatkówki i naczyniówki oka.

W badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić podwyższoną temperaturę ciała, przyspieszoną czynność serca, obniżone ciśnienie tętnicze, zaczerwienienie spojówek oczu, sztywność karku w zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, zmiany osłuchowe nad płucami, powiększenie wątroby i śledziony, ostry ból w nadbrzuszu, krwawienie z przewodu pokarmowego.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów leptospirozy?

Jeśli podejrzewasz leptospirozę na podstawie informacji o potencjalnym kontakcie z bakteriami , powinieneś udać się do lekarza rodzinnego. Zazwyczaj łagodny przebieg nie wymaga specjalnego leczenia. Jednak jeśli do gorączki dołączą objawy takie jak żółtaczka, trudności z oddychaniem, dreszcze, bóle mięśniowe, bóle głowy, biegunka, krwawienia, ograniczona ilość oddawanego moczu, konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska (np. pogotowie ratunkowe, oddział ratunkowy szpitala). Diagnostykę i leczenie złożonych przypadków leptospirozy przeprowadza się w warunkach szpitalnych.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie leptospirozy?

Leptospiroza o łagodnym przebiegu często jest niewłaściwie diagnozowana jako choroba wirusowa ze względu na swoje łagodne objawy. Potwierdzenie zakażenia nie jest istotne dla prowadzenia postępowania w przypadku tej łagodnej formy. W przypadku choroby Weila istotne jest potwierdzenie zakażenia krętkami poprzez badanie mikrobiologiczne z hodowlą bakterii z płynów ciała (np. krew, mocz) lub tkanek. Kluczowa jest także ocena funkcji nerek i wątroby, czasem również układu oddechowego i serca.

Jakie są metody leczenia leptospirozy?

W przypadku łagodnej postaci choroby zazwyczaj stosuje się objawowe leczenie. W bardziej zaawansowanych przypadkach leptospirozy konieczne jest zastosowanie określonych antybiotyków w warunkach szpitalnych. Ze względu na długi czas oczekiwania na wyniki hodowli bakterii, terapię antybiotykową należy rozpocząć na podstawie informacji dotyczących wystawienia na zakażenie krętkami oraz charakterystycznych objawów. Pacjenci z powikłaniami związane z chorobą najczęściej potrzebują dodatkowego leczenia w celu poprawy funkcji wątroby i nerek. W niektórych przypadkach może być również konieczne leczenie powikłań takich jak krwotoki, objawy neurologiczne czy kardiologiczne.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie leptospirozy?

Antybiotykoterapia i terapia wspomagająca są skuteczne w leczeniu leptospirozy. Uszkodzenia nerek i wątroby z reguły ustępują samoistnie. Powikłania oczne tej choroby mogą być trwałe. Śmiertelność w przypadku choroby Weila wynosi około 10% i jest często spowodowana niewydolnością oddechową, masowymi krwotokami i niewydolnością nerek.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia leptospirozy?

Po przebyciu łagodnej formy leptospirozy nie trzeba regularnie się badać ani kontrolować. Natomiast w przypadku powikłań zaleca się regularne wizyty u lekarza specjalisty do momentu ustąpienia objawów i pełnego wyzdrowienia.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na leptospirozę?

Zapobieganie zakażeniu leptospirozą u ludzi jest trudne, gdyż bakterie te występują w zwierzętach dzikich i domowych. Aby zapobiec zakażeniu, należy chronić skórę i błony śluzowe podczas kontaktu ze zwierzętami lub prac ziemnych, zwłaszcza w wilgotnym środowisku.

Istnieje szczepionka przeciwko niektórym szczepom bakterii Leptospira, jednak ma ona ograniczone zastosowanie. W przypadku izolowanych przypadków ekspozycji można podać jedną dawkę antybiotyku w celach profilaktycznych. Natomiast w przypadku powtarzających się ekspozycji nie jest to zalecane.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł