Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Liszaj Płaski - Jak Wyleczyć

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Liszaj Płaski - Jak Wyleczyć
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest i jakie są przyczyny?

Liszaj płaski to schorzenie charakteryzujące się pojawieniem się charakterystycznych zmian grudkowych na skórze, błonach śluzowych i czasami paznokciach. Przyczyny tej choroby nie są jeszcze dokładnie znane. Zauważa się większe ryzyko wystąpienia liszaja płaskiego u osób cierpiących na różne choroby autoimmunologiczne, takie jak marskość wątroby, zapalenie wątroby, czy cukrzyca. Zmiany charakterystyczne dla liszaja płaskiego mogą także wystąpić w wyniku reakcji przeszczepu przeciwko gospodarzowi oraz po stosowaniu pewnych leków, takich jak penicylamina, sole złota, arsen, metylodopa czy kwas paraaminosalicylowy (PAS).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje liszaj płaski?

Liszaj płaski to częsta choroba, występująca u około 1% ludzi. Objawia się równie często u kobiet i mężczyzn, z największym występowaniem między 30. a 60. rokiem życia.

Jak są objawy?

W chorobie znanym jako liszaj płaski, zmiany skórne pojawiają się nagle i mają specyficzną morfologię. Grudki są sinofioletowe, lśniące, płaskie, wieloboczne i mają tendencję do zlewania się. Na ich powierzchni można zaobserwować białawe linie, zwane siateczką Wickhama.

Towarzyszy im charakterystyczny świąd skóry, który powoduje, że pacjenci głównie pocierają skórę, a nie drapią się. Liszaj płaski jest jedną z nielicznych chorób, przy których po zadrapaniu pojawia się linijny wysiew grudek w tym miejscu (objaw Köbnera). Zmiany skórne ustępują, pozostawiając pozapalne przebarwienia, a 70% chorych wyzdrowieje w ciągu roku, a 90% w ciągu 2 lat.

Istnieje kilkanaście odmian liszaja płaskiego, a objawy mogą rozwijać się na różnych częściach ciała, takich jak wewnętrzne powierzchnie nadgarstków, grzbiety stóp, przedramiona, przednie powierzchnie podudzi, okolice pępka i narządów płciowych.

Na błonach śluzowych jamy ustnej mogą pojawić się białawe obszary o siateczkowatym układzie, głównie po wewnętrznej stronie policzków, rzadziej na czerwieni wargowej, dziąsłach i języku. Zmiany są z reguły bezbolesne. Liszaj płaski paznokci może objawiać się zmniejszeniem grubości płytki paznokciowej, powstawaniem bruzd, zagłębień, nadmiernym rogowaceniem, uszkodzeniem fałdu paznokciowego czy destrukcją paznokcia.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w skórze, najlepiej umówić się na wizytę u lekarza dermatologa.

Jak lekarz ustala rozpoznanie?

Typowy liszaj płaski można łatwo zidentyfikować na podstawie wyglądu skóry. Trzeba go odróżnić od łuszczycy drobnogrudkowej, pochodzących od leków zmian skórnych oraz świerzbu. W przypadku innych odmian tej choroby decydujące jest przeprowadzenie badania histopatologicznego, które jest charakterystyczne i dość jednorodne we wszystkich postaciach liszaja płaskiego.

Jakie są sposoby leczenia?

Liszaj płaski zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu dwóch lat u większości chorych. Lekarz ma za zadanie łagodzić symptomy tej choroby, które niestety nie są łatwe do leczenia. W terapii miejscowej stosuje się silne maści glikokortykosteroidowe, które pomagają zmniejszyć wykwity i zmniejszyć świąd. W leczeniu ogólnym stosuje się glikokortykosteroidy w umiarkowanych dawkach oraz fototerapię (PUVA). W przypadkach opornych na leczenie można podać cyklosporynę i retinoidy.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł