Bylica piołun – właściwości
Bylica piołun, popularnie nazywana psią rutą, absyntem lub wermutem, to roślina z rodziny astrowatych. Jest to bylina wieloletnia, rosnąca w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej.
Piołun ma charakterystyczny, gorzki smak, za który odpowiedzialna jest m.in. absyntyna. Oprócz tego zawiera flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne i olejki eteryczne (tujon i tujol).
Badania wykazały, że piołun posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwgrzybicze, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwnowotworowe, hepatoprotekcyjne oraz neuroprotekcyjne. Niestety, większość badań została przeprowadzona na modelach zwierzęcych i komórkach.
W jakich wskazaniach można stosować piołun?
Zgodnie z opisem, ziele piołunu jest używane w przypadku braku apetytu oraz łagodnych problemów trawiennych.
Ziele piołunu jest uważane za tradycyjny produkt roślinny do stosowania w konkretnych sytuacjach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego użytkowania.
Jak wygląda piołun (bylica piołun)
Rosnąca roślina ma liście w kolorze szarozielonym z delikatnymi włoskami. Natomiast kwiaty piołunu, żółtego koloru, zebrane są w kuliste koszyczki tworzące rozległą wiechę.
Jak stosować piołun na pasożyty?
Produkty dostępne na rynku zawierające ziele piołunu są reklamowane jako mieszanki ziół lub suplementy diety, które mogą pomóc w zwalczaniu pasożytów. Niestety, brak solidnych badań klinicznych potwierdzających rzeczywistą skuteczność i bezpieczeństwo tych produktów w leczeniu chorób pasożytniczych.
Czy piołun to trucizna? Na co szkodzi piołun?
Olejek eteryczny obecny w piołunie zawiera substancję znaną jako tujon. Wysokie spożycie tego olejku może być szkodliwe dla układu nerwowego oraz przewodu pokarmowego. Dlatego należy być bardzo ostrożnym przy stosowaniu ziela piołunu – należy przestrzegać zalecanego dawkowania preparatów zawierających to zioło lub jego wyciąg.
Produkty te nie powinny być stosowane przez osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych oraz osoby cierpiące na choroby żołądka, dwunastnicy czy hemoroidy.
Ważne jest również, aby osoby poniżej 18. roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią nie stosowały ziela piołunu.
Ile razy dziennie można pić piołun?
W przypadku okresowej utraty apetytu lub łagodnych niestrawnościach/dolegliwościach żołądkowo-jelitowych zaleca się przygotowanie naparu z ziela piołunu. Należy zalac 1 g ziela piołunu 150 ml wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem przez 10 minut. Następnie napar należy odcedzić i przyjmować na 30 minut przed posiłkiem, 2–3 razy dziennie. Ważne jest przygotowanie świeżego naparu za każdym razem.
Podkreśla się, że czas stosowania naparu z ziela piołunu nie powinien przekraczać 2 tygodni. Jeśli objawy utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.