- Co to jest polip szyjki macicy i jak często jest złośliwy?
- Polip szyjki macicy - jak wygląda i jakie ma rozmiary?
- Polip szyjki macicy - przyczyny
- Jak często występuje polip szyjki macicy?
- Jak się objawia polip szyjki macicy?
- Co robić w przypadku wystąpienia objawów polipa szyjki macicy?
- W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie polipa szyjki macicy?
- Leczenie polipa szyjki macicy - usunięcie polipa
- Czy możliwe jest całkowite wyleczenie polipa szyjki macicy?
- Zalecenia po usunięciu polipa szyjki macicy
Co to jest polip szyjki macicy i jak często jest złośliwy?
Przerost błony śluzowej szyjki macicy to jeden z problemów zdrowotnych, który nie powinien budzić wielkich obaw, ponieważ ryzyko przemiany złośliwej jest bardzo niskie. Mimo to, polip szyjki macicy może wywoływać dokuczliwe objawy, które skłaniają do konsultacji u lekarza ginekologa.
Polip szyjki macicy - jak wygląda i jakie ma rozmiary?
Polip szyjki macicy zazwyczaj ma charakterystyczny kształt łzy lub płacika o zróżnicowanym kolorze od różowego do czerwonego i posiada lśniącą powierzchnię. Jego rozmiary mogą być zróżnicowane, zazwyczaj nie przekracza 3 cm. Polip szyjki macicy zwykle powstaje w kanale szyjki macicy, chociaż czasami może również rozwijać się w części pochwowej szyjki macicy.
Polip szyjki macicy - przyczyny
Jak często występuje polip szyjki macicy?
Polipy na szyjce macicy są dość powszechne u kobiet, zwłaszcza podczas okresu rozrodczego, a zwłaszcza po ukończeniu 40 roku życia. Ryzyko pojawienia się zmiany wzrasta wraz z wiekiem.
Ocenia się, że aż 25% przypadków polipów na szyjce macicy współistnieje z polipami w jamie macicy.
Jak się objawia polip szyjki macicy?
Polip na szyjce macicy zazwyczaj jest bezobjawowy i często odkrywany jest podczas regularnej wizyty u ginekologa, gdy osiąga rozmiary ziarna grochu.
Obecność polipa na szyjce macicy może powodować różnorodne objawy związane z układem rozrodczym, np. nieregularne krwawienia miesiączkowe, krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienie po stosunku lub po badaniu ginekologicznym. Inne symptomy mogą obejmować nadmierną białą wydzielinę pochwową, z krwią lub bez, oraz zwiększoną podatność na zakażenia i zapalenia błony śluzowej szyjki macicy.
Dlatego w przypadku trudności w leczeniu upławów, lekarz ginekolog może podejrzewać obecność niezauważonego polipa na szyjce macicy.
Co robić w przypadku wystąpienia objawów polipa szyjki macicy?
Jeśli wystąpią objawy związane z polipem szyjki macicy, konieczna jest konsultacja ginekologiczna. Symptomy przy polipie macicy mogą być niecharakterystyczne i mogą występować także przy innych, bardziej poważnych schorzeniach narządu rodnego. Dlatego ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem.
W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie polipa szyjki macicy?
1. Na początku lekarz ginekolog przeprowadza wywiad z pacjentką, pytając o symptomy i zauważone nieprawidłowości. Potem przeprowadza badanie pacjentki, czyli dwuręczne badanie przezpochwowe oraz dokładnie ogląda szyjkę macicy przy użyciu wziernika podczas rutynowej wizyty. W tym momencie może zauważyć różowo-czerwoną, ruchomą zmianę w postaci guzka, która czasem krwawi. Następnym krokiem jest wykonanie ultrasonografii przezpochwowej, aby wykluczyć inne choroby. Optymalny czas na to jest między 5. a 10. dniem cyklu miesiączkowego, po zakończeniu krwawienia, gdy błona śluzowa macicy jest najcieńsza, co ułatwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
2. W przypadku wątpliwości lekarz może zalecić wykonanie histeroskopii diagnostycznej – badanie to polega na wprowadzeniu małej kamery przez pochwę do kanału szyjki macicy i jamy macicy w celu dokładniejszej oceny tych struktur. Dzięki dodatkowym badaniom jest możliwe odróżnienie polipa szyjki macicy od polipa endometrium lub uszypułowanego mięśniaka macicy, co czasem stanowi wyzwanie. W przypadku podejrzenia infekcji dróg rodnych oraz niejasnego wyglądu zmiany, lekarz może wykonać cytologię oraz badania laboratoryjne w kierunku zakażeń dróg rodnych.
3. Ostateczne rozpoznanie polipa szyjki macicy można potwierdzić po usunięciu polipa i wykonaniu badania histopatologicznego.
Leczenie polipa szyjki macicy - usunięcie polipa
Metodą leczenia polipa szyjki macicy jest polipektomia, czyli usunięcie polipa. Procedurę wykonuje się w warunkach szpitalnych, zazwyczaj podczas jednodniowego pobytu, w znieczuleniu ogólnym w pozycji ginekologicznej. Specjalista wprowadza do pochwy wziernik, uwidacznia szyjkę macicy, a następnie usuwa polipa specjalnymi narzędziami. Usunięty polip jest wysyłany do badania pod mikroskopem (histopatologicznego).
Zabieg często łączy się z wyłyżeczkowaniem kanału szyjki i jamy macicy, aby zapobiec wznowie, zwiększyć skuteczność usunięcia polipa w całości oraz usunąć ewentualne niewidoczne małe polipy oraz wykluczyć obecność raka endometrium.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie polipa szyjki macicy?
Podczas większości zabiegów usuwania polipa szyjki udaje się usunąć go w całości. Istnieje jednak ryzyko wznowy, czyli odrośnięcia polipa, szczególnie jeśli pacjentka ma predyspozycje do tego lub jeśli polipa nie udało się całkowicie usunąć.
Zalecenia po usunięciu polipa szyjki macicy
Po usunięciu zmiany na szyjce macicy i otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego należy udać się do lekarza ginekologa prowadzącego, aby omówić konieczność dalszej kontroli i ewentualnego leczenia.