Co to jest MCV?
MCV oznacza średnią objętość krwinki czerwonej. Termin ten wywodzi się z języka angielskiego – (MCV).
MCV – wskazania do badania
Test MCV jest częścią badania morfologii krwi. Wykonuje się go w celu wykrycia różnych zaburzeń układu krwiotwórczego, głównie niedokrwistości. Istnieje wiele rodzajów niedokrwistości, a wynik tego testu może pomóc w postawieniu diagnozy.
MCV – przygotowanie do badania
Przed przystąpieniem do badania MCV nie jest wymagane żadne szczególne przygotowanie, ale zazwyczaj jest ono przeprowadzane wraz z innymi badaniami (w ramach morfologii krwi), dlatego należy być na czczo przed nimi.
MCV – normy
Wartość referencyjna dla średniej objętości krwinek czerwonych (MCV) mieści się w zakresie 82-92 fl.
Zmniejszone stężenie MCV
Zmniejszone wartości MCV często są związane z niedokrwistością z niedoboru żelaza (nazywaną niedokrwistością mikrocytarną, gdyż krwinki są mniejsze). Spadek wartości MCV może być wstępnym objawem zmniejszonej hemoglobiny lub pierwszym sygnałem niedokrwistości w wynikach badań laboratoryjnych.
Obniżone wartości MCV mogą również występować w przypadku niedokrwistości spowodowanej chorobami przewlekłymi lub talasemią.
Zwiększone stężenie MCV
Najczęstszą przyczyną jest niedokrwistość z braku witaminy B12 i kwasu foliowego (niedokrwistość makrocytarna, gdy krwinki są powiększone).
Może to być spowodowane niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego w diecie (np. u osób na diecie wegańskiej), chorobami żołądka (np. niedokrwistość złośliwa Addisona i Biermera), chorobami jelita cienkiego (nowotwory, choroba Leśniowskiego i Crohna) i wątroby, niedoczynnością tarczycy oraz rzadkimi zespołami mielodysplastycznymi.