Najlepsze diety
W kategorii „Najlepsza dieta ogółem” zwyciężyła dieta śródziemnomorska. Jest to model żywienia, którego podstawę stanowią warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, orzechy, oliwa z oliwek oraz ryby i owoce morza.Na drugim miejscu znalazły się ex aequo dwie diety. Pierwsza to DASH (dietary approaches to stop hypertension) – dieta o udowodnionym działaniu przeciwnadciśnieniowym, bazująca na warzywach, owocach, ubogotłuszczowych produktach nabiałowych, chudym mięsie, pełnoziarnistych produktach zbożowych i orzechach. Istotne w niej jest także ograniczenie spożycia produktów obfitujących w sód. Druga – dieta fleksitariańska – opiera się głównie na produktach roślinnych, ale dopuszcza okazjonalnie spożycie mięsa.
W kategorii „Dieta najlepsza dla serca” za równie skuteczne uznano trzy diety: DASH, fleksitariańską oraz dietę Ornisha, stanowiącą niskotłuszczową odmianę diety wegetariańskiej.
W następnej kategorii „Dieta najlepsza dla osób chorujących na cukrzycę” na pierwszym miejscu znalazły się dwie diety: śródziemnomorska oraz fleksitariańska. Drugie miejsce zajęła dieta DASH.
W kategorii „Najlepsza dieta odchudzająca” wyróżniono przede wszystkim dwie diety: fleksitariańską oraz Weight Watchers Diet, która bazuje na spersonalizowanym systemie punktowym. Diety wegańska i wolumetryczna zajęły drugie miejsce (dieta wolumetryczna w dużym uproszczeniu polega na spożyciu dużych objętości produktów ubogokalorycznych, czyli warzyw, owoców, ubogotłuszczowego mleka i zup).
Zdaniem specjalistów oceniających diety w powyższym rankingu najłatwiejsza w realizacji przez dłuższy czas jest dieta śródziemnomorska.
Najgorsze diety
Zdaniem ekspertów najmniej bezpieczne i skuteczne są następujące plany żywieniowe: dieta o wysokiej zawartości białka, uboga w warzywa dieta Dukana, dieta ketogeniczna z eliminacją węglowodanów na rzecz tłuszczów oraz dieta GAPS (gut and psychology syndrome) opierająca się na bulionach, mięsie, tłuszczach zwierzęcych i sokach z kiszonek.
Podsumowanie
Należy zwrócić uwagę, że pomimo ciągłego pojawiania się nowych, „cudownych” diet, to te same modele żywieniowe zajmują pierwsze miejsce od lat. Warto zauważyć, że według ekspertów nie istnieje jedna uniwersalna dieta. Wybierając sposób odżywiania, należy wziąć pod uwagę ewentualne problemy zdrowotne, poziom aktywności fizycznej, styl życia pacjenta oraz indywidualne preferencje żywieniowe.