Najlepsze diety
W kategorii „Najlepsza dieta ogółem” okazało się, że najlepszą dietą jest dieta śródziemnomorska. Opiera się ona głównie na warzywach, owocach, nasionach roślin strączkowych, orzechach, oliwie z oliwek, rybach i owocach morza. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się dwie inne diety. Pierwsza z nich to dieta DASH (dietetyczne podejścia do zapobiegania nadciśnieniu) - skupiająca się na warzywach, owocach, niskotłuszczowych produktach mlecznych, chudym mięsie, pełnoziarnistych produktach zbożowych i orzechach. Ważne jest także ograniczenie spożycia produktów bogatych w sod. Druga dieta to dieta fleksitariańska - opierająca się głównie na produktach roślinnych, ale pozwalająca na okazjonalne spożycie mięsa.
W kategorii „Dieta najlepsza dla serca” również uznano trzy diety za równie skuteczne: DASH, fleksitariańską i dietę Ornisha, która jest niskotłuszczową odmianą diety wegetariańskiej.
W kategorii „Dieta najlepsza dla osób chorujących na cukrzycę” na pierwszym miejscu znalazły się dwie diety: śródziemnomorska i fleksitariańska. Drugie miejsce zajęła dieta DASH.
W kategorii „Najlepsza dieta odchudzająca” wyróżniono przede wszystkim dwie diety: fleksitariańską oraz Weight Watchers Diet, która opiera się na spersonalizowanym systemie punktowym. Diety wegańska i wolumetryczna zajęły drugie miejsce (dieta wolumetryczna polega na spożyciu dużych objętości produktów ubogokalorycznych, takich jak warzywa, owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne i zupy).
Zdaniem specjalistów, dieta śródziemnomorska jest najłatwiejsza w realizacji przez dłuższy czas.
Najgorsze diety
Według ekspertów, najmniej bezpieczne i skuteczne diety to te, które skupiają się na wysokim spożyciu białka i ubogim w warzywa jak dieta Dukana, dieta ketogeniczna z eliminacją węglowodanów na rzecz tłuszczów oraz dieta GAPS (zespół psychologiczno-jelitowy), oparta głównie na wywarach z kości i mięsa, tłuszczach zwierzęcych oraz sokach z kiszonek.
Podsumowanie
Należy zaznaczyć, że mimo ciągłego pojawiania się nowych, "niesamowitych" diet, te same wzorce żywieniowe dominują od lat. Jest ważne, aby zauważyć, że według ekspertów nie istnieje jeden idealny sposób odżywiania się. Przy wyborze konkretnej diety należy brać pod uwagę ewentualne problemy zdrowotne, poziom aktywności fizycznej, styl życia pacjenta oraz indywidualne preferencje żywieniowe.