Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Neurolog Co Leczy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Neurolog Co Leczy
19.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Neurolog – czym się zajmuje

Neurolog to ekspert zajmujący się funkcjonowaniem obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgu i rdzenia kręgowego, które odpowiadają za utrzymanie homeostazy oraz wykonywanie funkcji poznawczych i pamięciowych. Natomiast rdzeń kręgowy jest odpowiedzialny za przewodzenie impulsów nerwowych między mózgiem a resztą ciała.

Choroby w tym obszarze mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zaburzenia przepływu krwi, infekcje, urazy czy choroby neurodegeneracyjne. Obwodowy układ nerwowy składa się z nerwów i zwojów nerwowych, które przekazują informacje między ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi narządami. Najczęstsze choroby obwodowego układu nerwowego są nabyte i mogą prowadzić do różnych zaburzeń, takich jak zaburzenia czucia, niedowłady, porażeń czy zanik mięśni. Połączenie wywiadu z pacjentem i badania neurologicznego są kluczowe dla postawienia diagnozy i leczenia zaburzeń neurologicznych.

Badania neurologiczne często obejmują proste polecenia wykonywane przez pacjenta oraz ocenę różnych funkcji neurologicznych. Dodatkowo, istotne są również specjalistyczne badania obrazowe i diagnostyczne, takie jak EEG, TK, MRI, EMG, punkcja lędźwiowa, angiografia czy RTG kręgosłupa i czaszki.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Neurolog czy psychiatra – do kogo się zgłosić

Neurolog analizuje przyczyny i konsekwencje procesów niszczących układ nerwowy człowieka, natomiast psychiatra zajmuje się leczeniem zaburzeń biochemicznych w funkcjonowaniu mózgu. Zarówno neurologia, jak i psychiatria są powiązane dziedzinowo, ponieważ wiele symptomów i dolegliwości może wynikać zarówno z problemów neurologicznych, jak i psychiatrycznych, dlatego neurolodzy i psychiatrzy często współpracują ze sobą.

Wybór odpowiedniego specjalisty lub specjalistów zaleca się poprzedzić wizytą u lekarza rodzinnego, który po zebraniu informacji i ewentualnym zleceniu badań, może określić dalsze postępowanie.

Wizyta u psychiatry w ramach systemu NFZ nie wymaga skierowania.

Neurolog – jakie choroby leczy

Wśród najczęstszych schorzeń, które lekarz neurolog może leczyć, znajdują się: - migrena - klasterowy ból głowy - hemikrania ciągła i napadowa - polekowe bóle głowy - bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa - rwa kulszowa - wirusowe lub bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - kleszczowe zapalenie mózgu .

Również grzybice ośrodkowego układu nerwowego - udar mózgu: niedokrwienny lub krwotoczny, nazywany potocznie wylewem - przemijający napad niedokrwienny (TIA) - pląsawica Huntingtona - choroba Parkinsona - choroba Alzheimera - otępienie czołowo-skroniowe - stwardnienie rozsiane - zespół Guillaina i Barrégo - rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - stwardnienie zanikowe boczne - dziedziczne neuropatie ruchowo-czuciowe - polineuropatie - padaczka - miastenia - zespół Tourette’a - wstrząśnienie mózgu

Objawy chorób neurologicznych

Niektóre dolegliwości neurologiczne mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia, dlatego istotne jest rozpoznanie symptomów, które wymagają nagłej interwencji. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na oznaki, które mogą świadczyć o zawałach mózgu, ponieważ szybkie podjęcie leczenia znacząco zwiększa szanse pacjenta na przeżycie i powrót do zdrowia.

Najczęstsze z nich to:

  • osłabienie mięśni twarzy - opadanie kącika ust po jednej stronie, uniesienie się tylko jednego kącika podczas szerokiego uśmiechu
  • osłabienie lub paraliż kończyn po jednej stronie ciała
  • anomalie widzenia
  • niewyraźna, bełkotliwa mowa
  • trudności z równowagą i koordynacją ruchów
  • nagły, silny ból głowy
  • dezorientacja w czasie i przestrzeni, splątanie
  • utrata świadomości.

Jeśli doświadczysz tych objawów, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe pod numerem 999 lub 112, lub - jeśli to możliwe - udaj się na SOR.

Objawy, które mogą sugerować konieczność konsultacji neurologicznej to m.in.:

  • bóle (szczególnie głowy lub kręgosłupa)
  • problemy z pamięcią i koncentracją
  • zawroty głowy i zaburzenia równowagi
  • drgawki, kurcze i sztywność mięśni, ataksja, ograniczenie zakresu ruchu lub osłabienie mięśni
  • zaburzenia węchu, smaku, widzenia, mowy
  • parestezje, czyli zaburzenia czucia (osłabienie lub nadwrażliwość na bodźce, mrowienie, drętwienie)

Neurologia dziecięca – kiedy pójść do specjalisty z niemowlakiem, dzieckiem starszym, nastolatkiem?

W pewnych przypadkach lekarz zajmujący się noworodkami lub dzieci, może zalecić wizytę u neurologa dziecięcego. Powinno się to rozważyć w sytuacjach takich jak ciąża bliźniacza, choroby wirusowe w czasie ciąży, poród przez cesarskie cięcie, dzieci o małej masie urodzeniowej i wcześniaki.

Ważne jest monitorowanie kamieni milowych u niemowląt, aby odpowiednio reagować na ewentualne opóźnienia w rozwoju. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak asymetria ciała, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, utratę umiejętności, błądzenie wzrokiem czy drgawki, należy zgłosić się do lekarza. Objawy neurologiczne u starszych dzieci i młodzieży mogą przypominać te u dorosłych. Należy zwrócić uwagę na drgawki, omdlenia, zachowanie nerwicowe, problemy z mową, bóle głowy czy trudności z koncentracją. Konsultacja neurologiczna może być również wskazana w diagnostyce ADHD lub autyzmu. Badanie neurologiczne niemowląt różni się od tego u dorosłych, ponieważ małe dzieci nie są w stanie wykonać poleceń. Badania obrazowe, takie jak USG przezciemiączkowe, są bezpieczną alternatywą tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Trzeba pamiętać, że promieniowanie i pole magnetyczne mogą mieć negatywny wpływ na rozwijający się organizm, dlatego należy stosować je ostrożnie u dzieci. Dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak EEG czy punkcja lędźwiowa, mogą być wykonywane u pacjentów w każdym wieku.

Neurolog na NFZ – skierowanie, czas oczekiwania na wizytę

Spotkanie z neurologiem, który posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, wymaga zasięgnięcia skierowania. Skierowanie może wystawić lekarz rodziny lub inny lekarz objęty umową z NFZ, który udziela specjalistycznych porad.

Oczekiwanie na spotkanie z neurologiem, które jest refundowane przez NFZ, może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy, w zależności od regionu i konkretnego ośrodka. Aby sprawdzić dostępność specjalistów, można skorzystać z Informatora o Terminach Leczenia.

Neurolog prywatnie – koszt, dostępność specjalistów

Według informacji Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce praktykuje około 3713 neurologów i 467 neurologów dziecięcych.

Czas oczekiwania na prywatną wizytę u neurologa wynosi zazwyczaj kilka dni, a koszt konsultacji oscyluje w granicach 170-250 zł za wizytę, badania dodatkowo są płatne. 

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł