Co to jest cholera?
Cholera to groźna choroba zakaźna przewodu pokarmowego spowodowana przez bakterię . Jest to choroba szczególnie niebezpieczna dla podróżujących, ponieważ nieleczona może prowadzić do śmierci w ciągu kilkunastu godzin.
Zakażenie zazwyczaj następuje poprzez spożycie zanieczyszczonej wody lub żywności, takiej jak owoce morza. Rzadziej infekcja może być przenoszona poprzez bezpośredni kontakt z chorym.
Objawy cholery
Pacjent nie ma gorączki ani bólu brzucha. Głównym objawem jest wodnista biegunka, mająca mdły, rybi zapach i pozbawiona śluzu oraz krwi. Stolce są podobne do popłuczyn ryżowych, są wydawane bez parcia i nie ma możliwości ich zatrzymania. Często występują również wymioty. Drżenia mięśniowe nie powodują wzrostu temperatury ciała. Szybko dochodzi do odwodnienia, zwłaszcza u małych dzieci, osób starszych i z dodatkowymi schorzeniami. Mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, skurcze mięśniowe oraz osłabienie mięśni, które mogą zagrażać życiu. Osoby z biegunką choleryczną stają się apatyczne, a z czasem stają się skrajnie wyczerpane i niezdolne do samodzielnego skorzystania z toalety.
Epidemie cholery
Leczenie cholery
W terapii cholery używa się leków przeciwbakteryjnych oraz agresywnego nawadniania, jeśli konieczne - poprzez żyły.
Szczepionka przeciwko cholerze
Istnieje możliwość zastosowania doustnej szczepionki przeciwko cholerze. Osobom dorosłym podaje się 2 dawki szczepionki w odstępie od 1 do 6 tygodni, przy czym drugą dawkę należy podać co najmniej 1 tydzień przed planowanym wyjazdem. W przypadku wystawienia na ryzyko zaleca się regularne szczepienia przypominające co 2 lata.
Zapobieganie zachorowaniu na cholerę
Oprócz szczepienia przeciwko cholerze zaleca się:
- Przestrzeganie podstawowych zasad higieny, spożywanie przegotowanej lub w inny sposób uzdatnionej wody, spożywanie bezpiecznych pokarmów (poddanych obróbce termicznej).
- Kwarantannę, która jest obowiązkowa przez 5 dni od kontaktu z osobą chorą lub z podejrzeniem zakażenia .
- Izolację chorych.
- Środki ochrony osobistej, zwłaszcza personel pracujący przy osobach chorych lub z podejrzeniem zakażenia .