Jakie są objawy zawału serca?
Zawał serca zazwyczaj występuje po wysiłku lub pod wpływem silnego stresu. Objawy trwają zwykle ponad 20 minut i nie ustępują w spoczynku ani po przyjęciu nitrogliceryny. Najczęstsze objawy to:
Ból za mostkiem
Typowy ból, który może promieniować do różnych części ciała, takich jak szyja, żuchwa, ramię, brzuch, rzadziej do okolicy międzyłopatkowej. Niektórzy mogą odczuwać ból w tych miejscach bez dolegliwości w klatce piersiowej. Objaw nasila się z wysiłkiem i zmniejsza w spoczynku. Towarzyszyć mu mogą także lęk przed śmiercią, potliwość, nudności, wymioty, duszność itp.Nagła duszność wysiłkowa
Uczucie braku powietrza podczas wysiłku, które wcześniej nie występowało lub nagle się nasiliło. Może towarzyszyć bólowi lub go zastępować, szczególnie u osób z cukrzycą lub starszym wiekiem.Silny ból brzucha z wymiotami i/lub nudnościami
Objawy te nie są typowe dla zawału serca, ale mogą występować, zwłaszcza u osób starszych, kobiet, chorych na cukrzycę, niewydolność nerek lub z otępieniem. Charakterystyczne jest to, że pojawiają się nagle, bez wyraźnej przyczyny.- silne zawroty głowy
- omdlenie lub utrata przytomności
- kołatanie serca
- osłabienie
Podsumowując, zawał serca objawia się różnie u każdego pacjenta i trudno samodzielnie ocenić, czy objawy rzeczywiście są wynikiem zawału. Osoby z diagnozą choroby wieńcowej powinny być szczególnie czujne na wystąpienie zawału. W razie wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub służbami ratunkowymi.
Jeśli podejrzewasz zawał u siebie lub u kogoś w otoczeniu, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112, nawet jeśli nie jesteś pewny diagnozy.
Wezwij karetkę!- już w drodze do szpitala można rozpocząć leczenie
- w czasie transportu serce może przestać bić, co wymaga natychmiastowej interwencji
- ratownik kontaktuje się z personelem szpitala, aby przygotować się do leczenia zawału
- zapamiętaj numer alarmowy: w Polsce 999 lub 112, w Europie 112
Jak leczy się zawał serca?
Im szybciej rozpocznie się terapię zawału, tym większą ilość mięśnia sercowego można uratować. Największe szanse na całkowite wyzdrowienie mają pacjenci, u których terapia zostaje rozpoczęta w ciągu pierwszej godziny od wystąpienia objawów. Dlatego nie wahaj się wezwać pomocy – z powodu opóźnienia 50% pacjentów z zawałem serca umiera przed dotarciem do szpitala!
Jeśli lekarz wcześniej przepisał nitroglicerynę i wyjaśnił sposób jej stosowania, możesz ją przyjąć. Jeśli ból nie ustępuje w ciągu 5 minut lub wraca, natychmiast zadzwoń po karetkę pogotowia. Być może dyspozytor zaleci przyjęcie 300 mg aspiryny jeszcze przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego.