- Co to jest obturacyjny bezdech senny?
- Jak często występuje obturacyjny bezdech senny?
- Kto jest szczególnie narażony na obturacyjny bezdech senny?
- Jakie są przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego?
- Objawy obturacyjnego bezdechu sennego
- Obturacyjny bezdech senny - badania
- Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego
- Jakie są powikłania obturacyjnego bezdechu sennego?
- Bezdech senny u dzieci
Co to jest obturacyjny bezdech senny?
Choroba obturacyjnego bezdechu sennego jest spowodowana cyklicznymi epizodami zatrzymania oddychania lub jego znacznego spłycenia podczas snu, mimo prawidłowej pracy mięśni oddechowych.
Epizody bezdechu powtarzają się często w ciągu godziny snu, prowadząc do wielu niekorzystnych skutków, takich jak zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze. Przyczyną choroby jest zamykanie dróg oddechowych na poziomie gardła, co prowadzi do zaburzenia przepływu powietrza, powodując czasowe niedotlenienie.
Aby istniała przerwa w oddychaniu podczas snu, epizod bezdechu musi trwać dłużej niż 10 sekund. Warto zauważyć, że bezdechy podczas snu występują u większości osób (najczęściej są to krótkotrwałe epizody podczas zasypiania).
Rozpoznanie choroby i ocena jej ciężkości polega na określeniu liczby epizodów bezdechu i hipowentylacji na godzinę snu, wyrażonej jako AHI lub RDI. RDI uwzględnia także liczbę epizodów przebudzeń w nocy, które nie są świadome dla pacjenta.
Granica normy to 5 bezdechów na godzinę snu. Chorobę obturacyjnego bezdechu sennego rozpoznaje się, gdy RDI wynosi co najmniej 5 i występują objawy, lub gdy RDI wynosi co najmniej 15 u osób bez objawów.
Jak często występuje obturacyjny bezdech senny?
Obturacyjny bezdech senny jest często występującą chorobą.
W badaniach epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce stwierdzono, że obturacyjny bezdech senny występuje u 11,2% mężczyzn i u 3,4% kobiet. Choroba ta najczęściej dotyka dorosłych (rzadko występuje u dzieci, a jeśli już to związane jest z nieprawidłowościami, takimi jak zwiększony rozmiar migdałków, szczególnie migdałka III). Według niektórych szacunków, bezdech senny może dotyczyć ponad 25% mężczyzn po 40. roku życia.
Kto jest szczególnie narażony na obturacyjny bezdech senny?
Bezdech jest częstszy u mężczyzn powyżej 40 roku życia i kobiet powyżej 50 roku życia po menopauzie. Otyłość, zwłaszcza duży obwód szyi (> 43 cm u mężczyzn i > 40 cm u kobiet), sprzyja występowaniu bezdechu sennego. Tkanka tłuszczowa na szyi uciska gardło i zmniejsza jego światło, co sprzyja bezdechom. Ryzyko zwiększają także: skrzywienie nosowej przegrody, choroby nosa (np. alergiczny nieżyt nosa), przerost migdałków podniebiennych oraz wady anatomiczne twarzoczaszki (np. mała i cofnięta żuchwa).
Spożywanie alkoholu, zwłaszcza wieczorem, jest bardzo szkodliwe. Alkohol zmniejsza napięcie mięśni gardła, co sprzyja chrapaniu i bezdechom. Palenie tytoniu również ma niekorzystny wpływ.
Większość leków uspokajających i nasennych ma szkodliwe działanie, nasilając objawy choroby. Ryzyko zwiększają także niektóre choroby układu wewnątrzwydzielniczego (niedoczynność tarczycy i akromegalia).
Obturacyjny bezdech senny jest także częstszy u kobiet w ciąży i wiąże się z ryzykiem dla matki i płodu.
Jakie są przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego?
Bezdechy i epizody spłycenia oddychania wynikają z zawężenia lub zamknięcia dróg oddechowych w gardle. Na tym fragmencie dróg oddechowych brakuje podparcia chrzęstnego ani kostnego, jedynie mięśnie je tworzą. Podczas snu mięśnie te się relaksują, co zmniejsza światło gardła i może prowadzić do jego zamknięcia. Powoduje to brak dotarcia powietrza do płuc pacjenta. Mięśnie oddechowe starają się pokonać przeszkodę, ale zmniejsza się zawartość tlenu, a zwiększa stężenie dwutlenku węgla. Dochodzi do mikroprzebudzeń, które zwiększają napięcie mięśni i przywracają przepływ powietrza przez drogi oddechowe.
Powtarzające się bezdechy mogą prowadzić do nieprzerwanego snu, prowadząc do uczucia niewyspania, zmęczenia i problemów z koncentracją. Niedotlenienie i aktywacja układu sympatycznego mogą prowadzić do opornego nadciśnienia tętniczego, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.
Objawy obturacyjnego bezdechu sennego
Obturacyjny bezdech senny to schorzenie, które manifestuje się podczas snu, jednakże wpływa również na codzienne funkcjonowanie pacjenta, a objawy z nim związane pojawiają się nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia.
Do symptomów występujących w ciągu dnia zaliczyć można:
- nadmierną senność,
- poranny ból głowy,
- zaburzenia pamięci i koncentracji,
- spadek libido, problemy z potencją,
- depresję, problemy emocjonalne (apatia, rozdrażnienie, zmienność nastroju).
Jeśli chodzi o objawy manifestujące się w nocy, można wymienić:
- chrapanie, często głośne i z przerwami,
- bezdechy podczas snu,
- zwiększoną aktywność ruchową w trakcie snu (np. wiercenie się),
- wzmożoną potliwość,
- duszność, uczucie dławienia podczas snu (w przypadku wybudzenia się w czasie bezdechu brak powietrza),
- oddawanie moczu w nocy,
- kołatanie serca,
- trudności z ponownym zaśnięciem po wybudzeniu, bezsenność,
- ból w klatce piersiowej,
- zgagę,
- suchość w jamie ustnej.
Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny narażone są na większe ryzyko wypadków komunikacyjnych (chorzy z diagnozą nieleczonego bezdechu nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn!!!).
Obturacyjny bezdech senny - badania
Rozpoznanie bezdechu sennego wymaga przeprowadzenia badania snu, gdyż objawy są mało charakterystyczne i lekarz nie może na ich podstawie postawić diagnozy.
Najbardziej precyzyjnym testem na bezdech senny jest polisomnografia, która trwa przez całą noc. Pacjenta monitoruje zestaw czujników, które oceniają: zawartość tlenu we krwi, tętno, przepływ powietrza przez nos i usta, chrapanie, elektroencefalogram (EEG) i elektrookulogram (EOG), oraz ruchy kończyn.
To badanie pozwala na określenie choroby, jej zaawansowania oraz różnicowanie z innymi schorzeniami o podobnych objawach.
Jednakże koszt oraz ograniczona dostępność polisomnografii skłoniły do stworzenia prostszego badania, jakim jest poligrafia. Choć mniej dokładne, w typowych przypadkach może wystarczyć do postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Można je wykonać w domu pacjenta.
Dla celów przesiewowych stosuje się także proste aparaty monitorujące pojedyncze parametry, choć nie są one wystarczające do pewnego rozpoznania schorzenia.
Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego
Zmiana stylu życia może pomóc w łagodzeniu objawów obturacyjnego bezdechu sennego. Obejmuje to utrzymanie właściwej masy ciała, regularny wysiłek fizyczny, ustalony rytm snu, unikanie papierosów i alkoholu, a także spanie w pozycji bocznej. Należy unikać tabletek, aerozoli i maści do nosa na chrapanie, które mogą być nieskuteczne lub szkodliwe. W przypadku potwierdzonego bezdechu sennego konieczne jest leczenie.
Najskuteczniejszą metodą jest wspomaganie oddychania stałym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych za pomocą aparatu CPAP. Leczenie ortodontyczne lub operacyjne również może być stosowane u niektórych pacjentów, w zależności od stopnia choroby i jej objawów. Inne metody leczenia obejmują wykorzystanie aparatów do wytworzenia ciśnienia w jamie nosowej lub podjęzykowej stymulacji nerwu. Leczenie operacyjne zalecane jest w przypadku nieprawidłowości anatomicznych w górnych drogach oddechowych.
Jakie są powikłania obturacyjnego bezdechu sennego?
Obturacyjny bezdech senny niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Wśród nich można wymienić nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną i zawał serca, zaburzenia rytmu serca i przewodzenia, niewydolność serca, udar i napady przemijającego niedokrwienia mózgu, nadciśnienie płucne, refluks żołądkowo-przełykowy, depresję, zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia emocjonalne, nieprawidłową tolerancję glukozy, cukrzycę typu 2, zespół metaboliczny, wypadki komunikacyjne oraz nagły zgon. W przypadku współistnienia obturacyjnego bezdechu sennego z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych i zgonu jest zwiększone.
Bezdech senny u dzieci
Bezdech senny u dzieci jest znacznie rzadszy niż u dorosłych, ale wymaga leczenia, ponieważ może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak trudności w nauce, problemy behawioralne, zaburzenia wzrostu oraz kardiologiczne problemy.
Czynniki ryzyka bezdechu sennego u dzieci to między innymi: przerost migdałka gardłowego, otyłość oraz inne rzadkie schorzenia, takie jak mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, anomalie czaszkowo-twarzowe i inne.
Objawy bezdechu sennego u dziecka mogą obejmować chrapanie, przerwy w oddychaniu w nocy, oddychanie przez usta, mowę nosową, bóle głowy, nadmierną senność w ciągu dnia (np. zasypianie na lekcjach), problemy w nauce oraz problemy psychologiczne, takie jak trudności z kontrolą emocji, impulsywność, nadaktywność, a nawet agresja.
Postępowanie lecznicze jest ustalane indywidualnie po przeprowadzeniu diagnostyki i ustaleniu przyczyny bezdechu.