Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Odczyn Biernackiego

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Odczyn Biernackiego
11.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest OB?

Odczyn Biernackiego jest prostym, dostępnym i tanim badaniem, ale nie jest precyzyjny. Pozwala na ocenę proporcji różnych białek oraz cech erytrocytów. Test polega na pobraniu krwi do probówki z substancją przeciwkrzepliwą i ocenie, jak szybko czerwone krwinki opadają po godzinie.

Mechanizm działania OB polega na tym, że w niskiej temperaturze, jaką zapewnia probówka, erytrocyty zlepiają się ze sobą dzięki różnym białkom obecnym we krwi - powstałe aglomeraty opadają na dno probówki.

Białka sprzyjające aglomeracji erytrocytów to m.in. fibrynogen, immunoglobuliny i inne białka ostrej fazy, natomiast białka hamujące aglomerację to albuminy. Przyspieszony opad występuje, gdy jest zbyt wiele białek aglomerujących, za mało białek hamujących aglomerację lub za mało erytrocytów (wtedy wystarczająca ilość aglomeratów do szybkiej aglomeracji).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

OB - normy

  • dla mężczyzn – od 3 do 15 mm/h
  • dla kobiet – od 1 do 10 mm/h
  • po 65. roku życia – dla obu płci poniżej 20 mm/h

Odczyn Biernackiego (OB) – kiedy się wykonuje?

Lekarz może zlecić wykonanie badania OB w przypadku podejrzenia różnych schorzeń, szczególnie tych charakteryzujących się nasilonym stanem zapalnym. Przykłady takich sytuacji to:

  • możliwość wystąpienia choroby zapalnej - zakażeń, chorób tkanki łącznej
  • konieczność monitorowania procesu zapalnego.

Jakie są przeciwwskazania do badania OB?

Do przeprowadzenia oceny biochemicznej wystarczy pobranie niewielkiej ilości krwi, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia tego testu.

OB – jak przygotować się do badania?

Przeprowadzenie analizy OB nie wymaga żadnych konkretnych przygotowań. Nie ma konieczności być na czczo.

Odczyn Biernackiego – przyspieszone (podwyższone) OB

Przyczyny szybkiego opadania krwinek, czyli podwyższonego OB, obejmują: zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze (ostre i przewlekłe), choroby tkanki łącznej, nowotwory złośliwe, niedokrwistości, makroglobulinemię, hipergammaglobulinemię, krioglobulinemię, zabiegi operacyjne i urazy, zawał serca, zaburzenia czynności tarczycy, zespół nerczycowy oraz zatrucie metalami ciężkimi.

Należy pamiętać, że każde zwiększenie wartości OB jest związane z chorobą, a wartość prawidłowa jej nie wyklucza. Ponadto, jeśli wartość OB jest trójcyfrowa, zawsze należy udać się do lekarza.

Niskie OB

Niski OB - opóźnione opadanie krwinek czerwonych występuje w przypadku nadmiaru krwinek czerwonych, niedokrwistości sierpowatej lub niedoborów fibrynogenu.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł