Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Złamany Palec U Stopy

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Złamany Palec U Stopy
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Jakie są przyczyny złamania palca u stopy?

Złamania kości palców stóp są często efektem urazu spowodowanego uderzeniem w twardą przeszkodę lub upadkiem ciężkiego przedmiotu na palec. Mogą wystąpić również w wyniku poważniejszych urazów stopy lub stawu skokowego, np. po upadku z wysokości czy wypadku komunikacyjnym.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często zdarzają się złamania palców u stóp?

To popularne kontuzje. Ponieważ często nie sprawiają wielkich problemów, często pozostają nierozpoznane. W większości przypadków nie wymagają one jednak specjalistycznego leczenia, dlatego zazwyczaj nie wiążą się z poważnymi konsekwencjami.

Jakie są objawy złamania palca u stopy?

Złamanie palca u stopy charakteryzuje się lokalnym bólem, opuchlizną, siniakami i ograniczeniem możliwości poruszania się. Mogą wystąpić trudności w chodzeniu i staniu na nodze. Niepokojące jest również wykrzywienie palca, ponieważ może to sugerować, że złamanie jest przemieszczone.

Co zrobić w przypadku podejrzenia złamania palca stopy?

Po kontuzji konieczne jest natychmiastowe schłodzenie bolącej okolicy, odciążenie nogi i uniesienie jej. Można również sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Jeśli pomimo podjętych działań dolegliwości nie ustępują, a palik widoczna jest deformacja, należy niezwłocznie udać się na ostry dyżur ortopedyczny.

Jak lekarz ustala rozpoznanie złamania palca stopy?

Diagnoza złamania palca przez ortopedę opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym i zdjęciach RTG. Szczególne znaczenie ma wykonanie dokładnych badań w przypadku zauważalnej deformacji palca, aby określić ewentualne przemieszczenie złamania i sprawdzić czy nie występują inne obrażenia, takie jak zwichnięcie.

Zwykle złamanie palca nie wymaga innych badań poza RTG. Jednakże, jeśli doszło do skomplikowanych urazów w obrębie stopy, może być konieczne zrobienie tomografii komputerowej.

Jakie są metody leczenia złamań palców u stopy?

Większość złamań palców u stopy nie jest przemieszczona lub jest minimalnie przemieszczona. Palce należy zespawać z sąsiednimi lub stosować specjalne obuwie do odciążenia stopy. W przypadku istotnego przemieszczenia złamania, może być potrzebne nastawienie pod znieczuleniem miejscowym.

Po nastawieniu palca postępowanie pozostaje takie samo. W razie bardzo przemieszczonego złamania może być konieczna interwencja chirurgiczna, często dotycząca palucha. Najczęściej używaną metodą jest operacja z użyciem drutu Kirschnera, który usuwa się po wygojeniu złamania. Złamania palców u stóp zwykle goją się w ciągu 2–3 tygodni.

Jakie jest rokowanie w przypadku złamania palca u stopy?

Prognoza jest bardzo korzystna - tego rodzaju złamania rzadko potrzebują agresywnej terapii, doskonale się goją i nie pozostawiają trwałych negatywnych skutków.

Co zrobić, żeby uniknąć wystąpienia złamania palca u stopy?

Nie ma konkretnej metody zapobiegania tego rodzaju kontuzjom - należy ostrożnie unikać uderzenia stopy w twardy przedmiot, unikać chodzenia boso na nierównym lub nieznanym terenie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł