Co to jest odma opłucnowa i jakie są jej przyczyny?
Odma opłucnowa polega na obecności powietrza w jamie opłucnej. W zdrowym ciele znajduje się tam tylko niewielka ilość płynu, który ułatwia ruchy płuc podczas oddychania. Jeśli dojdzie do uszkodzenia płuca lub klatki piersiowej, powietrze może przedostać się do jamy opłucnej, co uniemożliwia prawidłowe wypełnienie płuca powietrzem. W przypadku dużego nagromadzenia powietrza, płuco po tej stronie prawie przestaje funkcjonować.
Przyczyny odmy mogą być różne - od spontanicznych, zwłaszcza u młodych, szczupłych osób czy palaczy, po wynik urazu klatki piersiowej lub powikłania po zabiegach medycznych, takich jak bronchoskopia.
Jak często występuje odma opłucnowa?
Odma opłucnowa może pojawić się u osób w dowolnym wieku, przy czym częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Około połowa przypadków odmy jest odmą samoistną.
Jakie są objawy odmy opłucnowej?
Główne symptomy przepukliny opłucnowej to ból po stronie odmy, trudności w oddychaniu i kaszel. Ból nie zawsze towarzyszy temu stanowi i może być różnie intensywny. Niektórzy pacjenci nie doświadczają żadnych objawów przepukliny opłucnowej.
W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie odmy opłucnowej?
Najpierw lekarz przeprowadza wywiad oraz badanie pacjenta, szczególnie skupiając się na badaniu klatki piersiowej poprzez opukiwanie i osłuchiwanie.
Na podstawie tych obserwacji lekarz może podejrzewać obecność odmy, a następnie zazwyczaj kieruje pacjenta na badanie rentgenowskie klatki piersiowej w celu potwierdzenia diagnozy.
Jakie są metody leczenia odmy opłucnowej?
Jeśli odma jest niewielka, nie wymaga specjalnego leczenia. Czasami lekarz może zalecić podanie tlenu pacjentowi, aby przyspieszyć wchłanianie powietrza z jamy opłucnej. Natomiast w przypadku większej odmy, lekarz może próbować usunąć nagromadzone powietrze za pomocą igły wenflonu, którą wprowadza do opłucnej poprzez nakłucie ściany klatki piersiowej. Niestety, nie zawsze jest to możliwe i skuteczne.
Najczęstszym sposobem leczenia odmy jest drenaż opłucnej - polega on na wprowadzeniu do opłucnej rurki o średnicy około 0,5-1 cm poprzez ścianę klatki piersiowej. Rurkę następnie podłącza się do zastawki wodnej, która umożliwia odprowadzanie powietrza z jamy opłucnej, ale uniemożliwia jego ponowne dostanie się tam oraz do układu ssącego. Cały zabieg jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, a dren w opłucnej pozostaje zwykle kilka dni, podczas których pacjentowi podawane są leki przeciwbólowe.