Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Otępienie Czołowo Skroniowe

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Otępienie Czołowo Skroniowe
29.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest otępienie czołowo-skroniowe i jakie są jego przyczyny?

Otępienie czołowo-skroniowe to schorzenie, które charakteryzuje się degeneracją komórek nerwowych w płatach czołowych i skroniowych mózgu. Najczęstszą postacią tego rodzaju otępienia jest wariant behawioralny, choć występują również afazja postępująca niefluentna oraz otępienie semantyczne. Przyczyna choroby w dużej mierze pozostaje nieznana, ale badania wskazują na mutację genetyczną jako możliwe źródło tworzenia się nieprawidłowego białka wewnątrz neuronów.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje otępienie czołowo-skroniowe?

Choroba o częstości 15 przypadków na 100 000 ludzi często skutkuje otępieniem czołowo-skroniowym, które stanowi około 8-10% wszystkich przypadków otępienia.

Płeć nie ma wpływu na częstość choroby, a jej objawy zazwyczaj pojawiają się po 65 roku życia. W niektórych rodzinach choroba może jednak wystąpić w młodszym wieku.

Jak się objawia otępienie czołowo-skroniowe?

Na początku choroby objawy są subtelne i pojawiają się stopniowo. W przeciwieństwie do innych form demencji, pamięć na początku jest względnie zachowana, a główne objawy to problemy ze zachowaniem i mową. Osoba chora może mieć trudności ze znalezieniem właściwych słów lub też jej mowa może stać się niezrozumiała dla innych.

Do tych objawów z czasem dołączają się stopniowo pogłębiające się zmiany w osobowości. Pacjent z demencją czołowo-skroniową często nie może kontrolować swoich emocji i coraz gorzej funkcjonuje społecznie. Mogą zmieniać nastrój, zachowywać się nieodpowiednio do sytuacji, być pobudzeni, i brakować im krytycznego spojrzenia na własne zachowanie.

W późniejszym okresie zaczynają dominować problemy z higieną osobistą, objadanie się lub odmowa przyjmowania pokarmów, oraz zachowanie nieodpowiednie do sytuacji. Pacjenci z demencją czołowo-skroniową mogą także wykazywać skłonność do samookaleczeń, nadużywanie alkoholu i papierosów, mimo braku wcześniejszych nałogów.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów otępienia czołowo-skroniowego?

Objawy demencji przedczołowej mogą być na początku subtelne i trudne do zauważenia nawet dla bliskich. Zmiany w zachowaniu, problemy z pamięcią, nadmierna impulsywność lub apatia, a także trudności w komunikacji powinny skłonić rodzinę do konsultacji lekarskiej.

Należy pamiętać, że podobne symptomy mogą być również pierwszymi oznakami innych chorób neurologicznych, dlatego diagnoza demencji jest kluczowa.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie otępienia czołowo-skroniowego?

Lekarz zacznie od zebrania informacji dotyczących objawów, ich nasilenia, chorób współistniejących oraz zażywanych leków. Ważne jest, aby osoba bliska pacjentowi towarzyszyła mu podczas wizyty, ponieważ osoby z otępieniem czołowo-skroniowym często nie mają krytycyzmu wobec własnego zachowania. Następnie lekarz przeprowadzi badanie neurologiczne i ocenę neuropsychologiczną w celu wykluczenia innych schorzeń. Specjalistyczne testy oraz rozmowy z pacjentem mogą pomóc w postawieniu diagnozy otępienia.

Kolejnym etapem diagnostyki jest zazwyczaj badanie obrazowe głowy, które może ujawnić zmiany charakterystyczne dla otępienia czołowo-skroniowego. Badania czynnościowe mózgu, takie jak SPECT, mogą również potwierdzić obecność tej choroby już we wczesnym stadium. Jednak nie są one konieczne do postawienia diagnozy.

Jakie są metody leczenia otępienia czołowo-skroniowego?

Nie ma jednego konkretnego planu postępowania w przypadku terapii otępienia czołowo-skroniowego. Zazwyczaj wykorzystuje się trazodon oraz leki hamujące zwrotny transport serotoniny.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie otępienia czołowo-skroniowego?

Ze względu na trwałe uszkodzenie komórek nerwowych, wyleczenie choroby otępiennej czołowo-skroniowej nie jest możliwe. Dotychczasowe badania wykazały niską skuteczność leków stosowanych w terapii tej choroby, dlatego nie ma możliwości całkowitego zatrzymania postępu schorzenia. Dążenia medyków i specjalistów skupiają się na poprawie jakości życia pacjenta i jego najbliższych, poprzez łagodzenie uciążliwych objawów związanych z otępieniem czołowo-skroniowym.

Co trzeba zrobić, żeby uniknąć zachorowania na otępienie czołowo-skroniowe?

Według obecnej wiedzy na temat choroby otępiennej czołowo-skroniowej, nie ma konkretnych działań mających na celu zapobieżenie jej wystąpieniu. W przypadkach dziedzicznych, gen odpowiedzialny za chorobę jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Większość przypadków tej choroby jest jednak sporadyczna, czyli nie jest związana z dziedziczeniem, i niejasnej jest przyczyny pojawienia się patologicznego białka w komórkach nerwowych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł