- Czym jest swędzenie pochwy i sromu?
- Jakie objawy mogą towarzyszyć swędzeniu pochwy i sromu?
- Co robić w przypadku swędzenia pochwy i sromu?
- W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie przyczyny powodującej świąd pochwy i sromu?
- Jakie są metody leczenia swędzenia pochwy i sromu?
- Czy możliwe jest całkowite wyleczenie swędzenia pochwy i sromu?
- Co trzeba robić po zakończeniu leczenia swędzenia pochwy i sromu?
Czym jest swędzenie pochwy i sromu?
Swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych to częsty problem, który dotyka wielu kobiet. Często utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje dyskomfort. Przyczyny mogą być różne, jednak najczęściej jest to reakcja na środki higieny osobistej, infekcje intymne, choroby dermatologiczne lub zmiany hormonalne. W niektórych przypadkach przyczyną może być cukrzyca, brak odpowiedniej higieny, ryzykowne zachowania seksualne lub przewlekły stres.
Jakie objawy mogą towarzyszyć swędzeniu pochwy i sromu?
Swędzenie i pieczenie pochwy i sromu mogą być jedynym sygnałem, choć często towarzyszą im inne objawy, na które warto zwrócić uwagę i omówić z lekarzem podczas konsultacji.
Objawy towarzyszące swędzeniu pochwy i sromu to:
- zaczerwienienie okolic warg sromowych, krocza, wejścia do pochwy,
- ból i obrzęk podczas dotyku okolic intymnych,
- upławy – o różnej konsystencji i zapachu,
- problemy z oddawaniem moczu,
- dyskomfort podczas współżycia,
- zmiany na skórze i błonach śluzowych sromu i pochwy,
- pieczenie podczas oddawania moczu, częstsze oddawanie moczu, parcie na pęcherz w nocy.
Co robić w przypadku swędzenia pochwy i sromu?
Jeśli odczuwasz swędzenie w okolicach pochwy i sromu, warto rozważyć zmianę środków higienicznych, które mogą być przyczyną tego dyskomfortu. Unikaj drapania, ponieważ może uszkodzić skórę i błony śluzowe, tworząc tym samym ryzyko infekcji.
Jeżeli swędzenie utrzymuje się dłużej lub masz wątpliwości, zaleca się wizytę u ginekologa. Lekarz przeprowadzi badanie narządów płciowych i dobierze odpowiednie leczenie w zależności od przyczyny. Nie zwlekaj z wizytą, jeśli dolegliwości są nieznośne, uniemożliwiają sen, towarzyszą im inne objawy lub nie ustępują po zmianie higieny osobistej.
W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie przyczyny powodującej świąd pochwy i sromu?
Podczas wizyty u ginekologa lekarz zwraca uwagę na okoliczności wystąpienia dolegliwości, ich nasilenie, czas trwania, dodatkowe objawy i życie intymne pacjentki. Następnie przeprowadza badanie na fotelu ginekologicznym, dokładnie oglądając okolicę sromu i pochwy w wziernikach, szczególnie zwracając uwagę na ewentualne zaczerwienienia, zmiany skórno-śluzówkowe oraz wygląd wydzieliny z dróg rodnych. Wykonuje również badanie dwuręczne, uciskając podbrzusze i wprowadzając palec do pochwy celem wstępnej oceny narządów rodnych. W dalszej kolejności może zaproponować przeprowadzenie przezpochwowego badania ultrasonograficznego (USG TV).
W trakcie badania lekarz może pobrać wymaz z pochwy, cytologię oraz wystawić skierowanie na badania krwi lub moczu. W przypadku wykrycia widocznych zmian na sromie o niejasnym pochodzeniu lub niereagujących na leczenie, może pobrać lub zlecić pobranie fragmentu zmienionych tkanek do analizy pod mikroskopem przez patomorfologa.
Jakie są metody leczenia swędzenia pochwy i sromu?
Kobiety, które odczuwają swędzenie okolic intymnych po skorzystaniu z ogólnodostępnych środków do prania lub produktów higieny osobistej, powinny spróbować przesiąść na produkty hipoalergiczne, co powinno pomóc zmniejszyć dolegliwości. W przypadku swędzenia, można sięgnąć po nasiadówki z rumianku i liści kory dębu.
Świąd pochwy i sromu, spowodowany infekcją intymną, leczony jest przy użyciu chemioterapeutyków, środków przeciwgrzybiczych lub antybiotyków, zależnie od patogenu wywołującego objawy. W większości przypadków stosuje się globulki dopochwowe oraz kremy do smarowania zewnętrznych narządów płciowych. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i nie przerywać leczenia nawet wtedy, gdy objawy osłabną po kilku aplikacjach leków, aby uniknąć szybkiego nawrotu dolegliwości. Świąd spowodowany atrofią sromu związaną ze zmniejszonym poziomem estrogenów w okresie okołomenopauzalnym, można łagodzić przy użyciu kremów, tabletek lub krążków dopochwowych zawierających estrogen. W przypadku innych przyczyn podrażnienia i świądu, jak np. liszaj, może być konieczna terapia miejscowa steroidami.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie swędzenia pochwy i sromu?
Czasem wystarczy zmienić używane kosmetyki i detergenty, aby złagodzić dolegliwości. Swędzenie pochwy i sromu spowodowane przez chorobę wymaga leczenia, ale zastosowanie odpowiedniej terapii zazwyczaj pomaga pozbyć się problemu.
Co trzeba robić po zakończeniu leczenia swędzenia pochwy i sromu?
Dyskomfort związany z swędzeniem sromu i pochwy może powracać. Istnieje jednak kilka metod, które mogą pomóc zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia objawów, takich jak:
- korzystanie z łagodnych, hipoalergicznych środków do higieny intymnej,
- unikanie irygacji pochwy,
- unikanie perfumowanych kosmetyków, papieru toaletowego i podpasek,
- mycie krocza ciepłą wodą (zawsze w kierunku od strony przedsionka pochwy do odbytu),
- nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę,
- używanie prezerwatyw podczas stosunku,
- stosowanie probiotyków wspomagających odbudowę flory bakteryjnej pochwy.