Bylica piołun – właściwości
Bylica piołun, popularnie znana jako psia ruta, absynt lub wermut, to roślina z rodziny astrowatych. To wieloletnia roślina, która rośnie praktycznie w całej Europie, na zachodniej Azji, w północnej Afryce oraz w Ameryce Północnej.
Piołun cechuje się gorzkim smakiem, za który odpowiada m.in. związek zwany absyntyną. Oprócz tego w piołunie znajdziemy także flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne i olejki eteryczne (tujon i tujol).
Badania wykazały, że piołun posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe, ochronne dla wątroby oraz ochronne dla mózgu. Niestety, większość tych właściwości została stwierdzona głównie na podstawie badań na zwierzętach i komórkach.
W jakich wskazaniach można stosować piołun?
Jak wygląda piołun (bylica piołun)
Roślina ta cechuje się szarozielonymi liśćmi pokrytymi drobnymi włoskami. Natomiast kwiaty piołunu, o żółtej barwie, zebrane są w kuliste koszyczki i tworzą rozłożystą wiechę.
Jak stosować piołun na pasożyty?
Mieszanki ziół oraz suplementy diety zawierające ziele piołunu są dostępne w sprzedaży i mogą być potencjalnie skuteczne przeciwko pasożytom. Niestety, brak jest solidnych badań klinicznych potwierdzających ich rzeczywistą skuteczność i bezpieczeństwo w leczeniu chorób pasożytniczych.
Czy piołun to trucizna? Na co szkodzi piołun?
Olejek eteryczny występujący w piołunie zawiera substancję znaną jako tujon. Spożycie w nadmiarze może być szkodliwe dla układu nerwowego oraz układu pokarmowego. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność przy stosowaniu tego zioła i przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania produktów zawierających piołun.
Osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych oraz cierpiące na choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy lub hemoroidy nie powinny spożywać preparatów z piołunu.
Należy pamiętać, że nie zaleca się stosowania piołunu u osób poniżej 18. roku życia, kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.
Ile razy dziennie można pić piołun?
W przypadku chwilowych problemów z apetytem lub łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych zaleca się zaparzenie 1 g ziela piołunu w 150 ml wrzącej wody i pozostawienie pod przykryciem przez 10 minut. Następnie należy odcedzić napar i spożywać go 30 minut przed posiłkiem, 2–3 razy dziennie (trzeba zawsze przygotowywać świeży napar).
Warto zauważyć, że okres stosowania naparów z ziela piołunu w powyższych przypadkach nie powinien przekraczać 2 tygodni. Jeśli objawy trwają dłużej, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.