Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Pląsawica Huntingtona

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Pląsawica Huntingtona
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest choroba Huntingtona i jakie są jej przyczyny?

Pląsawica Huntingtona

Choroba Huntingtona, nazywana dawniej pląsawicą Huntingtona, to schorzenie neurologiczne spowodowane dziedziczeniem genetycznym, objawiające się głównie ruchami pląsawiczymi, otępieniem i zaburzeniami osobowości. Jest to choroba postępująca, która powoduje trwałe zmiany w mózgu. Dziedziczność choroby oznacza, że potomstwo osób chorych ma większe ryzyko zachorowania niż populacja ogólna.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje choroba Huntingtona?

Częstość zachorowań na chorobę Huntingtona w Europie wynosi około 6 przypadków na 100 000 mieszkańców. W Ameryce Południowej wskaźnik zachorowalności jest znacznie wyższy, natomiast w Japonii choroba występuje rzadziej niż w Europie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chorują z podobną częstością. Przeciętny wiek, w którym objawiają się symptomy choroby to około 40 lat, jednak moment pojawienia się objawów może być częściowo związany z rodzajem mutacji genetycznej. Istnieje także forma choroby, która dotyka młodych ludzi przed 20. rokiem życia. W przypadku choroby będącej dziedziczna, w kolejnych pokoleniach może dochodzić do wzrostu liczby mutacji i coraz wcześniejszych zachorowań.

Jak się objawia choroba Huntingtona?

Główne symptomy choroby Huntingtona obejmują zaburzenia w poruszaniu się, otępienie oraz zmiany w osobowości. Początkowo objawia się to jako zaburzenia nastroju i nieadekwatne zachowanie, które stopniowo przeradzają się w upośledzenie myślenia i problemy z mową. Chorzy stają się coraz bardziej oderwani od rzeczywistości i mają trudności w codziennym funkcjonowaniu. Charakterystyczne są też niekontrolowane ruchy ciała, zwane ruchami pląsawiczymi, które mogą nasilać się w reakcji na emocje.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów choroby Huntingtona?

Na początku choroby trudno jest zauważyć objawy, a zmiana zachowania u chorego często jest mylona z chorobą psychiczną. Pojawienie się ruchów pląsawiczych sugeruje jednak możliwość choroby Huntingtona.

W każdym przypadku pogorszenia zachowania i funkcjonowania społecznego osoby, która wcześniej dobrze funkcjonowała społecznie, powinno wzbudzić podejrzenie choroby i skłonić do wizyty u lekarza. Objawy ruchowe choroby Huntingtona zwykle rozwijają się stopniowo i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale dokładna diagnoza w poradni neurologicznej lub na oddziale neurologii jest konieczna po zauważeniu ruchów pląsawiczych.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie choroby Huntingtona?

Zawsze jako pierwszy krok lekarz pyta o czas wystąpienia niepokojących objawów, ich charakter, nasilenie pod wpływem różnych czynników oraz dotychczasowe leczenie. Lekarz może także zapytać o występowanie podobnych objawów u bliskich członków rodziny (rodzice, dziadkowie, dzieci). Ważne jest również pytanie o choroby towarzyszące oraz różne uzależnienia (np. przyjmowanie substancji psychoaktywnych lub leków), ponieważ mogą one również przyczynić się do wystąpienia podobnych objawów. Następnie przeprowadzane jest dokładne badanie neurologiczne, które pozwala lekarzowi ocenić ogólne funkcjonowanie układu nerwowego pacjenta. Czasami konieczne jest przeprowadzenie badań obrazowych głowy (zwykle rezonans magnetyczny) oraz badań genetycznych, aby dokładnie potwierdzić diagnozę choroby Huntingtona.Warto podkreślić, że początkowe objawy choroby Huntingtona są mało charakterystyczne i mogą być mylone z objawami innych schorzeń, dlatego lekarz stopniowo wyklucza inne możliwości za pomocą dodatkowych badań, aż stwierdzi ostatecznie chorobę Huntingtona.

Jakie są metody leczenia choroby Huntingtona?

Nie istnieje skuteczna metoda leczenia choroby Huntingtona. Terapia związana z nią ma na celu zwalczanie nieprzyjemnych objawów. Zazwyczaj zawiera ona rehabilitację ruchową, ćwiczenia logopedyczne oraz wsparcie psychologiczne.

Aby zmniejszyć nasilenie pląsawicy, stosuje się leki takie jak tetrabenazyna, ryluzol, amantadyna. W zależności od objawów i ich nasilenia, możliwe jest również stosowanie leków przeciwdepresyjnych i przeciwpsychotycznych.

Specjalista neurolog dobiera terapię, biorąc pod uwagę postać choroby i nasilenie objawów.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie choroby Huntingtona?

Choroba Huntingtona jest nieuleczalna, a jej objawy pogłębiają się w miarę upływu czasu. Tempo postępu choroby różni się w zależności od mutacji genetycznej u pacjenta.

Co trzeba zrobić żeby uniknąć zachorowania na chorobę Huntingtona?

Nie istnieją skuteczne strategie zapobiegania zachorowaniu na chorobę Huntingtona. Ważną rolę może odgrywać poradnictwo genetyczne, które skupia się na osobach dotkniętych chorobą oraz ich rodzinach. Celem tego podejścia jest zwiększenie świadomości osób narażonych na chorobę, co może przyczynić się do wcześniejszej diagnozy i leczenia objawowego.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł