Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Powiększony Węzeł Chłonny Za Uchem

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Polip Endometrialny

Polip Endometrialny

29.08.2024
Huntington

Huntington

29.08.2024
Mcv Za Wysokie

Mcv Za Wysokie

29.08.2024
Powiększony Węzeł Chłonny Za Uchem
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Czym są węzły chłonne?

Powiększony Węzeł Chłonny Za Uchem

Węzły chłonne to małe struktury obecne w organizmie każdego człowieka. Składają się z specjalnej tkanki limfatycznej, która ma za zadanie chronić organizm poprzez wykrywanie i niszczenie bakterii, wirusów, komórek nowotworowych. W ludzkim ciele znajduje się wiele węzłów chłonnych, występują one w różnych miejscach, najczęściej grupowo. Niektóre z nich są zlokalizowane tuż pod skórą, inne zaś w okolicach głównych narządów.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Gdzie są zlokalizowane węzły chłonne?

Największe skupiska węzłów chłonnych zlokalizowane są m.in. pod żuchwą, na szyi, w dołach pachowych, w jamie brzusznej, pachwinach i pod kolanami.

Węzły chłonne mają kształt przypominający ziarno fasoli i wytwarzają limfocyty, które odpowiadają za zwalczanie drobnoustrojów chorobotwórczych i komórek nowotworowych.

Jeśli w węzłach chłonnych występuje zwiększona ilość limfocytów lub komórek innego pochodzenia, dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych (limfadenopatia). W przypadku dorosłych węzeł chłonny uważa się za powiększony, gdy jego średnica przekracza 1 cm. Limfadenopatia zlokalizowana dotyczy tylko pewnej lokalizacji węzłów chłonnych, np. szyi, pachowej, itd. Natomiast jeśli zmiany dotyczą większej liczby węzłów chłonnych w różnych częściach ciała, mówimy o limfadenopatii uogólnionej.

Powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatia) - najczęstsze przyczyny

Powiększenie węzłów chłonnych często jest wynikiem łagodnych infekcji, takich jak infekcje drog oddechowych. Jednak konieczne jest obserwowanie zmienionych węzłów chłonnych i w razie ich powiększenia lub niepokojących zmian należy udać się do lekarza.Przyczyny powiększonych węzłów chłonnych można podzielić na infekcyjne i nieinfekcyjne. Choroby infekcyjne często powodują powiększenie węzłów chłonnych w okolicach zajętych przez chorobę, a zmiany mogą być bolesne, z towarzyszącym obrzękiem lub zaczerwienieniem skóry w okolicy węzłów.Niezakaźne przyczyny powiększenia węzłów chłonnych obejmują między innymi choroby autoimmunologiczne, nowotwory, nadwrażliwość na niektóre leki, choroby metaboliczne, sarkoidozę, chorobę Kawasakiego, histiocytozę z komórek Langerhansa oraz chorobę Castlemana.

O czym świadczy lokalizacja powiększonych węzłów chłonnych

Okolica, w której zlokalizowane są rozszerzone węzły chłonne, może być ważnym wskazaniem wspomagającym diagnozę przyczyny dolegliwości. Najczęściej powiększają się węzły, które służą jako punkt odbioru płynu tkankowego, czyli stanowiące rodzaj wartowni dla danego obszaru. Lekarz, znając drogi odpływu chłonki, może zlokalizować porażone struktury lub narządy i skutecznie kierować procesem diagnostycznym i leczniczym. Powiększone węzły chłonne pod pachą zbierają chłonkę z ramienia górnego i gruczołów piersiowych. Ich powiększenie może być wynikiem wielu czynników, takich jak bakteryjne infekcje skóry w okolicy pachowej, odpowiedź na szczepienia, zapalenie piersi u kobiet karmiących, nowotwory piersi lub układu krwiotwórczego, trądzik odwrócony czy choroba kociego pazura.Węzły chłonne na szyi, mimo niewielkich rozmiarów, reprezentują złożoną strukturę wielopoziomową. Ich powiększenie może być wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych, problemów z zębami, zapalenia jamy ustnej, infekcji, chorób zakaźnych, choroby Kawasakiego, nowotworów głowy, szyi lub układu krwiotwórczego.Powiększone węzły chłonne pachwinowe mogą wystąpić w wyniku zakażeń kończyn dolnych, pachwin, brzucha, chorób układu rozrodczego lub innych stanów zlokalizowanych w miednicy małej. Do nich należą zakażenia skóry, róża, ogólnoustrojowe choroby powodujące powiększenie węzłów chłonnych, choroby przenoszone drogą płciową oraz nowotwory.

Co robić w razie wystąpienia powiększenia węzłów chłonnych (limfadenopatii)?

Przeważnie powiększenie węzłów chłonnych towarzyszy infekcjom, które mogą ustąpić samoistnie lub po terapii antybiotykowej. Powiększone węzły chłonne, delikatnie bolesne, mogą być obecne nawet podczas przeziębienia. Ważne jest, aby po wyzdrowieniu infekcji węzły powróciły do normalnych rozmiarów lub były niewyczuwalne. Podczas wizyty u lekarza zaleca się zwrócenie uwagi na to zjawisko i poproszenie lekarza o ocenę węzłów chłonnych, a w razie potrzeby o przeprowadzenie dodatkowych badań.

Zatroszczą objawem, który wymaga konsultacji lekarskiej jest zaczerwienienie, silny ból i obrzęk wokół powiększonych węzłów chłonnych, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu gorączka, co może wskazywać na infekcję bakteryjną i konieczność zastosowania antybiotyków. Do przewidzenia lekarskiego prowadzi również obecność bardzo miękkich, ropiejących węzłów chłonnych, tworzących przetoki otwierające się na skórze.

W pewnych przypadkach powiększenie węzłów chłonnych może świadczyć o procesie nowotworowym. Zwykle w takich sytuacjach obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych w różnych okolicach (uogólniona limfadenopatia), zazwyczaj bezbolesne. Węzły chłonne mogą być znacząco powiększone, nieruchome, grupujące się i trudne do przesunięcia pod skórą. Zawsze niepokojące jest pojawienie się węzłów chłonnych nad obojczykami. Dodatkowo, w przypadku wystąpienia objawów takich jak osłabienie, nocne poty, utrata masy ciała, zwiększona skłonność do krwawień i siniaczeń, zaleca się natychmiastową wizytę u lekarza w celu wykonania badań.

Co zrobi lekarz, jeśli zgłosimy się z powiększeniem węzłów chłonnych?

Na początek wizyty lekarz dokładnie zbada historię pacjenta, aby ustalić przyczynę powiększenia węzłów chłonnych.

Warto zwrócić uwagę na:

  • kiedy pojawiło się powiększenie węzłów chłonnych
  • czy towarzyszyły mu objawy infekcji, takie jak ból gardła, gorączka, biegunka, ból brzucha
  • czy wystąpiły objawy stanu zapalnego
  • czy pacjent miał kontakt ze zwierzętami
  • czy występują inne dolegliwości, jak zmęczenie, utrata masy ciała

Lekarz zwróci uwagę na lokalizację powiększonych węzłów chłonnych oraz przeprowadzi badanie innych obszarów ciała. Może także zlecić badania krwi oraz ewentualnie terapię antybiotykową.

Pamiętaj, że antybiotyki działają tylko w przypadku infekcji bakteryjnych, nie są skuteczne przeciwko wirusom.

W diagnostyce przydatne mogą okazać się badania krwi m.in. morfologia, OB, CRP, a także testy wątrobowe. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie USG, RTG lub tomografii komputerowej.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł