Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Proteus Mirabilis

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Proteus Mirabilis
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest Proteus mirabilis?

Proteus Mirabilis

to bakteria beztlenowa, która należy do rodziny pałeczek . Bakteria ta posiada zdolność wzrostu rozpełzłego, co umożliwia jej przyczepianie się do powierzchni i tworzenie biofilmów. występuje głównie w glebie i wodzie, a pomimo tego, że jest częścią flory jelitowej człowieka, może powodować poważne infekcje.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak można się zarazić Proteus mirabilis? Jakie choroby powoduje?

jest typem bakterii, który występuje u zdrowych ludzi, zwłaszcza w przewodzie pokarmowym, jednakże w określonych warunkach może spowodować różnego rodzaju infekcje, takie jak infekcje dróg oddechowych, skórne, kościnne, jelitowe, stawów oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Najczęstszym rodzajem zakażeń wywołanych przez są infekcje układu moczowego (ZUM). W ogólności, ZUM występują częściej u osób między 20. a 50. rokiem życia, zazwyczaj u kobiet w tej grupie wiekowej. U zdrowych kobiet bakteria stanowi około 1-2% wszystkich przypadków ZUM, natomiast w szpitalach (wśród hospitalizowanych pacjentów) jest odpowiedzialny za 5% przypadków. jest częstą przyczyną ZUM u pacjentek z długoterminowo założonym cewnikiem, urazami rdzenia kręgowego lub wadami w budowie układu moczowego.

Czynniki ryzyka zakażenia ZUM obejmują aktywność seksualną zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, niechroniony stosunek analny u mężczyzn, nieobrzezany członek oraz niedobory odporności.

Inne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko infekcji to płeć żeńska, długi okres noszenia cewnika – im dłużej, tym większe ryzyko zachorowania – niewłaściwa higiena lub pielęgnacja cewnika.

Zakażenie układu moczowego wywołane przez Proteus mirabilis

Zainfekowanie układu moczowego przez bakterię może mieć łagodne objawy, takie jak zapalenie pęcherza moczowego, ale także może przebiegać bardzo poważnie, nawet prowadząc do sepsy. Bakteria jest zdolna do powstawania kamieni moczowych (infekcyjnych) w pęcherzu lub nerkach, złożonych z apatytu lub struwitu. Te struktury mogą stanowić siedlisko dla bakterii , powodując nawracające infekcje. Dodatkowo, obecność kamieni w drogach moczowych prowadzi do zastoju moczu, co sprzyja rozwojowi bakterii, zasadowianiu moczu i powstawaniu nowych warstw struwitu. Szacuje się, że bakterie odpowiadają za około 70% kamieni bakteryjnych (pozostałe 30% jest spowodowane przez inne mikroorganizmy). Kamica występuje dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn i może przebiegać bezobjawowo.

Zakażenie układu moczowego wywołane przez Proteus mirabilis - objawy

Objawy zakażenia dróg moczowych wywołanego przez bakterię Proteus mogą być bardzo zróżnicowane – od braku objawów po ciężką sepsę (urosepsę). Zazwyczaj pojawiają się symptomy związane z oddawaniem moczu – ból, pieczenie podczas mikcji, częste oddawanie moczu (częstomocz), także w nocy, niekiedy nietrzymanie moczu i krwiomocz. Dodatkowo mogą wystąpić: ból w okolicy nadłonowej (w zapaleniu pęcherza moczowego) lub lędźwiowej (przy zajęciu zakażeniem nerek), wyciek z cewki moczowej. Objawy ogólne, jak gorączka, dreszcze, ból głowy, nudności, wymioty, zazwyczaj wskazują na zakażenie górnego odcinka układu moczowego, czyli nerek.

Zakażenie układu moczowego wywołane przez bakterie Proteus – leczenie

W terapii głównie wykorzystuje się antybiotyki, takie jak amoksycylina. Czasami konieczne jest przeprowadzenie antybiogramu, aby określić reakcję bakterii i dostosować odpowiednie leczenie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł