Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Refluks Objawy Nietypowe

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Refluks Objawy Nietypowe
15.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest choroba refluksowa przełyku (refluks) i jakie są jej przyczyny?

Choroba refluksowa przełyku (ChRP) to schorzenie, w którym nieprawidłowe cofanie się treści żołądkowej do przełyku wywołuje uciążliwe objawy lub komplikacje. Wraz z połkniętym pokarmem, do przełyku powraca także wydzielany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując pieczenie, czyli tzw. zgagę.

Mogą temu towarzyszyć uszkodzenia błony śluzowej przełyku zwane nadżerkami.

Wśród czynników predysponujących do choroby refluksowej można wymienić: nieprawidłową czynność dolnego zwieracza przełyku, zaburzenia opróżniania żołądka, zaburzenia motoryki przełyku i upośledzony klirens przełykowy, zaburzenia integralności błony śluzowej przełyku, przepuklinę rozworu przełykowego, nadwrażliwość przełyku, otyłość, ciążę.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Przyczyny refluksu

Mięsień między przełykiem a żołądkiem kurczy się podczas połykania, umożliwiając przepływ pokarmu do żołądka. Następnie szybko się kurczy, zapobiegając cofaniu się pokarmu i soku żołądkowego z powrotem do przełyku. Jeśli dolny zwieracz przełyku kurczy się nieprawidłowo lub jest niewydolny, kwaśne składniki soku żołądkowego mogą wracać do przełyku, co nazywane jest refluks żołądkowo-przełykowy.

Choroba refluksowa przełyku może także wystąpić w związku z cukrzycą, twardziną, przewlekłym nadużywaniem alkoholu oraz niektórymi zaburzeniami hormonalnymi.

Leki, takie jak doustne środki antykoncepcyjne lub leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym i chorobach płuc, mogą również sprzyjać rozwojowi refluksu. Rozwój refluksu może być ułatwiony przez przepuklinę rozworu przełykowego, gdzie górna część żołądka jest przemieszczona do klatki piersiowej przez cieńsze miejsce w przeponie.

Jak często występuje choroba refluksowa (refluks) przełyku?

Objawy problemów z przełykiem występują regularnie u około 20% ludzi. Wraz z wiekiem wzrasta częstość występowania choroby refluksowej przełyku, oszacowana na 8,8-25,9% w Europie. Mimo że zarówno mężczyźni, jak i kobiety cierpią na tę dolegliwość z podobną częstością, to jednak powikłania z nią związane występują częściej u mężczyzn.

Choroba relfuksowa przełyku – objawy

Do typowych symptomów refluksu należą: zgaga, puste odbijania oraz uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku. Często dolegliwości określane są także jako pieczenie za mostkiem, nadkwasota, kwaśne odbijania, czy ból górnej części brzucha.

Dolegliwości nasilają się w pozycji leżącej na wznak, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku, przy pochylaniu się i podczas parcia.

Objawami niepokojącymi (tzw. objawy alarmowe), które wymagają zgłoszenia się do lekarza i przeprowadzenia szybkiej i dokładnej diagnostyki są:

  • zaburzenia połykania,
  • ból przy połykaniu (zob. Dysfagia),
  • niezamierzone zmniejszenie masy ciała,
  • ból brzucha w nocy (budzący ze snu),
  • utrzymujące się wymioty lub krwawienie z przełyku.

Choroba refluksowa może również powodować nietypowe objawy, takie jak: chrypka, szczególnie poranna, suchy kaszel lub świszczący oddech oraz ból w klatce piersiowej, naśladujący problemy sercowe, a także uczucie „kluski” w gardle.

Choroba refluksowa przełyku może przebiegać również bezobjawowo i być wykrywana przypadkowo podczas endoskopii.

Choroba refluksowa przełyku jest schorzeniem przewlekłym, cechującym się okresami nasilenia objawów oraz okresami bezobjawowymi. Nieleczona choroba refluksowa przełyku o ciężkim przebiegu może prowadzić do poważnych powikłań i znacznego pogorszenia jakości życia pacjentów.

Co robić w razie wystąpienia objawów choroby refluksowej?

Modyfikacja stylu życia i dieta

W przypadku wystąpienia objawów refluksu warto zmienić styl życia, szczególnie sposób odżywiania. Posiłki powinny być mniejsze, ale spożywane częściej i nie tuż przed pójściem spać – ostatni posiłek powinno się zjeść najpóźniej 3 godziny przed snem. Należy unikać pokarmów tłustych, mocno przyprawionych, gazowanych napojów, cytrusów, kawy i czekolady. Ważne jest także unikanie używek – alkoholu i papierosów.

Stosowanie leków bez recepty

Używanie dostępnych bez recepty leków zobojętniających sok żołądkowy, zawierających różne kombinacje związków glinu, wapnia, magnezu i kwasu alginowego, może przynieść chwilową ulgę, ale nie zaleca się długotrwałego stosowania bez porady lekarza.

Wizyta u lekarza

Jeśli opisane metody nie przynoszą ulgi, konieczna jest wizyta u lekarza – zwłaszcza jeśli dolegliwości są uporczywe i nasilają się. Pilna wizyta u lekarza jest również konieczna, jeśli pojawią się niepokojące objawy – trudności z połykaniem, ból przy połykaniu, niezamierzone utrata masy ciała, ból brzucha w nocy (który budzi ze snu), wymioty lub krwawienia z przełyku.

Należy pamiętać, że objawy refluksu czasami można pomylić z objawami choroby serca, a nawet zawałem serca. Należy zwrócić uwagę na to, kiedy pojawia się ból – ból wieńcowy występuje zazwyczaj w trakcie wysiłku fizycznego, a ustępuje po odpoczynku i przyjęciu nitrogliceryny. Czasami konieczne jest wykonanie pełnych badań w kierunku chorób serca celem poprawnego rozpoznania.

Jak lekarz stawia diagnozę?

Lekarz powinien pouczyć się o objawach pacjenta oraz zapytać o ewentualne choroby towarzyszące oraz leki jakie przyjmuje.

Po rozmowie z pacjentem, jeśli nie ma objawów alarmowych, zaleca się zmianę stylu życia oraz leczenie inhibitorami pompy protonowej, na przykład omeprazolem, przez okres 8 tygodni. Na wizycie kontrolnej lekarz podejmie decyzję o kontynuacji leczenia lub konieczności wykonania dodatkowych badań diagnostycznych.

W przypadku wystąpienia objawów alarmowych, zaleca się przeprowadzenie gastroskopii w celu oceny stanu górnego odcinka układu pokarmowego. Procedura ta pozwoli na pobranie próbek tkanek do dalszej analizy. Gastroskopia jest bezbolesna i trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Po analizie wyników badania, lekarz zaleci odpowiednie leczenie lub dalsze postępowanie diagnostyczne.

Jakie są sposoby leczenia choroby refluksowej (refluksu)? Jakie leki na refluks?

Choroba refluksowa przełyku jest schorzeniem przewlekłym, w związku z czym konieczne jest ciągłe leczenie w celu kontrolowania objawów oraz zapobiegania powikłaniom.

Leczenie farmakologiczne rozpoczyna się zazwyczaj od stosowania inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego. Do tej grupy leków należą esomeprazol, lanzoprazol, omeprazol, pantoprazol i rabeprazol. W przypadku braku poprawy w leczeniu, lekarz może zalecić zwiększenie dawki leku lub dodanie leku z grupy blokerów receptorów histaminowych H2, takich jak famotydyna.

W leczeniu podtrzymującym refluksu o łagodnym przebiegu stosuje się również leki z tej grupy.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leku prokinetycznego, takiego jak itopryd. Jednak leki prokinetyczne, jak cisapryd i metoklopramid, nie są zarejestrowane do leczenia choroby refluksowej przełyku ze względu na możliwe działania niepożądane.

W sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów, a pacjent nadal odczuwa dolegliwości, może być konieczne zastosowanie leczenia operacyjnego.

W przypadku kobiet ciężarnych preferowaną metodą leczenia choroby refluksowej przełyku jest terapia niefarmakologiczna, polegająca na zmianie stylu życia i odpowiedniej diecie. Leki powinny być stosowane krótkotrwale i w jak najmniejszych dawkach, przy czym najczęściej używane są preparaty zobojętniające, niewchłaniające się z przewodu pokarmowego, takie jak kwas alginowy i sukralfat. Inhibitory pompy protonowej mogą być stosowane również podczas ciąży, ale zawsze po konsultacji z lekarzem.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie refluksu?

Choroba refluksowa przełyku to schorzenie, które trwa przez długi czas, przeplatając się okresami zaostrzeń i remisji.

Choroba ta nie stwarza zagrożenia dla życia, jednak może znacznie ograniczyć codzienną aktywność. Konieczne jest regularne leczenie podtrzymujące. W większości przypadków, w leczeniu przewlekłym stosuje się minimalną skuteczną dawkę inhibitorów pompy protonowej, która pozwala złagodzić dolegliwości. Prognozy są dobre w przypadku łagodnego przebiegu refluksu. Nieleczone ciężkie przypadki choroby refluksowej mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zwężenie przełyku, krwawienie z przewodu pokarmowego, a nawet rak gruczołowy przełyku.

U około 10% chorych może wystąpić tzw. przełyk Barretta, który jest stanem przedrakowym i wymaga regularnej kontroli endoskopowej oraz badań histopatologicznych. Stan przedrakowy bardzo rzadko może ewoluować w raka przełyku (w przypadku przełyku Barretta – około 0,5% przypadków rocznie), dlatego prawidłowa obserwacja rozwoju choroby umożliwia jej wczesne wykrycie i leczenie.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia choroby refluksowej?

Po zakończeniu leczenia choroby refluksowej przełyku zaleca się zachowanie zdrowych nawyków żywieniowych i unikanie leków, które mogą wpłynąć na ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku, zwłaszcza tych stosowanych w chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym. Kontrolna endoskopia po leczeniu jest zalecana u pacjentów z zaawansowaną chorobą refluksową oraz u pacjentów z jej powikłaniami.

Osoby z rozpoznanym przełykiem Barretta powinny być regularnie monitorowane przez specjalistę ze względu na zwiększone ryzyko raka gruczołowego przełyku. Kontrolne badania endoskopowe z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego są zalecane u tych pacjentów.

Co robić, aby uniknąć refluksu?

Korzystne może być zrezygnowanie z palenia papierosów, zdrowa dieta, ograniczenie spożycia alkoholu i kawy oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł