Rukola - wartość odżywcza
Rukola, jak wszystkie warzywa, ma niską wartość energetyczną. Zawiera dużo β-karotenu, potas, wapń i magnez.
Rukola - źródło glukozynolanów
Warzywa z rodziny kapustowatych, takie jak rukola, zawierają substancje biologicznie aktywne zwane glukozynolanami. Badania wykazują, że spożywanie izotiocyjanianów, pochodnych glukozynolanów, odgrywa istotną rolę w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Dodatkowo, glukozynolany pomagają organizmowi w zwalczaniu nadmiaru reaktywnych form tlenu, zapobiegając stresem oksydacyjnym. Ponadto, wykazują one działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Kto nie powinien spożywać rukoli
Rukola jest rośliną bogatą w witaminę K, jednak należy uważać na jej nadmierną ilość, zwłaszcza w diecie osób stosujących leki przeciwkrzepliwe. Wskazane jest, aby w przypadku tych pacjentów dieta była zróżnicowana i dostarczała witaminy K w umiarkowanych ilościach.
Rukola - wykorzystanie w kuchni
Rukola może być używana w różnorodny sposób. Może być dodawana do sałatek lub krótko podsmażana na oliwie lub oleju rzepakowym.
Dzięki swojemu charakterystycznemu smakowi, może być dodatkiem do różnych past kanapkowych oraz koktajli z warzyw lub warzyw i owoców.
Jako roślina typowa dla basenu Morza Śródziemnego, rukola dobrze komponuje się w kuchni włoskiej, np. na pizzy lub w makaronach.