Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ślad Rumień Po Kleszczu

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Ślad Rumień Po Kleszczu
04.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest rumień wędrujący?

Rumień wędrujący to zmiana skóry, która może wystąpić po ugryzieniu przez kleszcza i jest objawem boreliozy. Pojawia się w miejscu ugryzienia przez kleszcza, zazwyczaj w ciągu 7-14 dni, ale może także pojawić się wcześniej lub później (do 30 dni). Rumień wędrujący występuje u około 80% osób chorych na boreliozę.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak wygląda rumień wędrujący [zdjęcia]

Początkowo rumień wędrujący może mieć postać czerwonawej plamki lub grudki. Następnie zaczerwienienie stopniowo się powiększa, zazwyczaj osiągając średnicę ponad 5 cm w ciągu kilku dni lub tygodni. W miarę rozrostu plamy, jej środek blednie, aczkolwiek na początku rumień może być jednolicie czerwony (bez rozjaśnienia w centrum). Z czasem średnica rumienia może dochodzić nawet do 20 cm. Brzegi rumienia są wyraźnie zarysowane, jednak pozostaje on na równi ze skórą (nie wystaje ponad nią). Rumień nie powoduje bólu, ale może być towarzyszone pieczeniem, swędzeniem, a skóra w obrębie rumienia może być cieplejsza.

Określenie „wędrujący” nie oznacza, że rumień przemieszcza się po ciele (np. pojawiając się najpierw na nodze, a potem na brzuchu, twarzy czy dłoniach), ale odnosi się do poszerzania się brzegów rumienia od środka na zewnątrz. Uproszczając, można porównać to do rozchodzenia się fal po wrzuceniu kamienia do wody.

Gdzie najczęściej pojawia się rumień wędrujący?

Rumień często występuje na różnych obszarach ciała, takich jak okolice pachowe, pachwinowe, doły podkolanowe czy linia pasa. Trzeba pamiętać, że rumień może pojawić się w dowolnym miejscu skóry, nawet na owłosionej skórze głowy, co sprawia, że jest trudniejszy do zauważenia.

Jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej?

Zaczerwienienie w miejscu ukłucia przez kleszcza występuje bardzo często. Jest to reakcja na substancje zawarte w ślinie kleszcza. Taka reakcja alergiczna nie ma związku z boreliozą. Miejsce ukłucia przez kleszcza należy obserwować przez około 4 tygodnie. Jeśli zaczerwienienie ma średnicę mniejszą niż 5 cm, to zwykle jest to reakcja alergiczna. Należy obserwować zmianę zaczerwienienia w czasie – rumień wędrujący będzie się powiększał (czasem bardzo wolno), dlatego pomocne może być robienie zdjęć lub mierzenie średnicy zmiany np. raz dziennie. Jeśli systematycznie się powiększa lub jest duża (powyżej 5 cm), to należy się udać do lekarza.

Rumień wędrujący – diagnostyka

Sugeruje się udanie się do lekarza rodzinnego w przypadku podejrzeń o rumień wędrujący. Lekarz może rozpoznać tę dolegliwość na podstawie charakterystycznego wyglądu.

W niejasnych przypadkach warto skorzystać z dokumentacji fotograficznej przedstawiającej zmiany rumienia w czasie.

Rumień wędrujący – leczenie

Rumień wędrujący jest zawsze objawem infekcji przenoszonej przez kleszcze. Sam w sobie nie jest chorobą, dlatego koncentruje się na leczeniu samej infekcji. Leczenie obejmuje terapię antybiotykową.

Czy rumień wędrujący sam znika bez leczenia? Kiedy znika rumień wędrujący?

Rumień wędrujący z reguły znika samoczynnie po pewnym czasie, najczęściej po kilkunastu dniach lub kilku tygodniach. Jednak samo zniknięcie rumienia nie oznacza, że bakterie Borrelia zostały wyleczone.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł