Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Stwardnienie Rozsiane

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Stwardnienie Rozsiane
21.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest stwardnienie rozsiane i jakie są przyczyny?

Stwardnienie rozsiane, nazywane również sclerosim multiplex, to przewlekła choroba demielinizacyjna, która dotyczy głównie młodych dorosłych. Polega ona na uszkodzeniu mózgu i rdzenia kręgowego poprzez zanik osłonek mielinowych włókien nerwowych, co prowadzi do różnorodnych objawów neurologicznych. Objawy mogą wystąpić w postaci rzutów lub stopniowo postępować. Choroba może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się między 20 a 40 rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyna stwardnienia rozsianego nie jest znana, ale podejrzewa się, że może być związana z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego oraz procesami neurodegeneracyjnymi.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje stwardnienie rozsiane?

Choroba zwana stwardnieniem rozsianym jest często spotykana u jednostek o białym kolorze skóry. W naszym kraju cierpi na nią około 40-60 osób na każdych 100 000.

Jak się objawia stwardnienie rozsiane?

Choroba zwykle rozpoczyna się od pojawienia się jednego symptomu lub rzadziej dwóch lub kilku objawów neurologicznych. Pierwszym pojedynczym objawem stwardnienia rozsianego może być tzw. stan zapalny nerwu wzrokowego związany z bólem gałki ocznej, osłabieniem ostrości wzroku, zaburzeniami widzenia barw, podwójnym widzeniem i zawrotami głowy. Dodatkowo, stwardnienie rozsiane może objawiać się zaburzeniami koordynacji ruchowej, osłabieniem kończyn dolnych po dłuższej wędrówce oraz zaburzeniami czucia na kończynach, tułowiu lub twarzy, rzadko z problemami z oddawaniem moczu i stolca.Wraz z postępem stwardnienia rozsianego, podczas rzutu choroby mogą wystąpić niedowłady kończyn dolnych, jednej kończyny dolnej lub kończyn górnych i dolnych. Niedowłady mogą być towarzyszone wzrostem napięcia mięśniowego. Często występują również zaburzenia czucia powierzchniowego, osłabienie czucia bólu, temperatury, dotyku lub obecność zmienionych odczuć czuciowych. Niedowładom mogą towarzyszyć trudności z płynnym wykonaniem ruchów oraz drżenie zamiarowe kończyn. Charakterystycznymi objawami stwardnienia rozsianego są zaburzenia ruchomości gałek ocznych, oczopląs oraz zawroty głowy.Do bardzo uciążliwych objawów stwardnienia rozsianego należą problemy z kontrolą pęcherza moczowego, częste oddawanie moczu, a znacznie rzadziej trudności z opróżnianiem pęcherza. Chorzy na stwardnienie rozsiane mogą cierpieć także na zaburzenia poznawcze, problemy z pamięcią, analizą informacji i uwagą. Wśród chorych na stwardnienie rozsiane występują także zaburzenia nastroju, często w formie depresji.Stwardnienie rozsiane dzieli się na trzy główne postacie: nawracająco-zwalniającą, wtórnie postępującą i pierwotnie postępującą.Postać nawracająco-zwalniająca charakteryzuje się występowaniem rzutów, które definiuje się jako pojawienie się nowych objawów neurologicznych lub zaostrzenie istniejących, utrzymujących się przez co najmniej 24 godziny. Rzuty mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni, a z czasem objawy mogą całkowicie lub częściowo ustępować. Postać ta może stopniowo przechodzić w postać wtórnie postępującą, charakteryzującą się stałym narastaniem objawów neurologicznych.W postaci pierwotnie postępującej stwardnienia rozsianego, obserwuje się stałe narastanie objawów neurologicznych bez rzutów.

Co robić w razie wystąpienia objawów stwardnienia rozsianego?

Jeśli zauważysz symptomy sugerujące stwardnienie rozsiane, koniecznie umów się na wizytę u lekarza rodzinnego, który w razie konieczności skieruje cię do dalszych badań neurologicznych. Trzeba pamiętać, że objawy stwardnienia rozsianego są nietypowe i mogą być obecne w różnych chorobach i stanach zdrowotnych.

Jak lekarz stawia diagnozę stwardnienia rozsianego?

Rozpoznanie stwardnienia rozsianego opiera się na szczegółowym wywiadzie, badaniu neurologicznym i badaniach dodatkowych. Lekarz zbierze informacje dotyczące objawów, ich czasu trwania, nasilenia, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i ewentualnych schorzeń w rodzinie. Konieczne będzie także przeprowadzenie badania neurologicznego. Po podejrzeniu stwardnienia rozsianego pacjent zostanie skierowany do neurologa w celu dalszej diagnostyki.W diagnostyce neurologicznej, oprócz wywiadu i badania neurologicznego, wykorzystuje się również badania dodatkowe. Najbardziej wartościową metodą jest rezonans magnetyczny (MRI), który umożliwia nie tylko uwidocznienie zmian demielinizacyjnych, ale także ocenę postępu choroby, jej aktywności i skuteczności leczenia. Badanie to pozwala również wykluczyć inne choroby o podobnych objawach.Dodatkowo, wykorzystuje się badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, które wymaga wykonania nakłucia lędźwiowego.Ostateczna diagnoza stwardnienia rozsianego opiera się na wywiadzie, badaniu neurologicznym oraz wynikach badań dodatkowych.

Jakie są sposoby leczenia stwardnienia rozsianego?

Leczenie przyczynowe stwardnienia rozsianego nie jest możliwe. Koncentruje się ono na zwalczaniu rzutów choroby, likwidacji objawów oraz podawaniu leków modyfikujących przebieg choroby.

Uważa się, że najefektywniejszą metodą zwalczania rzutów i skracania ich trwania są glikokortykosteroidy, zazwyczaj podawane dożylnie lub doustnie.

Celem leczenia objawowego stwardnienia rozsianego, ważnego elementu terapii, jest złagodzenie uciążliwych objawów takich jak sztywność mięśni, problemy z kontrolą zwieraczy, zawroty głowy, zmęczenie, depresja i ból. Decyzje dotyczące leków i dawek podejmuje lekarz prowadzący.

Leczenie modyfikujące przebieg choroby ma na celu spowolnienie jej postępu, redukcję częstotliwości rzutów oraz zmniejszenie tempa narastania dysfunkcji.

W Polsce dostępne są leki jak interferon β1a, interferon β1b i octan glatirameru, refundowane przez NFZ po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Obecnie refundacja obejmuje 5 lat terapii. Leki te są bezpieczne, a najczęstsze skutki uboczne to objawy grypopodobne, łagodzone paracetamolem lub niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. W przypadkach specjalnych stosuje się również leki jak natalizumab i fingolimod. Rozwój leczenia stwardnienia rozsianego jest dynamiczny, a wiele preparatów jest w fazie testów klinicznych.

Rehabilitacja ruchowa odgrywa kluczową rolę w procesie terapeutycznym pacjentów z stwardnieniem rozsianym, możliwa zarówno w szpitalach jak i w domu.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie stwardnienia rozsianego?

Ze względu na brak zrozumienia przyczyny choroby i brak specyficznego leczenia, pełne wyleczenie stwardnienia rozsianego jest niemożliwe.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia stwardnienia rozsianego?

Stwardnienie rozsiane jest długotrwałą chorobą, dlatego pacjenci powinni regularnie konsultować się z neurologiem. W zależności od symptomów i przebiegu schorzenia, lekarz dobierze odpowiednią terapię dla każdego pacjenta.

W przypadku nasilenia objawów stwardnienia rozsianego, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z neurologiem.

Warto pamiętać, że choroby towarzyszące gorączce, wysokim temperaturom czy gorącym kąpielom mogą pogłębić istniejące już symptomy neurologiczne u pacjentów z stwardnieniem rozsianym, choć nie oznacza to zaostrzenia choroby.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł