Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zespół Cushinga

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Polip Endometrialny

Polip Endometrialny

29.08.2024
Huntington

Huntington

29.08.2024
Mcv Za Wysokie

Mcv Za Wysokie

29.08.2024
Zespół Cushinga
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co to jest i jakie są przyczyny?

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga to zespół różnorodnych objawów związanych z nadmiernym stężeniem glikokortykosteroidów we krwi. Hormony te są produkowane przez nadnercza, gruczoły obok nerek.

Nadnercza są kontrolowane przez przysadkę, gruczoł w mózgowiu. Przysadka wytwarza hormon adrenokortykotropowy (ACTH), który stymuluje produkcję kortyzolu przez nadnercza. Glikokortykosteroidy są niezbędne dla organizmu, ale ich nadmiar jest szkodliwy.

Najczęstsza przyczyna zespołu Cushinga to długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów, zwłaszcza jako leczenie przeciwzapalne. Inne przypadki wynikają z nadmiernego wydzielania kortyzolu przez nadnercza.

Endogenny zespół Cushinga może być spowodowany przez guz przysadki wydzielający nadmiar ACTH, guz ektopowy wydzielający ACTH lub guz nadnercza wydzielający kortyzol.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje?

Zespół Cushinga, który jest endogenny, występuje rzadko i rocznie diagnozuje się kilka nowych przypadków na milion osób.

Jakie są objawy zespołu Cushinga?

Nadmiar kortyzolu powoduje u chorych symptomy zespołu Cushinga, takie jak otyłość centralna, zaniki mięśni, rumień, nadmierne owłosienie, obrzęki, nadmierny apetyt, łatwe męczenie się, podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzenia psychiczne, bóle kostne, infekcje, zaburzenia miesiączkowania, impotencja, zaburzenia widzenia, objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Warto zauważyć, że większość tych objawów występuje u pacjentów z późno rozpoznanym zespołem Cushinga. Na początku choroby mogą pojawić się pojedyncze symptomy, zanim zespół rozwinie się w pełni. Charakterystyczne objawy to łatwe powstawanie siniaków, zaczerwienienie skóry twarzy, szerokie rozstępy oraz zanik mięśni.

Co robić w razie wystąpienia objawów zespołu Cushinga?

Jeśli pojawią się objawy sugerujące zespół Cushinga, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Po zebraniu szczegółowego wywiadu, uwzględniającego inne choroby pacjenta oraz przyjmowane leki, lekarz podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do endokrynologa w celu potwierdzenia diagnozy poprzez odpowiednie badania. Bardzo ważne jest wykluczenie jatrogennego zespołu Cushinga przy użyciu GKS w różnej postaci, w tym doustnej, dostawowej, czy też w postaci kremów i maści na skórę.

Jak lekarz ustala diagnozę?

Każdy pacjent podejrzany o endogenny zespół Cushinga musi przejść badania przesiewowe potwierdzające nadmiar kortyzolu w organizmie.

Do badań przesiewowych w kierunku zespołu Cushinga zalicza się:

  • test hamowania deksametazonem (DXM) w dawce 1 mg
    Polega on na podaniu 1 mg DXM przed snem (około 23.00-24.00) i następnie oznaczeniu poziomu kortyzolu we krwi pobranej rano (8.00-9.00) na czczo następnego dnia. Ten test jest łatwy do przeprowadzenia i możliwy do wykonania w warunkach ambulatoryjnych;
  • dobowy test wydalania wolnego kortyzolu (ewentualnie 17-hydroksykortykosteroidów, wolnych kortykosteroidów) w moczu
    Pacjent zbiera mocz przez 24 godziny, łącznie z poranną próbką moczu następnego dnia rano po przebudzeniu (zakończenie zbiórki po oddaniu porannej próbki moczu kolejnego dnia rano po przebudzeniu). Zaleca się oznaczenie wolnego kortyzolu w co najmniej dwóch dobowych zbiórkach moczu;
  • badanie stężenia kortyzolu (we krwi lub ślinie) późnym wieczorem (23.00-24.00)
    Zespołowi Cushinga towarzyszy podwyższone stężenie kortyzolu wieczorem, podczas gdy osoby zdrowe mają wtedy niskie poziomy kortyzolu. Pobranie krwi późnym wieczorem wymaga hospitalizacji.

Po potwierdzeniu nadmiaru kortyzolu w organizmie, wykonuje się badania laboratoryjne, które pomogą ustalić przyczynę zespołu Cushinga oraz badania obrazowe. W zależności od podejrzewanej na podstawie wyników badań laboratoryjnych przyczyny zespołu Cushinga, wykonuje się:

  • tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny nadnerczy (jeśli wyniki badań hormonalnych wskazują na obecność guza nadnerczy)
  • rezonans magnetyczny przysadki (przy podejrzeniu choroby Cushinga)
  • tomografię komputerową klatki piersiowej i jamy brzusznej, USG tarczycy, badania radioizotopowe (poszukiwanie pozaprzysadkowego guza wydzielającego ACTH, czyli przyczyny ektopowego zespołu Cushinga).

Zespół Cushinga - leczenie

Nadmiar kortyzolu, niezależnie od przyczyny, jest niekorzystny dla ciała i zwiększa ryzyko zgonu u chorych o około 4 razy w porównaniu z populacją zdrową, dlatego konieczne jest podjęcie leczenia.

Metoda leczenia zespołu Cushinga zależy od przyczyny:

  • W przypadku hiperkortyzolemii spowodowanej przez guz nadnercza, konieczne jest chirurgiczne usunięcie całego nadnercza, w którym znajduje się guz.
  • W przypadku choroby Cushinga najlepszą formą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza przysadki przez zatokę klinową, co wykonuje się w wyspecjalizowanych ośrodkach neurochirurgicznych.

Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego może być konieczne przygotowanie pacjenta za pomocą leków hamujących syntezę kortyzolu, co poprawia warunki operacyjne i zmniejsza ryzyko powikłań związanych z operacją. Po skutecznym leczeniu wiele objawów zespołu Cushinga ulega zmniejszeniu lub ustępuje.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Leczeniem z wyboru jest chirurgiczne usunięcie guza wydzielającego ACTH lub kortyzol, co umożliwia wyleczenie. W niektórych sytuacjach może być konieczne przyjmowanie hydrokortyzonu przez kilka tygodni, ze względu na przejściową niedoczynność nadnerczy.

W niektórych przypadkach leczenie operacyjne może spowodować ustąpienie objawów zespołu Cushinga (takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca).

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

Pacjent potrzebuje ciągłej opieki medycznej w poradni endokrynologicznej. Po zakończeniu terapii zaleca się regularne wykonywanie badań krwi i obrazowych.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Nie ma ustalonych metod zapobiegania endogennemu zespołowi Cushinga.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł