- Czym jest swędzenie pochwy i sromu?
- Jakie objawy mogą towarzyszyć swędzeniu pochwy i sromu?
- Co robić w przypadku swędzenia pochwy i sromu?
- W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie przyczyny powodującej świąd pochwy i sromu?
- Jakie są metody leczenia swędzenia pochwy i sromu?
- Czy możliwe jest całkowite wyleczenie swędzenia pochwy i sromu?
- Co trzeba robić po zakończeniu leczenia swędzenia pochwy i sromu?
Czym jest swędzenie pochwy i sromu?
Swędzenie i pieczenie obszaru intymnego to powszechny problem, który dotyka wielu kobiet i może znacząco zaburzyć ich codzienne życie. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości jest reakcja na środki higieny osobistej, detergenty, a nawet papier toaletowy. Mogą być one także spowodowane infekcjami intymnymi, takimi jak grzybica, infekcje bakteryjne czy choroby przenoszone drogą płciową.
Dodatkowo, dermatologiczne problemy skórne w okolicach intymnych jak łuszczyca mogą także powodować swędzenie. Warto zauważyć, że menopauza i zmiany hormonalne mogą również przyczyniać się do tych dolegliwości. Natomiast rzadsze przyczyny to nowotwory sromu lub zaburzenia psychiczne. Ważne jest odpowiednie dbanie o higienę intymną, unikanie ryzykownych zachowań seksualnych oraz regularne stosowanie zabezpieczeń.
Jakie objawy mogą towarzyszyć swędzeniu pochwy i sromu?
Swędzenie i pieczenie pochwy i sromu może być jedynym sygnałem dolegliwości, choć często wiąże się z innymi objawami, na które warto zwrócić uwagę i omówić z lekarzem podczas wizyty.
Objawy towarzyszące swędzeniu pochwy i sromu mogą obejmować:
- zaczerwienienie okolic warg sromowych, krocza, wejścia do pochwy,
- ból i obrzęk podczas dotykania okolic intymnych,
- upławy – np. serowate/o nieprzyjemnym zapachu/zielono-żółte/peniące się,
- problemy z oddawaniem moczu,
- dyskomfort podczas stosunku płciowego,
- zmiany na skórze i błonach śluzowych sromu i pochwy,
- pieczenie podczas oddawania moczu, częstsze oddawanie moczu, parcie na pęcherz w nocy.
Co robić w przypadku swędzenia pochwy i sromu?
Jeśli odczuwasz swędzenie w okolicach pochwy i sromu, warto sprawdzić czy nie jest to spowodowane używanymi środkami higienicznymi. Skup się na złagodzeniu dolegliwości bez drapania, aby uniknąć uszkodzeń skóry i błon śluzowych oraz zapobiec infekcjom.
Jeśli swędzenie utrzymuje się długo lub masz wątpliwości, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem. Lekarz przeprowadzi badanie narządów płciowych i dobierze odpowiednie leczenie dostosowane do przyczyny dolegliwości. Nie zwlekaj z wizytą, jeśli dolegliwości są nie do zniesienia, utrudniają sen, towarzyszą im inne objawy lub nie ustępują pomimo zmiany środków higieny osobistej.
W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie przyczyny powodującej świąd pochwy i sromu?
Podczas wizyty u ginekologa lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką, zwracając uwagę na okoliczności występowania dolegliwości, stopień nasilenia, czas trwania, dodatkowe objawy oraz życie intymne. Następnie przeprowadza badanie pacjentki na fotelu ginekologicznym, dokładnie oglądając okolicę sromu i pochwy w wziernikach, starając się zauważyć wszelkie zmiany patologiczne. Lekarz może również zaoferować wykonanie przezpochwowego badania ultrasonograficznego (USG TV).
W trakcie badania lekarz może pobrać wymaz z pochwy, cytologię oraz skierować pacjentkę na badania krwi lub moczu. W przypadku ewentualnych zmian na sromie, niereagujących na leczenie, lekarz może pobrać fragment zmienionych tkanek do oceny histopatologicznej.
Jakie są metody leczenia swędzenia pochwy i sromu?
Kobiety, które odczuwają swędzenie w okolicach intymnych po użyciu powszechnie dostępnych środków do prania lub higieny osobistej, powinny sięgnąć po produkty hipoalergiczne. Może to pomóc w złagodzeniu dolegliwości. Dodatkowo, łagodzące działanie mogą mieć nasiadówki z rumianku lub liści kory dębu.
Swędzenie pochwy i sromu wywołane infekcjami intymnymi można leczyć za pomocą chemioterapeutyków, środków przeciwgrzybiczych lub antybiotyków, w zależności od patogenu. Zwykle stosuje się globulki dopochwowe oraz kremy na zewnętrzne narządy płciowe. Ważne jest nauważne wykonanie zaleceń lekarskich i kontynuowanie leczenia, nawet jeśli objawy ulegną złagodzeniu po kilku aplikacjach leków, aby uniknąć szybkiego nawrotu złego samopoczucia. Swędzenie związane z atrofią sromu w okresie okołomenopauzalnym można łagodzić za pomocą preparatów zawierających estrogen. Natomiast inne przyczyny podrażnienia i swędzenia, np. liszaj, mogą wymagać miejscowego leczenia steroidami.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie swędzenia pochwy i sromu?
Czasami wystarczy zmienić stosowane środki kosmetyczne i do prania bielizny, aby złagodzić dolegliwości. Swędzenie pochwy i sromu spowodowane przez chorobę wymaga odpowiedniego leczenia, ale zastosowanie zalecanej terapii może zazwyczaj pomóc pozbyć się problemu.
Co trzeba robić po zakończeniu leczenia swędzenia pochwy i sromu?
Dolegliwości związane ze swędzeniem sromu i pochwy mogą się powtarzać. Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia objawu, takich jak:
- korzystanie z łagodnych, nie drażniących, hipoalergicznych środków do higieny intymnej,
- unikanie płukania pochwy,
- unikanie perfumowanych kosmetyków, papieru toaletowego, podpasek,
- używanie ciepłej wody do mycia okolic krocza (zawsze w kierunku od przedsionka pochwy do odbytu),
- noszenie przewiewnej, oddychającej, najlepiej bawełnianej bielizny,
- korzystanie z prezerwatyw podczas stosunku,
- stosowanie probiotyków wspomagających odbudowę flory bakteryjnej pochwy.