- Co to jest szczelina odbytu i jakie są jej przyczyny?
- Jak często występuje szczelina odbytu?
- Jak się objawia szczelina odbytu?
- Co robić w razie wystąpienia objawów szczeliny odbytu?
- Jak lekarz stawia diagnozę?
- Jakie są sposoby leczenia?
- Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?
- Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia?
- Co robić, aby uniknąć zachorowania?
Co to jest szczelina odbytu i jakie są jej przyczyny?
Szczelina odbytu to bolesne uszkodzenie błony śluzowej kanału odbytu w postaci linijnego „pęknięcia”, najczęściej na tzw. tylnym spoidle (od strony kości ogonowej). Mechanizm powstawania tego schorzenia nie jest jeszcze w pełni poznany. Wzmożenie napięcia zwieracza wewnętrznego odgrywa istotną rolę w powstawaniu szczeliny odbytu, choć dokładne przyczyny nie są jasne. Dolegliwości bólowe mogą prowadzić do nasilenia skurczu zwieraczy, co utrudnia proces gojenia się szczeliny i zwiększa dolegliwości, tworząc błędne koło.
Jak często występuje szczelina odbytu?
Według szacunków, choroba najczęściej dotyka osób młodych, w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat, i może wystąpić u jednej na trzysta dorosłych.
Jak się objawia szczelina odbytu?
Co robić w razie wystąpienia objawów szczeliny odbytu?
Ból w okolicach odbytu i krwawienie z wypróżnieniem zawsze powinny skłonić do skonsultowania się z lekarzem i przeprowadzenia odpowiednich badań. Istnieje wiele różnych schorzeń, w tym nowotworowych, które mogą objawiać się w podobny sposób jak szczelina odbytu.
Jak lekarz stawia diagnozę?
Jakie są sposoby leczenia?
Metody konserwatywne są pierwszym krokiem leczenia, obejmują modyfikację diety, środki ułatwiające wypróżnienia, ciepłe okłady i miejscowe środki łagodzące. Lekarz może zalecić także specjalne maści zawierające substancje zmniejszające napięcie zwieraczy odbytu, takie jak nitrogliceryna czy diltiazem. W przypadku zaawansowanych szczelin odbytu może być konieczne podawanie zastrzyków botuliny w zwieraczu odbytowym. Jeśli żadne inne metody nie przynoszą efektów, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego - wycięcie szczeliny odbytu lub tzw. boczne nacięcie zwieracza.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?
Większość ostrych szczelin odbytu można wyleczyć za pomocą diety, nasiadówek i miejscowych preparatów. Szczeliny przewlekłe są bardziej uciążliwe w leczeniu i mogą wymagać interwencji chirurgicznej.
Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia?
Po zagojeniu pęknięcia odbytu ważne jest utrzymanie czystości okolic odbytu, regularne opróżnianie jelit i unikanie problemów z wypróżnianiem. Dzięki przestrzeganiu zaleceń medycznych, w większości przypadków udaje się uniknąć ponownego wystąpienia choroby.
Co robić, aby uniknąć zachorowania?
Aby zapobiec nadmiernemu rozciąganiu i potencjalnemu uszkodzeniu błony śluzowej należy regularnie dbać o wypróżnienia i unikać nadmiernego parcia.