- Co to jest szpiczak plazmocytowy (szpiczak mnogi)?
- Jak powstaje szpiczak plazmocytowy (szpiczak mnogi)?
- Jak często występuje szpiczak plazmocytowy (szpiczak mnogi)?
- Szpiczak mnogi (szpiczak plazmocytowy) - objawy
- Szpiczak plazmocytowy (szpiczak mnogi) - diagnostyka
- Szpiczak mnogi (szpiczak plazmocytowy) – leczenie
- Szpiczak plazmocytowy (szpiczak mnogi) - rokowanie
Co to jest szpiczak plazmocytowy (szpiczak mnogi)?
Szpiczak plazmocytowy (dawniej nazywany szpiczakiem mnogim) to choroba nowotworowa, w której niekontrolowanie rosną i gromadzą się komórki plazmatyczne. Komórki plazmatyczne (zwane również plazmocytami) powstają z przekształcenia limfocytów B, które są jednym z typów białych krwinek odpowiedzialnych za odporność organizmu na zewnętrzne bodźce, takie jak antygeny wywołujące infekcje, na przykład bakterie czy wirusy. Proces transformacji limfocytu B w plazmocyt zachodzi głównie w węzłach chłonnych i składa się z wielu etapów. Ostatecznym rezultatem jest powstanie komórki zdolnej do wytwarzania przeciwciał działających przeciwko najeźdźcy, na przykład określonej bakterii.
Jak powstaje szpiczak plazmocytowy (szpiczak mnogi)?
Szpiczak plazmocytowy (szpiczak mnogi) rozwija się w wyniku nieprawidłowości w procesie przemian limfocytów B do komórki plazmatycznej. Mutacja genetyczna prowadzi do niekontrolowanego wzrostu komórek plazmocytowych oraz nadmiernego wydzielania przeciwciał. Duża ilość tych przeciwciał, zwana przeciwciałem monoklonalnym, jest główną przyczyną objawów szpiczaka.
Dokładna przyczyna tej choroby pozostaje nieznana, chociaż czynniki genetyczne oraz długotrwała ekspozycja na substancje toksyczne, promieniowanie jonizujące lub antygeny mogą odgrywać rolę w jej rozwoju.
Jak często występuje szpiczak plazmocytowy (szpiczak mnogi)?
Szpiczak plazmocytowy stanowi około 1% wszystkich nowotworów złośliwych i około 14% nowotworów układu krwiotwórczego. W Europie zapadalność roczna wynosi 4,5–6/100 000. Choroba występuje nieco częściej u mężczyzn, a szczyt zachorowań przypada na 7. dekadę życia (średnia wieku 70 lat). Ryzyko zachorowania u osób bezpośrednio spokrewnionych z chorymi jest 3,7-krotnie większe.
Szpiczak mnogi (szpiczak plazmocytowy) - objawy
Szpiczak plazmocytowy (szpiczak mnogi) - diagnostyka
Pierwszym krokiem jest zebranie informacji dotyczących objawów, czasu trwania problemu, współistniejących chorób oraz przyjmowanych leków. Następnie przeprowadza się badanie pacjenta.
W celu postawienia diagnozy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Lekarz zleca badanie morfologii krwi obwodowej (u większości pacjentów występuje niedokrwistość, a także zmiany w kształcie erytrocytów, rzadziej obserwuje się małopłytkowość), badania poziomu białek w surowicy oraz badanie moczu (często występuje białko M będące pełną cząsteczką immunoglobuliny). Dodatkowo może być wykonana biopsja aspiracyjna i trepanobiopsja szpiku oraz inne testy laboratoryjne. W niektórych przypadkach może być konieczne pobranie próbki guza plazmocytowego w przebiegu szpiczaka.
Wskaźnikiem stanu układu kostnego są badania obrazowe takie jak RTG, TK, MR lub PET-TK.
Szpiczak mnogi (szpiczak plazmocytowy) – leczenie
Szpiczak plazmocytowy (szpiczak mnogi) - rokowanie
Terapia pozwala na osiągnięcie remisji, przedłużenie przeżycia bez choroby oraz przeżycie całkowite. Efekty leczenia nawrotów stają się coraz gorsze. Dzięki wprowadzeniu nowych leków poprawiono skuteczność leczenia i prognozy.