Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tularemia

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Tularemia
28.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest tularemia i jakie są jej przyczyny?

Tularemia, znana również jako gorączka zajęcza, jest chorobą wywoływaną przez bakterię Francisella tularensis, dotykającą zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Najbardziej podatne na zakażenie są króliki, zające oraz gryzonie, a także koty domowe.

Zakażenie u ludzi może nastąpić poprzez ukąszenia kleszczy lub much jelenich, kontakt skóry z zarażonym zwierzęciem, spożycie skażonej wody, ekspozycję zawodową lub inhalację zanieczyszczonego powietrza. Istnieje także potencjalne niebezpieczeństwo bioterroryzmu, gdyż już niewielka ilość bakterii (10-50) może wywołać chorobę, przenikając do organizmu przez skórę, oczy, jamę ustną lub płuca.

Nie odnotowano przypadków transmisji tularemii z człowieka na człowieka. W przeszłości epidemie tej choroby wybuchały między innymi poprzez hodowlę chomików z sklepów zoologicznych. Choć tularemia może być chorobą groźną, w większości przypadków można ją skutecznie leczyć antybiotykami.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje tularemia?

Tularemia jest chorobą, która występuje na półkuli północnej, ale nie stwierdzono jej występowania w Afryce ani Ameryce Południowej. Jest ona obecna także w Polsce, gdzie rocznie diagnozuje się około 10 przypadków tej choroby.

Jak się objawia tularemia?

Objawy tularemii zazwyczaj pojawiają się 3-5 dni po zakażeniu bakteriami. Charakteryzuje się gorączką, nagłym początkiem, dreszczami, bólem głowy, biegunką, wymiotami oraz bólami mięśniowymi i stawowymi. U 20% chorych skórna wysypka może pojawić się w postaci plamistej lub plamisto-grudkowej. Inne objawy choroby zależą od drogi wniknięcia bakterii do organizmu:

  • w przypadku ukąszenia przez kleszcze lub muchy jelenie rozwija się postać wrzodziejąco-gruczołowa lub gruczołowa tularemii,
  • w przypadku bezpośredniego kontaktu z bakteriami poprzez skórę (np. dotykając martwego zwierzęcia) rozwija się postać gruczołowa, wrzodziejąco-gruczołowa lub oczno-gruczołowa tularemii,
  • po spożyciu niedogotowanego mięsa zakażonego zwierzęcia lub zanieczyszczonej wody rozwija się postać ustno-gardłowa tularemii,
  • wdychanie kurzu lub aerozoli zakażonych bakteriami Francisella tularensis może spowodować rozwinięcie tularemii płucnej, jednej z najcięższych postaci choroby, oraz być powikłaniem innych nieleczonych form tularemii.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów tularemii?

Jeśli zauważysz wymienione objawy u kogoś, kto miał wcześniej kontakt z martwym zwierzęciem lub innymi czynnikami sprzyjającymi przekazywaniu zakażenia, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie tularemii?

Tularemia to trudna do zdiagnozowania choroba. Jest to rzadkie schorzenie, którego objawy mogą być mylone z innymi, częściej występującymi dolegliwościami. Dlatego istotne jest, aby informować lekarza o ewentualnych ukąszeniach przez kleszcze lub muchy, a także o bezpośrednim kontakcie z chorymi zwierzętami. W celu potwierdzenia diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badań krwi oraz posiewów mikrobiologicznych. Do badania materiału biologicznego można pobierać wymazy ze zmian skórnych, płyny z węzłów chłonnych lub plwocinę. W przypadku podejrzenia tularemii ważne jest powiadomienie laboratorium, co wiąże się z zastosowaniem specjalnych procedur bezpieczeństwa. Hodowla z materiału biologicznego jest ostatecznym potwierdzeniem diagnozy.

Jakie są metody leczenia tularemii?

W terapii tularemii stosuje się leki antybakteryjne, zazwyczaj w formie długotrwałej, trwającej od 10 do 21 dni kuracji.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie tularemii?

Chociaż większość pacjentów wyzdrowieje całkowicie, objawy tularemii mogą trwać przez wiele tygodni. Nieleczona choroba może prowadzić do śmierci w 5-15% przypadków, podczas gdy leczona jedynie w 1-3%. Faktory pogarszające rokowanie to uszkodzenie nerek, poważne choroby współistniejące i opóźnione rozpoznanie choroby.

Co należy robić po zakończeniu leczenia tularemii?

Leczenie tularemii jest skuteczne w usuwaniu bakterii z ciała. Po zakończeniu kuracji nie ma konkretnych wytycznych co do dalszego postępowania.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na tularemię?

Sposoby profilaktyki tularemii obejmują stosowanie środków odstraszających owady zawierających 20-30% DEET, ubieranie się odpowiednio podczas przebywania w lesie (z długimi spodniami i rękawami), natychmiastowe usuwanie kleszczy, unikanie spożywania surowej wody z naturalnych zbiorników wodnych, właściwe przygotowanie termiczne mięsa przed spożyciem, unikanie kontaktu z chorymi lub martwymi zwierzętami, noszenie rękawic podczas dotykania królików, piżmaków, preriowych psów i innych zwierząt, stosowanie masek w sytuacjach, które mogą powodować inhalację bakterii do układu oddechowego (np. podczas sprzątania miejsc, gdzie mogą przebywać gryzonie).Pracuje się nad szczepionką przeciwko tularemii, jednak obecnie nie jest jeszcze dostępna.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł