Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Wesz Ludzka

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Wesz Ludzka
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Rodzaje wszy: łonowe, głowowe i odzieżowe

Wszawica to schorzenie wywoływane przez pasożyta - wszawicę ludzką. Najpowszechniejszym rodzajem wszawicy jest infestacja głowy, spowodowana przez wiesza głowową (łac. ). Pozostałe formy wszawicy to infestacja okolicy łonowej (wesz łonowa, łac. ) oraz infestacja odzieżowa (wesz odzieżowa, łac. ).

Wszy różnią się wielkością. Najmniejsza jest wesz łonowa, która osiąga długość około 1,5-2 mm, nieco większa jest wesz głowowa (2-3,5 mm). Największe są wszy odzieżowe (3-4,5 mm). Wesz głowowa żyje przez około miesiąc i podczas tego czasu składa 200–300 jaj, które wykluwają się po około 2–3 tygodniach. Charakterystycznym objawem wszawicy głowowej i łonowej są przyczepione do włosa jaja, nazywane gnidami, które przemieszczają się wraz z wzrostem włosa w kierunku jego końca, co może stanowić wskaźnik czasu trwania infestacji.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Wszy - jak dochodzi do zakażenia?

Wszawica głowowa i odzieżowa są przenoszone poprzez bezpośredni kontakt. W przypadku wszawicy głowowej, zazwyczaj dochodzi do zarażenia poprzez bezpośredni kontakt, choć możliwe jest również przenoszenie się poprzez kontakt pośredni, na przykład przez wspólne korzystanie z kasków, nakryć głowy lub grzebieni/szczotek zakażonych wszy. Wszawica głowowa jest szczególnie powszechna wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Natomiast wszawica odzieżowa jest zakażeniem przenoszonym głównie drogą płciową, dotykając głównie osób dorosłych. Wesz odzieżowa składa jaja na ubraniach (w miejscach szwów) i żywi się krwią człowieka. Istotny jest również aspekt epidemiologiczny wszy odzieżowej, ponieważ może przenosić inne choroby, takie jak dur plamisty czy riketsjozy. Zwierzęta domowe nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania wszy.

Jak często występuje wszawica?

Wszawice są powszechne i często spotykane. Wysz głowowa stanowi częste zagrożenie pasożytnicze dla dzieci, szczególnie w żłobkach, przedszkolach i szkołach, czasami prowadząc do epidemii wszawicy. Natomiast wszawica łonowa występuje rzadziej. Osoby skrajnie zaniedbujące higienę osobistą, takie jak bezdomni, są podatne na wszawicę odzieżową.

Jak wyglądają wszy?

Wszy to pasożyty żyjące na skórze głowy, których obecność można zauważyć gołym okiem. Najczęściej można zauważyć ich jaja, nimfy oraz dorosłe osobniki. Aby je usunąć, można zastosować gęsty grzebień, ponieważ wszy unikają światła. Samice wszy głowowej osiągają około 3-4 mm długości, podczas gdy samce są nieco mniejsze. Mają one 3 pary odnóży, które wykorzystują do poruszania się, ale nie potrafią skakać ani latać. Jaja wszy są przymocowane do włosów substancją przypominającą cement.

Wszawica - objawy

Typowym objawem wszawicy jest silne swędzenie skóry, którego przyczyną jest ukłucie wszy. W przypadku wszawicy głowowej zmiany zazwyczaj występują w okolicy potylicznej i skroniowej, gdzie często obserwuje się zmiany sączące z cechami nadkażenia bakteryjnego skóry. Objawy te wynikają z drapania i mogą być towarzyszone przez powiększenie węzłów chłonnych.

W przypadku wszawicy odzieżowej drażniące działanie śliny wszy powoduje rumieniowe, pokrzywkowe i grudkowe zmiany. Często, na skutek drapania, pojawiają się linijne nadżerki, zwane przeczosami. Mogą wystąpić objawy wtórnego zakażenia bakteryjnego skóry.

W przypadku wszawicy łonowej pojawiają się charakterystyczne zmiany, mianowicie plamy błękitne, czyli bladoniebieskie plamy, które powstają na skutek ukłucia przez wesz i krwotoku śródskórnego.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów wszawicy?

Diagnoza wszawicy nie wymaga wizyty u lekarza i terapię można rozpocząć samodzielnie lub rodzic dziecka. W przypadku objawów wtórnego zakażenia bakteryjnego lub wątpliwości diagnostycznych, warto skonsultować się z dermatologiem.

Wszy - w jaki sposób lekarz stawia diagnozę wszawicy?

W przypadku diagnozowania wszawicy konieczne jest zauważenie obecności zarodków i osobników dorosłych owadów. W przypadku wszawicy głowowej, zarodki często znajdują się w okolicach uszu. Natomiast w przypadku wszawicy odzieżowej, należy szukać zarodków w szwach odzieży. Można również łatwo zidentyfikować zarodki i owady za pomocą mikroskopu, chociaż zazwyczaj nie jest to konieczne.

Wszawica – leczenie

Leczenie wszawicy na głowie i w okolicach intymnych polega na stosowaniu środków przeciwpasożytniczych działających na wszy. Do najczęściej stosowanych preparatów należy permetryna, która eliminuje wszystkie formy pasożyta. Inny skuteczny środek to dimetikon/cyklometykon, który fizycznie powleka wszy i uniemożliwia im oddychanie. Należy pamiętać o regularnej terapii, ponieważ jaja wszy dojrzewają około siedmiu dni. W przypadku wszawicy łonowej zaleca się również golenie włosów i leczenie partnerów seksualnych. Dezynfekcja szczotek i grzebieni również jest istotna. Wszawicę odzieżową można zwalczyć poprzez pranie odzieży w temperaturze 60°C, a także stosowanie miejscowych preparatów przeciwpasożytniczych. W razie stanu zapalnego na skórze można zastosować leki przeciwświądowe i przeciwzapalne.

Wszy - czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Możliwe jest całkowite wyleczenie wszy, jednak czasami może dojść do nawrotów, zwłaszcza w przypadku wszy głowowej. Dlatego zaleca się powtórzenie leczenia wszy głowowej po około 7–10 dniach, a także leczenie osób z kontaktu. Podobnie jest w przypadku wszawicy łonowej, która jest przenoszona drogą płciową. Dzieci z wszy głowowej nie powinny wracać do szkoły, dopóki na ich głowie znajdują się jaja.

Ukończenie leczenia pacjenta i osób z kontaktu prowadzi do wyleczenia, nie ma szczególnych zaleceń co do dalszych działań.

Wszy - profilaktyka wszawicy

Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia wszawicą, warto przestrzegać zasad higieny i wprowadzić odpowiednie środki zapobiegawcze, szczególnie wśród osób narażonych na zakażenie. Dzieci szkolne i przedszkolne są szczególnie podatne na wszawicę, dlatego warto regularnie kontrolować ich owłosioną skórę głowy w poszukiwaniu wszy i gnid, szczególnie jeśli było wcześniej jakieś przypadki tej choroby w szkole lub przedszkolu.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów bez recepty, które można rozważyć w leczeniu profilaktycznym osób mających bliski kontakt z zakażonymi. Aby ograniczyć ryzyko ponownego zakażenia, zaleca się pranie czapek, szalików, bielizny, pościeli i ręczników w wyższej temperaturze przez 2 dni po leczeniu. Należy również namoczyć współdzielone szczotki i grzebienie w gorącej wodzie przez 5-10 minut.

Wszy u dzieci to częsty problem, zwłaszcza wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zakażenie wszami głowowymi następuje najczęściej w wyniku bliskiego kontaktu, jak wspólne zabawy. Objawy wszawicy u dziecka są dość charakterystyczne, takie jak uczucie, że „coś chodzi na głowie”, silny świąd, problemy ze snem. Po leczeniu wszawicy zaleca się regularne kontrolowanie głowy przez 2-3 tygodnie, aby upewnić się, że wszyscy pasożyty zostały usunięci.

Preparaty przeciw wszawicy należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, a w razie konieczności można je powtórzyć po 7-9 dniach. W razie widocznych żywych wszy po 8-12 godzinach od użycia preparatu, może być konieczne zastosowanie preparatu o innym składzie. Do usuwania wszy i ich jajek pomocne są grzebienie. Należy unikać używania odżywek do włosów przed użyciem szamponu przeciw wszawicy oraz nie myć włosów przez 1-2 dni po zastosowaniu preparatu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł