Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Wstrząs Anafilaktyczny

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Wstrząs Anafilaktyczny
21.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest wstrząs anafilaktyczny i jakie są przyczyny?

W reakcji nadwrażliwości organizmu na różne czynniki może pojawić się wstrząs anafilaktyczny, który jest groźny dla życia i rozwija się bardzo szybko po kontakcie z alergenem, pokarmem, lekiem lub po użądleniu owada, takiego jak pszczoła czy osa.

Podczas wstrząsu anafilaktycznego ciśnienie krwi może znacząco spaść. Poniższa tabela przedstawia najczęstsze czynniki wywołujące anafilaksję, jednak trzeba pamiętać, że reakcja taka może pojawić się również w odpowiedzi na inne, rzadsze substancje.

Wstrząs może mieć charakter alergiczny, np. gdy osoba jest uczulona na orzeszki ziemne, bądź niealergiczny, np. w reakcji na zimno.

Najczęstszym mechanizmem powstawania wstrząsu anafilaktycznego jest uczulenie na pewien alergen, wywołujące reakcję zależną od IgE i aktywację komórek tucznych, które uwalniają różne substancje, między innymi histaminę i tryptazę, powodując objawy wstrząsu. Inne czynniki mogą też stymulować komórki tuczne i inne komórki organizmu.

W niektórych przypadkach nie udaje się ustalić przyczyny wstrząsu anafilaktycznego, który wtedy nazywany jest idiopatycznym.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny występuje rocznie u około 1–3% populacji, częściej u młodych osób i kobiet. Głównymi przyczynami anafilaksji u dorosłych są leki (34%), pokarmy (31%) i jady owadów (20%), natomiast u dzieci pokarmy (70%), jady owadów (22%) i leki (7%). W około 30% przypadków u dorosłych i 15% przypadków u dzieci nie udaje się ustalić konkretnego powodu anafilaksji (anafilaksja idiopatyczna).

Najczęstsze przyczyny wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego
Czynnik mogący wywołać wstrząsPrzykłady
alergeny wziewnesierść konia, kota, lateks
lekiniesteroidowe leki przeciwzapalne (aspiryna, ibuprofen, ketoprofen, naproksen itp.), pyrazolony, antybiotyki (penicylina, cefalosporyny, aminoglikozydy, tetracyklina itp.), cytostatyki, środki kontrastowe z jodem, insulina, leki znieczulające, morfina
szczepionki i surowiceimmunoterapia alergenowa, surowica przeciwtężcowa, szczepionki przeciwwirusowe i inne szczepionki
pokarmy i dodatki do pokarmówpokarmy: u dorosłych - orzeszki ziemne, laskowe ryby i skorupiaki, cytrusy; u dzieci – jaja kurze, mleko krowie, orzechy ziemne, laskowe, ryby, pszenica, soja; dodatki do pokarmów (przyprawy, konserwanty, barwniki)
jady owadów błonkoskrzydłychjad pszczoły, osy, szerszenia, mrówek
inneprzetoczenia krwi lub preparatów krwiopochodnych, zimno, ciepło, wysiłek fizyczny, stres

Wstrząs anafilaktyczny - objawy

Po wystąpieniu określonego czynnika wyzwalającego, wstrząs może spowodować różnorodne objawy. Symptomy te zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku minut, a nawet sekund (ponad 90% w ciągu 30 minut) i z reguły ustępują samoistnie. Czasami jednak może dojść do nawrotów, czyli późniejszych reakcji, które mogą wystąpić nawet do 72 godzin po pierwszym epizodzie - najczęściej po 8-12 godzinach (u około 1-20% pacjentów). Większość osób (80-90%) doświadcza objawów wstrząsu anafilaktycznego po wystąpieniu zmian skórnych, takich jak wysypka (jak np. pokrzywka) po spożyciu określonego pokarmu lub leku. Objawami alarmującymi są: zawroty głowy, silne uczucie osłabienia, kołatanie serca, chrypka, kaszel, nieżyt nosa, duszności, nudności i wymioty, ból brzucha. Nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego dotyka około 1/3 chorych (u dorosłych, dolna granica ciśnienia skurczowego to 90 mm Hg, u dzieci do 10. roku życia - 70 mm Hg). Skóra staje się zimna, blada i spocona. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności, a nawet zgonu (często spowodowanego silnym obrzękiem gardła, który uniemożliwia oddychanie). Stan anafilaktyczny może być komplikowany przez alergie pokarmowe, choroby układu oddechowego (szczególnie źle kontrolowaną astmę oskrzelową u młodych osób) oraz choroby układu krążenia. Leki stosowane przez pacjenta mogą być przyczyną anafilaksji (np. inhibitory konwertazy stosowane w leczeniu nadciśnienia) lub też utrudniać leczenie (np. beta-blokery stosowane w chorobach układu krążenia).

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Każdy chory (a także jego bliscy czy przyjaciele) powinni być przeszkoleni w zakresie podawania adrenaliny (a nawet zasad pierwszej pomocy). Wykazano, że najważniejszym powodem śmierci z powodu wstrząsu anafilaktycznego jest opóźnienie podania adrenaliny do czasu przybycia karetki pogotowia ratunkowego. Jest to bardzo istotne, ponieważ tylko około 10% reakcji anafilaktycznych zachodzi w placówkach medycznych.

Adrenalina, która naturalnie wydziela się w naszym organizmie w sytuacji zagrożenia czy stresu, silnie go mobilizuje. Kurczy naczynia krwionośnie, dzięki czemu wzrasta ciśnienie tętnicze, zmniejsza obrzęk tkanek i zmniejsza wydzielanie substancji zapalnych z komórek tucznych, co owocuje odwróceniem skutków wstrząsu anafilaktycznego.

Postępowanie w przypadku wystąpienia anafilaksji:

  1. Na początku należy szybko przerwać narażenie na czynnik, który wywołał wstrząs, na przykład usunąć żądło owada.
  2. Następnie pacjent musi sobie podać sam adrenalinę domięśniowo w udo (lub podaje ją inna przeszkolona osoba).
  3. Jeśli lekarz wcześniej przepisał choremu lek przeciwhistaminowy – chory powinien go przyjąć (u osób nieprzytomnych nie wolno podawać tabletek).
  4. Dobrze jest ułożyć chorego w pozycji leżącej z uniesionymi nogami.
  5. Po podaniu adrenaliny natychmiast wzywa się pogotowie ratunkowe (pod numerem 112 lub 999). Chory nie powinien sam jechać do szpitala samochodem, ponieważ może nagle stracić przytomność.
  6. Jeśli chory jest sam, powinien upewnić się, że drzwi są otwarte, aby ratownicy mogli wejść do domu.
  7. W razie zatrzymania oddechu lub krążenia osoba towarzysząca choremu powinna podjąć akcję reanimacyjną, ponieważ zwłoka w oczekiwaniu na przybycie pogotowia oznacza zgon chorego.
  8. Każdy przypadek wstrząsu, nawet z niewielkimi objawami, wymaga obserwacji w szpitalu – przynajmniej 8–12 godzin. Szczególnie ciężkie objawy wymagają przyjęcia na oddział intensywnej terapii.
  9. Chorzy wypisywani do domu powinni otrzymać pisemny plan w razie ponownego pojawienia się objawów wstrząsu, skierowanie na dalszą diagnostykę przyczyn wstrząsu oraz receptę na adrenalinę i inne leki.

Rozpoznanie wstrząsu anafilaktycznego

Wstrząs anafilaktyczny jest często rozpoznawany na podstawie szybko występujących i gwałtownych objawów, które często wiążą się ze spadkiem ciśnienia krwi. Objawy te są zazwyczaj tak charakterystyczne, że nie ma wątpliwości co do rozpoznania. Jednak czasami pacjent może nie zwracać uwagi na pewne wcześniejsze objawy, takie jak swędząca wysypka po zjedzeniu jakiegoś pokarmu. Czasami wstrząs anafilaktyczny może być mylony z innymi schorzeniami, takimi jak astma oskrzelowa lub zatrucie pokarmowe. W przypadku przyjęcia wcześniejszych leków przeciwhistaminowych objawy skórne mogą nie wystąpić.

Trudności mogą natomiast sprawiać ustalenie, jaki czynnik spowodował wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego.

Podczas gwałtownego wstrząsu zwykle nie ma czasu na pobranie krwi do badań potwierdzających podejrzenie wstrząsu. Badania te obejmują oznaczenie stężenia histaminy (należy je wykonać jak najwcześniej, do godziny od początku objawów) oraz tryptazy we krwi (poziom może być prawidłowy u osób z alergią pokarmową). Poziom tych substancji może szybko się zmieniać, co dodatkowo utrudnia diagnozę wstrząsu. Dlatego rozpoznanie opiera się głównie na obserwacji charakterystycznych objawów.

Wstrząs anafilaktyczny - leczenie

Leczenie wstrząsu polega głównie na szybkim podaniu adrenaliny. Zazwyczaj dorosłym podaje się domięśniowo 0,3–0,5 mg adrenaliny w rozcieńczeniu 1:1000 w przednio-boczną powierzchnię uda, nie przekraczając jednorazowej dawki 0,5 mg. Dawkę adrenaliny można powtarzać co 5–15 minut, jeżeli nie ma poprawy. Większość chorych osiąga poprawę po podaniu 1–2 dawek.

Inne leki, takie jak leki przeciwhistaminowe czy glikokortykosteroidy, pełnią pomocniczą rolę i pomagają w zapobieganiu narastaniu objawów. Leki przeciwhistaminowe redukują świąd skóry i wysypkę, podczas gdy glikokortykosteroidy zapobiegają nawrotowi objawów wstrząsu anafilaktycznego. W przypadku duszności spowodowanej skurczem oskrzeli, skuteczne są krótko działające leki rozszerzające oskrzela.

W celu zapobiegania niedotlenieniu pacjent otrzymuje tlen. Jeśli występuje utrudnione oddychanie z powodu obrzęku tkanek w gardle, może być konieczne wykonanie intubacji lub konikotomii. Często podaje się również płyny dożylnie, aby zapobiec nadmiernemu spadkowi ciśnienia tętniczego. W przypadku zatrzymania oddechu lub krążenia lekarz podejmuje akcję reanimacyjną.

Rzadko, chory może mieć przedłużającą się anafilaksję, z objawami utrzymującymi się przez wiele godzin lub dni pomimo podjętego leczenia.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

U wielu pacjentów, objawy wstrząsu anafilaktycznego mogą ustępować same z siebie, jednak u niektórych dochodzi do jego nasilenia, a nawet śmierci. Niekiedy chorzy nie zdają sobie sprawy z potencjalnego wywołania u nich wstrząsu. Może on pojawić się u nich nagle, nawet prowadząc do zgonu. Osoba, która przeżyła wstrząs anafilaktyczny, może powrócić do normalnego życia, ale musi być świadoma ryzyka ponownego wystąpienia objawów. Niestety nie ma pewności co do ciężkości kolejnego ataku.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

Najważniejszym etapem postępowania u pacjenta, który doznał wstrząsu, jest zidentyfikowanie przyczyny. W większości przypadków konieczne będzie skierowanie do alergologa.

Po złagodzeniu objawów wstrząsu lekarz może zdecydować się na pobranie krwi w celu sprawdzenia obecności swoistych przeciwciał. To szczególnie istotne, gdy podejrzewa się uczulenie na konkretny alergen, przeciwko któremu skierowane są te przeciwciała. Testy skórne z alergenami mogą być przeprowadzone około 3-4 tygodni po zdarzeniu, aby uzyskać wiarygodne wyniki.

W niektórych specjalistycznych ośrodkach przeprowadza się próby prowokacyjne, polegające na ostrożnym podaniu niewielkiej ilości substancji wywołującej reakcję alergiczną i obserwowanie reakcji organizmu. W przypadku wystąpienia objawów pacjent otrzymuje natychmiastowe leczenie.

Po rozpoznaniu konkretnego alergenu ważne jest unikanie kontaktu z substancjami, które go zawierają (patrz tabela poniżej). Osoba uczulona powinna regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia oraz dostosowywać się do zaleceń lekarza. W przypadku uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych zaleca się odczulanie.

Ważne jest, aby pacjent zawsze miał przy sobie adrenaliny, np. w ampułkostrzykawce, i udokumentowane informacje na temat swojego uczulenia. W Polsce dostępne są różne preparaty adrenaliny, takie jak EpiPen Jr., Epipen Senior, Adrenalina WZF.

Postępowanie w celu unikania czynników wywołujących wstrząs anafilaktyczny
Czynnik wywołujący wstrząsPostępowanie
alergeny wziewne (sierść konia, kota)
lateks
unikanie kontaktu z alergenami zwierzęcymi
używanie przedmiotów bez lateksu (np. rękawiczek, zabawek)
leki, szczepionki i surowice unikać ponownego stosowania preparatów, które wywołały reakcję alergiczną
informacje o uczulających lekach powinny być udostępniane lekarzom i personelowi medycznemu
przeprowadzanie testów prowokacyjnych z dokładnie określonymi substancjami
stosowanie preparatów doustnych zamiast dożylnych
po zastosowaniu szczepionki pozostać pod obserwacją przez 30 minut
w przypadku uczulenia na białko jaja kurzego nie przyjmować szczepionek zawierających ten składnik
pokarmy i dodatki do pokarmów (np. konserwanty) unikanie pokarmów, na które pacjent jest uczulony – należy czytać etykiety oraz informować o uczuleniu w restauracji
unikać pokarmów surowych, konserwowanych, barwionych itp.
jady owadów błonkoskrzydłychstaranie się nie przyciągać owadów (unikać jaskrawych kolorów odzieży, intensywnych perfum, spożywania posiłków na zewnątrz)
unikać zabijania owadów
wysiłek fizycznyunikać intensywnego wysiłku fizycznego po posiłkach i spożyciu alkoholu, a także przed miesiączką
zimnounikać nagłego wystawiania ciała na zimno, np. skoków do zimnej wody

Co robić, aby uniknąć wstrząsu anafilaktycznego?

Plan leczenia pacjentów po przebytym wstrząsie anafilaktycznym powinien zawierać cztery kluczowe punkty, które zostały już omówione. Niektórzy pacjenci, szczególnie ci z idiopatyczną anafilaksją, powinni regularnie stosować leki przeciwhistaminowe.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł