Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zapalenie Okołoustne

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Zapalenie Okołoustne
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest zapalenie okołoustne i jakie są jego przyczyny?

Zapalenie skóry wokół ust, zwane zapaleniem okołoustnym, nie jest formą trądziku różowatego, jak sądzono wcześniej. Przyczyny choroby nie są w pełni poznane, ale istotną rolę odgrywają glikokortykosteroidy stosowane na skórę twarzy. Ponadto podrażnienie mieszków włosowych, ekspozycja na promieniowanie UV oraz czynniki hormonalne mogą przyczyniać się do wystąpienia zmian skórnych.

Zapalenie okołoustne zazwyczaj dotyka kobiet, a zaostrzenia objawów mogą występować przed miesiączkowymi, podobnie jak w przypadku trądziku pospolitego.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje zapalenie okołoustne?

Zapalenie wokółustne to powszechna choroba częściej występująca u młodych kobiet, ale może również dotyczyć dzieci i osób starszych.
 
Nie wykazano związku choroby z czynnikami genetycznymi.

Jak się objawia zapalenie okołoustne?

Charakterystyczne objawy kliniczne to przede wszystkim wykwity grudkowo-rumieniowe, czasem krostkowe, występujące na skórze wokół ust. Zazwyczaj zmiany skórne są rozmieszczone symetrycznie, głównie wokół ust z charakterystycznym oszczędzeniem skóry w okolicach bezpośrednio przylegających do czerwieni wargowej. Grudki mogą także pojawić się wokół oczu. Często pacjenci zgłaszają także uczucie pieczenia skóry.

Co robić w razie wystąpienia objawów zapalenia okołoustnego?

Jeśli pojawią się symptomy sugerujące zapalenie okołoustne, należy w pierwszej kolejności zaprzestać stosowania preparatów miejscowych z glikokortykosteroidami (jeśli są używane) i skonsultować się z dermatologiem.

Jak lekarz ustala rozpoznanie zapalenia okołoustnego?

Zdiagnozowanie zapalenia okołoustnego opiera się na wywiadzie (charakterystyczne jest stosowanie miejscowych glikokortykosteroidów przed wystąpieniem zmian) oraz na obserwacji typowych zmian skórnych (wykwitów rumieniowo-grudkowych) w okolicy okołoustnej. W sytuacjach mniej oczywistych lekarz może rozważyć pobranie fragmentu skóry do badania histopatologicznego.

Jakie są sposoby leczenia zapalenia okołoustnego?

W terapii zapalenia okołoustnego kluczową rolę odgrywa eliminacja czynników, które mogą spowodować lub nasilić chorobę. Konieczne jest więc zaprzestanie stosowania miejscowych glikokortykosteroidów, unikanie innych substancji drażniących i regularne nawilżanie skóry emolientami. W leczeniu można zastosować antybiotyki miejscowo oraz inhibitory kalcyneuryny. Preferowanym lekiem są antybiotyki z grupy tetracyklin podawane doustnie. W sytuacji, gdy zmiany są oporne na leczenie, lekarz może rozważyć zastosowanie doustnej izotretynoiny, biorąc pod uwagę potencjalne działania niepożądane, w tym teratogenność.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zapalenia okołoustnego?

Jeśli chodzi o zapalenie okołoustne, istnieje możliwość, że zmiany skórne całkowicie znikną bez pozostawienia trwałych śladów, takich jak blizny. Jednak choroba może być długotrwała i wymagać regularnych wizyt u dermatologa.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia zapalenia okołoustnego?

Należy unikać używania kosmetyków, które mogą podrażniać skórę twarzy lub wywoływać reakcje alergiczne. Ważne jest również zaprzestanie stosowania miejscowych kortykosteroidów, nawet tych o najmniejszej sile.

Skóra wymaga łagodnej pielęgnacji przy użyciu odpowiednio dobranych dermokosmetyków.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na zapalenie okołoustne?

Zapalenie wokół ust może być spowodowane przez miejscowe glikokortykosteroidy, zwłaszcza te z fluorem, dlatego nie zaleca się stosowania ich na skórę twarzy. Decyzję o zastosowaniu glikokortykosteroidów na twarz powinien podjąć dermatolog, gdy istnieją jasne wskazania do takiego leczenia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł