Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego
14.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Większość kobiet doznających miesiączkowania odczuwa pewne dolegliwości związane z nadchodzącą menstruacją, aczkolwiek tylko u niektórych pojawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego. PMS to problem, który objawia się silnymi dolegliwościami psychicznymi i fizycznymi pojawiającymi się przed miesiączką u kobiet w wieku rozrodczym, które mają cykle owulacyjne. Objawy pojawiają się cyklicznie w drugiej fazie cyklu, przed wystąpieniem krwawienia, i ustępują samoistnie w pierwszych dniach krwawienia. Nasilenie objawów PMS jest różne u każdej kobiety, ale różni się od zwykłych dolegliwości okołomenstruacyjnych poprzez dużą intensywność, znacząco utrudniającą lub uniemożliwiającą codzienne funkcjonowanie oraz wpływającą na relacje społeczne, towarzyskie i aktywność zawodową.

Przyczyny dolegliwości związanych z PMS nie są w pełni zrozumiałe. Niektóre badania sugerują, że mechanizm powstawania zespołu wynika z nieprawidłowej reakcji przekaźników w układzie nerwowym na prawidłową czynność jajników. U kobiet z PMS obserwuje się obniżony poziom serotoniny. Wydaje się, że na pojawienie się objawów mają wpływ trudne stany emocjonalne, stres, obciążenia wprowadzone w ciągu życia, problemy rodzinne związane z depresją oraz wiek. Zwyczajowo dolegliwości nasilają się po urodzeniu dziecka, a ustępują po osiągnięciu menopauzy.

Szacuje się, że dolegliwości związane z PMS dotykają aż 40% kobiet, z czego co 20. doświadcza poważnych objawów zespołu. Obserwuje się, że zespół napięcia przedmiesiączkowego jest rzadziej występujący u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Fizyczne i psychiczne objawy PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego cechuje się manifestacją symptomów zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Zidentyfikowano około 300 różnych objawów, które mogą pojawić się podczas PMS.

Objawy psychiczne:

  • nadmierne uczucie senności i zmęczenie,
  • depresja (spadek nastroju, poczucie beznadziei, brak pewności siebie, utrata zainteresowań, brak energii),
  • niepokój, drażliwość,
  • wahania nastroju (zwiększona łatwość do płaczu),
  • problemy z koncentracją,
  • obniżone libido,
  • nadmierny apetyt.

Objawy fizyczne:

  • odczucie pełności, wzdęcia,
  • bolesność i tkliwość piersi,
  • bóle mięśni i stawów,
  • trądzik, łojotok.

Intensywność objawów PMS jest zróżnicowana i indywidualna dla każdej kobiety. Bardzo nasilone symptomy mogą prowadzić nawet do prób samobójczych.

Co robić w przypadku wystąpienia zespołu napięcia przedmiesiączkowego?

Jeśli pojawiają się trudne dolegliwości przed miesiączką, które ustępują wraz z początkiem krwawienia, zaleca się konsultację z lekarzem ginekologiem. Specjalista dobierze odpowiednie badania oraz leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentki.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest diagnozowany, gdy kobieta doświadcza co najmniej jednego typowego objawu somatycznego lub psychicznego charakterystycznego dla PMS, występującego 5 lub więcej dni przed miesiączką i ustępującego do 4. dnia krwawienia.

Diagnoza objawów powinna być oparta na obserwacji przez co najmniej 2 miesiące, dlatego lekarz zaleca prowadzenie dzienniczka dolegliwości po pierwszej wizycie w celu określenia ich intensywności, charakteru, zależności od cyklu miesiączkowego oraz wpływu na codzienne funkcjonowanie. Na kolejnych wizytach ginekolog dokonuje analizy dzienniczka i rozpoznaje PMS, wprowadzając odpowiednie leczenie.

Podczas diagnostyki lekarz powinien wykluczyć inne choroby, które mogą prowadzić do podobnych objawów, korzystając z rutynowego badania ginekologicznego, ultrasonografii oraz ewentualnych innych badań dodatkowych.

Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego wymaga współpracy różnych specjalistów: ginekologa, lekarza rodzinnego, psychiatry, endokrynologa. Warto spojrzeć na pacjentkę holistycznie, aby pomóc jej przezwyciężyć trudne dolegliwości.

Pierwszym krokiem jest zmiana trybu życia. Regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, rezygnacja z używek oraz odpowiedni sen są kluczowe. Dodatkowo, suplementacja witaminami i minerałami oraz terapia poznawczo-behawioralna oraz leczenie lekami mogą przynieść ulgę. W razie potrzeby można rozważyć antykoncepcję hormonalną.

Medycyna naturalna również może wspomóc łagodzenie objawów PMS. Niektóre zioła, jak olej z wiesiołka czy dziurawiec, mogą okazać się pomocne.

W większości przypadków leczenie przynosi ulgę, ale istnieje ryzyko nawrotu objawów po zakończeniu terapii. PMS ustępuje po menopauzie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł