Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zespół Sjogrena

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Zespół Sjogrena
02.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co to jest zespół Sjögrena i jakie są jego przyczyny?

Zespół Sjögrena to choroba autoimmunologiczna, gdzie organizm produkuje przeciwciała przeciwko własnym białkom. Dochodzi do zapalenia i uszkodzenia gruczołów wydzielania zewnętrznego, głównie łzowych i ślinowych, oraz zmian zapalnych w różnych układach i narządach. Przyczyny tej choroby nie są znane, ale mogą odgrywać rolę czynniki genetyczne oraz zakażenia wirusowe.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często występuje zespół Sjögrena?

Rozpoznanie zespołu i jego liczne objawy sprawiają, że trudno określić dokładną częstość jego występowania. Dane z różnych źródeł wskazują, że odsetek ten mieści się w zakresie od 0,5 do 5% populacji. Przeważająca liczba pacjentów to kobiety, a choroba najczęściej pojawia się między piątym a szóstym dziesięcioleciem życia.

Jak objawia się zespół Sjögrena?

Objawy zespołu Sjögrena można podzielić na zmiany w gruczołach (głównie łzowych i ślinowych) oraz objawy pozagruczołowe. Zapalenie gruczołów łzowych powoduje niedostateczne wydzielanie łez, co prowadzi do uczucia "piasku" pod powiekami, pieczenia, światłowstrętu i rogówki. Niedostateczne wydzielanie śliny powoduje suchość w jamie ustnej, szybko postępującą próchnicę zębów oraz powiększenie ślinianek przyusznych.

Objawy pozagruczołowe to m.in. problemy ze śluzem w drogach oddechowych, infekcje, trudności w żuciu, nudności, bóle w nadbrzuszu, zapalenie żołądka, zapalenie ucha środkowego, stany zapalne w wątrobie, niedoczynność tarczycy, stany zapalne w nerkach oraz objawy związane z układem nerwowym i układem ruchu. Zespół Sjögrena może prowadzić do suchości skóry, plamic, objawu Raynauda oraz suchości narządów płciowych u kobiet.

Chorzy często mają niedokrwistość, a także zwiększone ryzyko wystąpienia chłoniaków nieziarniczych. Zespół Sjögrena może być również wtórny i współistnieć z innymi chorobami, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa itp.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów zespołu Sjögrena?

Jeśli pojawią się objawy związane z zespołem Sjögrena, należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Ważne jest szybkie skonsultowanie się z okulistą, aby określił on poziom wydzielania łez i ocenił, czy objawy oczne mogą wskazywać na zespół Sjögrena. Okulista sprawdzi również, czy wystąpiło uszkodzenie rogówki i zaproponuje odpowiednie postępowanie.

Rozpoznanie "suchego oka" powinno stanowić podstawę do dalszej diagnostyki związanej z zespołem, której będzie dokonywał lekarz rodziny we współpracy z reumatologiem, internistą, a także często z hematologiem, stomatologiem i innymi specjalistami.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie zespołu Sjögrena?

Rozpoznanie zespołu Sjögrena często stanowi wyzwanie. Wymaga potwierdzenia występowania charakterystycznych objawów suchości, pomocne może być przeprowadzenie badania ultrasonograficznego ślinianek, mikroskopowe badanie mniejszych gruczołów ślinowych oraz analiza obecności odpowiednich przeciwciał - markerów zespołu.

Jakie są sposoby leczenia zespołu Sjögrena?

Wyleczenie zespołu Sjögrena wymaga kooperacji wielu ekspertów. Ochrona oczu polega przede wszystkim na używaniu "sztucznych łez" - rodzaj i częstotliwość ich stosowania musi ustalić okulista, który powinien nadzorować terapię. Objawy związane z poszczególnymi układami często wymagają zastosowania silnych leków immunosupresyjnych oraz hospitalizacji.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zespołu Sjögrena?

Nieznana jest etiologia zespołu Sjögrena i nie da się go całkowicie wyleczyć. Koncentrujemy się jedynie na łagodzeniu objawów oraz zapobieganiu powikłaniom. Pacjenci z tym schorzeniem wymagają regularnej obserwacji, monitorowania zmian w gruczołach, kontrolowania wielkości ślinianek, węzłów chłonnych oraz śledziony, a także regularnego wykonywania badań laboratoryjnych.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia zespołu Sjögrena?

Nie ma sposobu na całkowite wyleczenie pacjentów z zespołem Sjögrena. Ważne jest regularne sprawdzanie wzroku i dbanie o ochronę oczu (poprzez noszenie odpowiednich okularów, unikanie kontaktu z pyłem i dymem, oraz stosowanie zaleconych przez okulistę kropli lub leków). Zrezygnowanie z palenia tytoniu jest bardzo istotne dla pacjentów z tym zespołem.

Regularna kontrola stanu zębów jest niezbędna, ponieważ próchnica rozwija się bardzo szybko. Aby pobudzić produkcję śliny, warto żuć bezcukrową gumę.

Z uwagi na ryzyko wystąpienia chłoniaka, konieczne jest ciągłe monitorowanie objawów przez pacjenta, lekarza rodzinnego i odpowiednich specjalistów.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł