Co to jest zgaga?
Zgaga - przyczyny
Zgaga to wynik cofania się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku. Kwas solny może drażnić nabłonek przełyku, który nie jest przystosowany do kontaktu z substancjami o tak silnym działaniu drażniącym.
Czy zgaga to objaw chorobowy?
Tak. Kwaśne odbijanie jest charakterystycznym objawem choroby refluksowej, polegającej na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. W niektórych przypadkach zgaga może wystąpić bez zapalenia przełyku. Zgaga, która pojawia się sporadycznie po spożyciu pewnych pokarmów, na przykład alkoholu lub tłustych potraw, nie musi świadczyć o chorobie.
Jak uniknąć zgagi?
Określone produkty spożywcze mogą częściej powodować zgagę niż inne, ale nie ma jednoznacznej listy, która zadziała dla wszystkich. Ważne, aby każdy sam monitorował swoje objawy po spożyciu różnych potraw i unikał tych, które wydają się je wywoływać (na przykład kawa, czekolada, alkohol, tłuste potrawy).
Domowe sposoby na zgagę
Aby poprawić objawy zgagi, można skorzystać z różnych metod, takich jak normalizacja masy ciała (utrata wagi w przypadku nadwagi lub otyłości), zaprzestanie palenia papierosów, unikanie pokarmów, które mogą pogarszać zgagę (takich jak kawa, czekolada, alkohol, tłuste potrawy), unikanie spożywania posiłków późno wieczorem, unikanie noszenia ciasnych ubrań (np. pasków) oraz podniesienie wezgłowia łóżka.
Zgaga – leczenie
Chwilową ulgę przynosi natomiast wypicie płynu, na przykład mleka. W leczeniu stosuje się głównie leki zmniejszające wydzielanie żołądkowe. Leki neutralizujące kwas solny, czy środki o odczynie zasadowym mają mniejsze znaczenie.