Czym jest złamanie żebra i jakie są jego przyczyny?
U osób w różnym wieku może dochodzić do przerwania ciągłości żeber, czyli złamań żeber. Najczęściej występują one po uderzeniu w klatkę piersiową, ale mogą także być skutkiem powtarzających się mikrourazów, np. u osób cierpiących na przewlekły kaszel, sportowców lub pracowników fizycznych.
Złamania często dotyczą jednego lub dwóch sąsiadujących żeber, stabilne i nieprzesuwające się. Znacznie bardziej niebezpieczne są złamania wielu żeber w wielu miejscach, np. w wyniku silnego uderzenia, co może prowadzić do zaburzeń ruchomości klatki piersiowej i oddychania.
Żebro złamane z przemieszczeniem może uszkodzić opłucną, powodując odmę opłucnową – powietrze z płuc przedostaje się poza drogi oddechowe, pozostaje w klatce piersiowej i uciska płuca.
Złamania częściej występują u osób z osteoporozą i po 45. roku życia, rzadko u dzieci, chyba że to skutek poważnego urazu.
Jak często zdarzają się złamania żeber?
Złamania żeber są dość powszechne. Szacuje się, że 10% wszystkich złamań kości szkieletu dotyczy żeber.
Jakie są objawy złamań żeber?
Złamania żeber powodują miejscowy ból klatki piersiowej, który nasila się przy wykonywaniu różnych ruchów oraz podczas kaszlu, kichania i głębokiego wdechu. Ból jest zazwyczaj skoncentrowany w konkretnym miejscu na klatce piersiowej i może być towarzyszyć miejscowemu obrzękowi i zasinieniu.
Ból spowodowany złamaniem żeber może wpływać na sposób oddychania, prowadząc do spłycenia oddechu (osoba z takim urazem może unikać ruchu w bolesnej okolicy). Podobne objawy, choć zazwyczaj łagodniejsze, mogą występować również przy stłuczeniach klatki piersiowej bez złamań żeber.
Co zrobić w przypadku wystąpienia takich objawów?
Doraźnie zaleca się schłodzenie bolesnej okolicy i przyjęcie leków przeciwbólowych, na przykład paracetamolu.
Jeśli ból nie ustępuje po zastosowaniu chłodzenia i/lub leków przeciwbólowych i utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się u lekarza rodzinnego lub chirurga.
W przypadku bardzo silnych dolegliwości bólowych z towarzyszącymi problemami z oddychaniem, konieczne jest pilne zgłoszenie się na SOR i konsultacja chirurga ogólnego.
Do złamań żeber często dochodzi u pacjentów uczestniczących w wypadkach komunikacyjnych lub po upadkach z dużej wysokości. W przypadku tych pacjentów transportowanych karetką do szpitala, leczenie złamań żeber jest jedną z wielu procedur, przy czym priorytetem jest zazwyczaj opanowanie najpoważniejszych obrażeń, takich jak krwotoki wewnętrzne, złamania kończyn czy obrażenia twarzoczaszki.
Jak lekarz ustala rozpoznanie złamania żeber?
Paciente, któremu podejrzany jest uraz żebra, zostaje zbadany dotykiem i osłuchany przez lekarza. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie RTG klatki piersiowej w celu potwierdzenia lub wykluczenia złamania. Na wykonanych zdjęciach oceniana jest także tkanka płucna w poszukiwaniu ewentualnej odmy.
W sytuacjach wątpliwych, gdy na zdjęciach RTG nie widać zmian, ale istnieje podejrzenie złamania, zwłaszcza w przypadku złamań zmęczeniowych (u osób, które nie doznały konkretnego urazu, ale mogły doświadczyć złamania z przeciążenia, np. sportowcy), lub przy niemożności wykonania RTG (np. u kobiet w ciąży), lekarz może zalecić wykonanie USG. Badanie USG rzadko jest stosowane do oceny struktury kostnej i wymaga dużego doświadczenia badającego. Przy podejrzeniu złamania żebra USG nie jest rutynową procedurą.
Jakie są metody leczenia złamanych żeber?
Większość złamań żeber to złamania stabilne, które po wykluczeniu odmy opłucnowej przez lekarza i zbadaniu pacjenta na zdjęciu RTG wymaga jedynie leczenia przeciwbólowego. W niektórych sytuacjach, w zależności od rozmiaru i stanu odmy opłucnowej, chirurg ogólny może zdecydować o konieczności szpitalnej obserwacji pacjenta lub założeniu drenażu do klatki piersiowej. Operacyjna stabilizacja dużych zaburzeń oddechowych z powodu wielu złamań jest rzadko konieczna i wykonują ją specjaliści od chirurgii klatki piersiowej.
Ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja oddechowa, polegająca na wykonywaniu pełnych wdechów i wydechów, co może pomóc w uniknięciu zapalenia płuc w okolicy złamania, szczególnie u osób starszych. Wskazane jest również stosowanie zimnych okładów na kilkanaście minut co kilka godzin.
Metoda bandażowania czy też stosowania plastrów do tapingu w celu zmniejszenia bólu przy złamaniu żeber jest kontrowersyjna. Chociaż może ona zapewnić ulgę, to jednocześnie może ograniczać właściwe wentylowanie płuc, dlatego nie jest zalecana u osób w podeszłym wieku ani z chorobami układu oddechowego. Może być jednak rozważana jako krótkotrwałe rozwiązanie dla młodych i zdrowych pacjentów. W wyjątkowych sytuacjach można również rozważyć miejscowe podanie środka znieczulającego w obszarze bólu.
Rokowanie po złamaniu żeber
Większość złamań żeber goi się w krótkim czasie bez powikłań. Rzadko po złamaniu pojawia się wypukłość na kości, która jest wyczuwalna przez skórę. Czasami takie zmiany są wykrywane przypadkowo podczas badań RTG lub USG, świadcząc o złamaniu, o którym pacjent nie miał świadomości.