Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Zlamany Palec U Nogi

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Zlamany Palec U Nogi
08.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Jakie są przyczyny złamania palca u stopy?

Złamania kości paliczków u stóp są często wynikiem urazów, takich jak uderzenie w twardą przeszkodę lub upadek ciężkiego przedmiotu. Mogą wystąpić także w połączeniu z innymi poważnymi urazami stopy lub stawu skokowego po wypadkach.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Jak często zdarzają się złamania palców u stóp?

To powszechne urazy. Ponieważ często nie są bolesne, są często bagatelizowane. Zazwyczaj nie wymagają one jednak specjalistycznego leczenia, dlatego nie wiąże się to z poważnymi konsekwencjami.

Jakie są objawy złamania palca u stopy?

Złamanie palca u stopy charakteryzuje się lokalnym bólem, opuchlizną, siniakiem i ograniczeniem mobilności. Może być trudności w chodzeniu oraz staniu na nodze. Niestandardowa deformacja palca, czyli jego odchylenie od normalnej osi, może sygnalizować przemieszczenie złamania.

Co zrobić w przypadku podejrzenia złamania palca stopy?

Po wypadku, natychmiast schłódź okolicę, złóż nogę i unieś ją. Możesz również użyć dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Jeśli objawy nie ustępują po zastosowaniu tych zaleceń lub widoczna jest deformacja palca, konieczna może być wizyta na ostry dyżur ortopedyczny.

Jak lekarz ustala rozpoznanie złamania palca stopy?

Diagnoza złamania u ortopedy opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym i RTG. W przypadku deformacji palca konieczne jest ustalenie ewentualnego przemieszczenia złamania oraz ocena obecności innych urazów, takich jak zwichnięcie.

Zazwyczaj do diagnozy złamania palca wystarcza badanie RTG. Jednak w przypadku skomplikowanych urazów stopy może być wymagana tomografia komputerowa.

Jakie są metody leczenia złamań palców u stopy?

Większość złamań palców u stopy nie jest przemieszczona lub jest tylko lekko przemieszczona. W takich przypadkach zaleca się splastrowanie złamanego palca do sąsiedniego, noszenie obuwia z twardą podeszwą lub buci haluksowych dla odciążenia przodostopia.

Przy istotnym przemieszczeniu złamania może być konieczne nastawienie. W takiej sytuacji repozycję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po poprawnym ustawieniu palca postępowanie jest podobne - splastrowanie do sąsiedniego palca i noszenie odpowiedniego obuwia.

W szczególnych przypadkach, gdy złamanie jest bardzo przemieszczone lub przezstawowe, może być konieczne leczenie operacyjne. Najczęściej dotyczy to palucha, a metodą stabilizacji jest operacja z użyciem wprowadzonego przezskórnie drutu Kirschnera.

Złamania palców u stóp zazwyczaj goją się w ciągu 2-3 tygodni.

Jakie jest rokowanie w przypadku złamania palca u stopy?

Leczenie złamań kości skokowej bez konieczności interwencji chirurgicznej zapewnia doskonałe rokowania. Rany goją się idealnie, a skutki pozostają minimalne.

Co zrobić, żeby uniknąć wystąpienia złamania palca u stopy?

Nie ma konkretnej profilaktyki przeciwko tego rodzaju kontuzjom - trzeba uważać, aby nie uderzyć stopą w twardy przedmiot, unikać chodzenia boso w miejscach o nierównym podłożu lub nieznanym.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł