- Jakie są przyczyny złamania palca u stopy?
- Jak często zdarzają się złamania palców u stóp?
- Jakie są objawy złamania palca u stopy?
- Co zrobić w przypadku podejrzenia złamania palca stopy?
- Jak lekarz ustala rozpoznanie złamania palca stopy?
- Jakie są metody leczenia złamań palców u stopy?
- Jakie jest rokowanie w przypadku złamania palca u stopy?
- Co zrobić, żeby uniknąć wystąpienia złamania palca u stopy?
Jakie są przyczyny złamania palca u stopy?
Złamania kości paliczków u stóp są często wynikiem urazów, takich jak uderzenie w twardą przeszkodę lub upadek ciężkiego przedmiotu. Mogą wystąpić także w połączeniu z innymi poważnymi urazami stopy lub stawu skokowego po wypadkach.
Jak często zdarzają się złamania palców u stóp?
To powszechne urazy. Ponieważ często nie są bolesne, są często bagatelizowane. Zazwyczaj nie wymagają one jednak specjalistycznego leczenia, dlatego nie wiąże się to z poważnymi konsekwencjami.
Jakie są objawy złamania palca u stopy?
Złamanie palca u stopy charakteryzuje się lokalnym bólem, opuchlizną, siniakiem i ograniczeniem mobilności. Może być trudności w chodzeniu oraz staniu na nodze. Niestandardowa deformacja palca, czyli jego odchylenie od normalnej osi, może sygnalizować przemieszczenie złamania.
Co zrobić w przypadku podejrzenia złamania palca stopy?
Jak lekarz ustala rozpoznanie złamania palca stopy?
Diagnoza złamania u ortopedy opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym i RTG. W przypadku deformacji palca konieczne jest ustalenie ewentualnego przemieszczenia złamania oraz ocena obecności innych urazów, takich jak zwichnięcie.
Zazwyczaj do diagnozy złamania palca wystarcza badanie RTG. Jednak w przypadku skomplikowanych urazów stopy może być wymagana tomografia komputerowa.
Jakie są metody leczenia złamań palców u stopy?
Większość złamań palców u stopy nie jest przemieszczona lub jest tylko lekko przemieszczona. W takich przypadkach zaleca się splastrowanie złamanego palca do sąsiedniego, noszenie obuwia z twardą podeszwą lub buci haluksowych dla odciążenia przodostopia.
Przy istotnym przemieszczeniu złamania może być konieczne nastawienie. W takiej sytuacji repozycję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po poprawnym ustawieniu palca postępowanie jest podobne - splastrowanie do sąsiedniego palca i noszenie odpowiedniego obuwia.
W szczególnych przypadkach, gdy złamanie jest bardzo przemieszczone lub przezstawowe, może być konieczne leczenie operacyjne. Najczęściej dotyczy to palucha, a metodą stabilizacji jest operacja z użyciem wprowadzonego przezskórnie drutu Kirschnera.
Złamania palców u stóp zazwyczaj goją się w ciągu 2-3 tygodni.
Jakie jest rokowanie w przypadku złamania palca u stopy?
Leczenie złamań kości skokowej bez konieczności interwencji chirurgicznej zapewnia doskonałe rokowania. Rany goją się idealnie, a skutki pozostają minimalne.
Co zrobić, żeby uniknąć wystąpienia złamania palca u stopy?
Nie ma konkretnej profilaktyki przeciwko tego rodzaju kontuzjom - trzeba uważać, aby nie uderzyć stopą w twardy przedmiot, unikać chodzenia boso w miejscach o nierównym podłożu lub nieznanym.